12 помилок, яких слід уникати на шляху від ідеї до бізнесу

Перелік помилок, яких варто уникати

12 Грудня 2016

[Текст створений за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Зараз як ніколи просто й дешево створювати нові товари та послуги, але зовсім нелегко стати успішним підприємцем чи інноватором. У публікації на Strategyzer Набіла Амарсі звертає увагу на помилки, котрих варто уникати на шляху від ідеї до нового бізнесу. Ми пропонуємо адаптований переклад тексту.

 

1. Ви шукаєте геніальну ідею

Не витрачайте свого часу на очікування чи пошук ідеального варіанту. Існує своєрідний міф про цінність ідей. Люди вірять, що хороша ідея обов’язково перетвориться на успішний бізнес. У реальному житті оригінальність менше впливає на успішність, аніж ви думаєте. Значно важливішим є ваше вміння перетворити ідею на цінність для клієнтів та на бізнес-модель, що працює з огляду на інформацію, отриману від клієнтів та партнерів.

2. Ви плутаєте марення і бачення

Пам’ятайте, коли десять підприємців/інноваторів думають, що вони мають геніальне бачення, лише один із них вартий уваги, а інші дев’ять — марять дурницями. Легко переконати себе, що клієнти будуть битися за ваш продукт чи послугу, але, скоріш за все, цього не станеться. Не витрачайте часу на перетворення бачення у бізнес-план. Натомість спробуйте знайти емпіричне підтвердження влучності вашої ідеї у своїх клієнтів та партнерів. Better Place — хороший приклад компанії, яка розпочала роботу з чітким баченням, продуманим бізнес-планом, заробила 800 млн доларів США — і врешті-решт збанкрутіла.

3. Не закохуйтесь у першу ідею

Не закохуйтесь у свою першу ідею, бо вона рідко буває найкращою. Подумайте над додатковою цінністю та альтернативними бізнес-моделями, перш ніж зосередитеся на найкращих варіантах. Ось важлива порада для створення прототипу: дотримуйтесь чорнового варіанту ідеї, адже прототипи, радше за все, зміняться під час фази тестування (див. помилку #1).

4. Ви зосереджуєтесь на продуктах і технологіях на шкоду бізнес-моделі

Ми придумали окремий термін для підприємців/інноваторів, які настільки зосереджені на своїх продуктах, що нехтують бізнес-моделлю, — «забудьки». Звісно ж, без вдалого продукту не обійтись, але його недостатньо, щоб ваш бізнес тримався на плаву і розвивався. Бізнес швидко використає кошти, вкладені у нього інвестором. Підприємці повинні прийняти гірку правду: погана бізнес-модель приведе гарний продукт до краху. Ваш продукт має існувати у межах повторюваної та прибуткової бізнес-моделі, яку можна масштабувати.

5. Вам не вистачає чіткої історії бізнес-моделі

Якщо ви працюєте над створенням декількох ціннісних пропозицій, генеруєте декілька джерел прибутку, а також розпорошуєте свої зусилля на різні фронти, то інколи стає складно оцінити свої конкретні дії. Вам бракує чіткої історії бізнес-моделі. Вона є основою вашого бізнесу і сприяє тому, що різні його аспекти комбінуються належним чином задля створення стратегії,  яка приноситиме прибуток. Організація з хорошою історією бізнесової моделі має вбудовану систему захисту бізнесу від конкурентів.

Історія бізнес-моделі «Неспрессо» варта уваги: компанія запропонувала ціннісну пропозицію, завдяки якій утримувала своїх клієнтів (кавові автомати «Неспрессо») та прибутки, котрі генеруються на постійній основі завдяки цим клієнтам (через прямі продажі кавових бобів). Уся бізнесова модель працювала задля виконання цієї стратегії, яка зробила компанію успішною.

6. Ви думаєте про конкурентів більше, ніж про власних клієнтів

Так, ви можете просто копіювати своїх конкурентів. Імовірно, це принесе вашій компанії тимчасову вигоду. Але єдиний спосіб їх обійти — створити продукт чи послугу, які ідеально задовольнятимуть потреби ваших клієнтів при чудовій бізнес-моделі. Спрямуйте свої зусилля на те, щоб зрозуміти, чого потребують ваші клієнти, і працюйте заради них.

7. Ви зосереджуєтесь на тому, що можна створити, а не на тому, що варто створити

Починайте бити на сполох, якщо ваша команда більше цікавиться новими технічними деталями та прекрасним дизайном, але при цьому не ставить питання про те, чи принесуть ці зміни якусь користь клієнтові. Ви ризикуєте даремно витратити час та гроші на суперсучасні продукти, які нецікаві клієнтам. Дізнайтеся потреби ринку, перш ніж почнете з’ясовувати, чи ви можете таке створити.

8. Ви створюєте те, що клієнти вважають потрібним

Цілком імовірно, зараз ви думаєте: «Як це, не створювати того, що хочуть клієнти? Я думав, вони дадуть остаточну оцінку моїй ідеї». Важливо пам’ятати, що клієнти не завжди діють так, як кажуть. Зворотний зв’язок допоможе зрозуміти потреби клієнтів, але ви не можете сприймати їхню точку зору за номінальну вартість вашої ідеї. Зосередьте свою увагу на клієнтах, але почніть будувати свій бізнес лише тоді, коли є чіткі докази того, що клієнти вкладатимуть свої кошти у вашу ідею.

9. Ваші перші експерименти дорогі

Експерименти дозволяють вам підтвердити або спростувати ваші гіпотези щодо ідеї. Але оскільки найбільша невизначеність на старті, ваші гіпотези теж, скоріше за все, будуть хибними. Вам варто продовжити тестування, допоки ви зрозумієте, чого насправді потребують ваші клієнти. Використовуйте ресурси розумно — пам’ятайте про ліміт людських та матеріальних ресурсів, адже ви не знатимете, скільки саме гіпотез треба перевірити, щоб валідувати ідею. Зруйнуйте критичні гіпотези, котрі можуть вбити ваш бізнес за допомогою швидких та дешевих тестів. Збільшуйте обсяг використаних ресурсів лише тоді, коли впевнитеся, що ваша ідея працює.

10. Ви делегуєте тестування ідей

Хороший підприємець та інноватор сприймає свій бізнес як власну «дитину». А тепер уявіть, що ви делегуєте батьківство комусь іншому і просите його здійснити неймовірну роботу — виховати вашого малюка так, щоб він виріс успішним.

Коли ви делегуєте тестування власних ідей, ви фактично робите те саме. Ви просите когось іншого вивчити ваших клієнтів, відшукати ціннісну пропозицію та побудувати бізнес-модель, яка годилася б вашому підприємству. Знання, які ви отримаєте під час тестування, стануть основою успіху вашого бізнесу. Ви не можете його делегувати, адже це завдання — для засновників та команди, яка займається виробництвом продукту.

11. Ви обрали невдалий час

Бізнес будують не у вакуумі, а у певному контексті та середовищі. Ваша ідея та бізнес-модель можуть бути геніальними, але ви ніколи не досягнете успіху, якщо середовище до цього не готове.

Одним з яскравих прикладів є бізнес, який приходить на поки що невеликий ринок занадто рано, і тому не привертає уваги потенційних клієнтів. Протилежний випадок також можливий, якщо ви виходите на ринок у момент, коли на ньому вже закріпилися сильні конкуренти з ефективними бізнес-моделями. Доступність ресурсів, законодавчі норми та економічна інфраструктура є прикладами зовнішніх чинників, які можуть позитивно чи негативно вплинути на успіх вашого бізнесу.

12. Погана реалізація

Ваш продукт погано працює, ви найняли слабку команду або ж неефективно керуєте проектом. Ви робите багато речей водночас, але вам ніяк не вдається виконати початковий план. Погана реалізація може вбити ваш бізнес, якщо ви максимально швидко не відреагуєте на наявні проблеми. Скористайтеся Galbraith Star Model, щоб оцінити теперішній стан речей, порівняйте його з бізнесовою моделлю та провалідованими ціннісними характеристиками продукту. Які перешкоди стоять на шляху до реалізації ваших планів? Усуньте їх, допоки вони не зруйнували вашого бізнесу.

Переклад — Юлія Петрів
Оригінал — Strategyzer
Фото — Pexels

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!