4 способи жити креативно

4 поради, які допоможуть стати креативнішим + 6 мотиваційних цитат

24 Грудня 2016

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

 

1. Розумно використовуйте свій час

Подумайте, будь ласка, як ви використовуєте свій час. Напевне ви зрозумієте, що значна його частина іде на спілкування із людьми, які вам не надто подобаються. Або на перегляд телешоу, яке перестало вам подобатися десь на третьому сезоні, але ви все ще намагаєтесь додивитися дев’ятий. Або на роботу над додатковими проектами в офісі, які навряд чи принесуть вам прибуток, та й загалом не мають значення.

Ця незбалансованість блокує креативність. Адже ви не просто використали свій час на речі, яких вам не слід було робити. У вас вже не залишається часу на те, що варто робити. Ви забрали час у вашої творчості, музики чи будь-чого іншого.

Отож, якщо ви використали свій час даремно, у вас не буде ресурсів для креативності. Уникайте цього. Поверніть собі свій час.

2. Подумайте про те, що вас оточує

Чи оточуєте ви себе чудовими книгами, чудовим мистецтвом, чудовою музикою, чудовими фільмами, чудовими продуктами чи чудовим дизайном? Чи ви взагалі думаєте про своє оточення? Ви здивуєтеся, коли дізнаєтесь, наскільки ваше середовище впливає на вас. Навіть чотири стіни довкола. Вони створюють різницю між тим, щоб жити творчо і просто жити на автопілоті.

Як писав Сем Мак-Нерні:

Зверніть увагу на дослідження, опубліковане Джулієт Жу та командою науковців University of British Columbia у журналі Sciencе. Психологи запросили 600 осіб і провели декілька базових когнітивних тестів, які вимагали або аналітичного підходу, або ж креативного. Ключовою частиною експерименту було те, що тести проводили на екранах із червоним, блакитним або нейтральним тлом. Чи мав значення колір екрана?

Відмінності були помітними. Червоний екран позитивно вплинув на виконання аналітичних завдань, в тому числі на запам’ятовування та пошук помилок у текстах. Натомість блакитний монітор покращив виконання творчих завдань. Чому? Дослідниця переконана, що червоний колір підсвідомо змушує нас мислити зважено та аналітично, тому що він асоціюється зі знаками заборони, автомобілями рятувальних служб та загалом небезпекою. Натомість блакитний колір асоціюється з небом, океаном, миром та спокоєм — речами, що зумовлюють волелюбний і дослідницький хід думок.

Тож якщо ваше середовище надзвичайно впливає на вашу креативність, то що робити далі? Чи оточуватимете ви себе речами, які не надихають на творчість? Звісно ж, ні.

У своїй квартирі ми оточили себе багатьма предметами, які сприяють нашій креативності і надихають. Це наші вініли. Гори книг, коміксів і новел. Дошки, на яких ми записуємо нові ідеї та малюємо усілякі закарлючки. Яскраві, надруковані вручну плакати, які хтось викинув у смітник, але які я врятував, бо у них закохався. Усе це є частинкою мого креативного оточення. Щодня.

3. Змагайтеся із собою

Випробування, які люди ставлять перед собою, допомагають їм втратити зайву вагу, повернути колишню форму і покращити стан здоров’я. Дехто, наприклад, обирає 8-тижневу програму, дотримується певного режиму харчування та тренується щодня по 45 хвилин. Це мотивує. Люди стають вмотивованішими. З’являється світло в кінці тунелю, чітка ціль, якої треба досягти.

Творчість теж може допомогти. Один з моїх друзів придумав собі креативний спринт: він пише нову пісню кожного дня протягом шести тижнів. Потім бере відпустку на місяць до наступного спринту. Таким чином він краще контролює потік своєї креативності.

4. Читайте. Читайте постійно. Читайте ненаситно

Я залежний від книг. Це майже проблема. Серйозно. Коли я не працюю або не граю у відеоігри, то з головою занурююся у книги. Я не люблю читати швидко і не намагаюся завершити нову книжку щотижня, бо тоді усе цікаве заходило б у одне вухо, а виходило б через інше. Я люблю смакувати книги і насолоджуватися кожним словом.

Зараз я читаю декілька книг водночас. Намагаюся читати лише один розділ однієї книги у день. Таким чином мені ніколи не буває нудно і я не забуваю щойно прочитаного. Я читаю книги Біллі Волша, Хілларі Клінтон, Марка Кубана, Малкольма Гледвелла…

Читання має декілька важливих ефектів. Воно змушує вірити в одні речі і перестати вірити у інші. Воно змушує мене ставити під сумнів свої думки та думки інших, а також шукати відповіді на питання, про які я ніколи не думав. Коротко кажучи, читання змушує мене бути креативним.

 

6 цитат про креативність, що спонукають мене до дії

Творчість вимагає мужності. (Анрі Матісс)

Треба віднайти в собі мужність. Не треба бути хоробрим, аби здатися, але треба бути хоробрим, щоб створити щось нове. Час від часу мені здається, що моєї хоробрості недостатньо. Але навіть пошук цієї мужності є потужною силою.

Креативність можна описати як брак упевненості. (Гейл Шіхі)

Адже немає нічого сталого в креативності. Ви не можете бути певні, що упізнаєте свою роботу, якщо колись на неї поглянете. Але саме ця непевність робить нас такими залежними від творчості.

Креативність — це імпортно-експортний бізнес. (Ітан Цукерман)

Мені подобається ця цитата настільки, що я хочу написати окрему книжку про неї. Але поки що скажу ось що. Креативні працівники викладаються рівно настільки, наскільки можуть сприйняти. Ми використовуємо натхнення та наш досвід як сировину. Що більше маємо сировини, то більше ми можемо створити.

Я щиро вірю, що не ми вростаємо в творчість, а виростаємо з неї. Або ж, власне, навчаємось з її допомогою. (Кен Робінсон)

Колись я на волонтерських засадах викладав дітям мистецтво. Навряд чи зможу порахувати, скільки разів я чув, як вчителі казали дітям: «Дерево малюють не так». Як думаєте, що стається з дітьми, яким кажуть, що їхня творчість неправильна?

Усі ми походимо зі славних стежок нашого Творця. Ми походимо від нашого Творця з творчістю. Я думаю, що кожен із нас народжений з нею. (Майя Енджелоу)

Я постійно думаю про цю цитату, тому що люди мені часто кажуть: «Я хотів би бути креативним». Я ж вважаю, що ми усі креативні. Просто треба відшукати цю креативність у собі. Врешті-решт, усі ми можемо малювати. Малюнок не повинен бути хорошим, щоб зробити вас творчим. Він просто має бути створений.

Для більшості людей креативність — це серйозна справа. Вони забувають про «гру ідей» і думають, що їм просто треба більше старатися й працювати. Часто їм потрібно діяти навпаки: просто грати. (Джулія Кемерон)

Абсолютно правильно. Я намагаюсь грати щодня. Інколи я просто відкриваю свій ноутбук і починаю писати реп, або ж роблю жалюгідні фігурки з глини, або малюю ельфів, які воюють з таємними агентами, на зворотному боці обкладинки. Це допомагає.

Оригінал — Jon Westenberg
Адаптований переклад — Юлія Петрів

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!