Як давати раду з російською пропагандою — досвід України та світу

Як Україна має позиціонувати себе на геополітичній арені та що їй робити, аби стати справді демократичної державою?

31 Травня 2016

Боротьбу з пропагандою все частіше обговорюють у професійних колах, особливо в колах журналістів. Найбільші виклики ставить світовим медіа саме інформаційна війна з Росією. Відповідати на ці виклики чи ні — про таке говорили на Lviv Media Forum представники України, США, Чехії та Нідерландів. Як Україна має позиціонувати себе на геополітичній арені та що їй робити, аби стати справді демократичної державою? Ми занотували для вас найцікавіші думки розмови.

 

Іван Яковина — журналіст «Нового времени». Україна

Найважливіша зброя у цій війні пропаганди — напівправда та напівбрехня. Саме її використовує Росія та інші агресивні держави. У багатьох країнах нині постають темні сили, які хочуть захопити владу. Подивімось, що робиться в Австрії. Партія з фашистськими настроями майже отримала перемогу на виборах. Австрійці ледь не обрали фашистського президента. Те ж саме в Данії, Фінляндії, Франції і навіть у Німеччині. При тому, що Німеччина — країна, яка має темне минуле нацизму. Альтернативна німецька партія намагається дорватись до влади, активно виступаючи проти мігрантів. І всі такі партії використовують однакові методи пропаганди. Вони кажуть: «Так, можливо, ми не такі хороші. Але подивіться, інші політики — вони гірші, вони теж брешуть». У США Дональд Трамп також використовує ці методи, він постійно звинувачує всіх у брехні, медіа зокрема. Тому ми перебуваємо в небезпечному становищі. Зараз люди втратили орієнтири в медійному світі, а темні сили використовують цю ситуацію.

13334773_1121386284599015_2085180811_o

Донедавна я був основним захисником невикористання контрпропаганди у відповідь на пропаганду, але зрозумів, що з усіма цими успіхами, яких добивається російська пропаганда, відповідати все ж треба. Правда — нудна, то ніхто її не хоче слухати. В пропаганді створюють цікаві історії, вони виглядають як фільм. Тому треба придумати, як боротись з пропагандою в якийсь цікавіший, ефектніший спосіб. Зараз ми програємо. Правда більше не працює.

Джеффрі Пайєтт — Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні. США

Україна робитиме помилку, якщо використовуватиме інформацію, як гнучкий товар, так, як це робить Росія. Найкраща зброя України в боротьбі з пропагандою — правда.

Є розумні і нерозумні шляхи боротьби з пропагандою. Україна має приклади формування незалежних медіа з часу Революції гідності. Hromadske.tv — приклад непідконтрольної організації. Подібні видання — ваша найпотужніша зброя. Україна — країна, яка формує свою державу, свій наратив, бореться з агресією. Ви показали, що боретесь за зміни. Ви повинні достукатись до сердець в різних країнах світу, але не вдавайтесь до інструментів, які використовують ваші вороги. Інформаційна війна Росії спрямована не на те, щоб пропагувати правду. Вона використовує пропаганду для того, щоб спантеличити, щоб відволікти. Ці прийоми не мають вас збивати зі шляху.

13313542_1121386231265687_326418255_o

Для мене і мого уряду важливо їздити в Донбас, і немає сумнівів, що Донбас — це Україна. Ви повинні використовувати відповідні інструменти, щоб доносити правду. Важливо, щоб медіа забезпечували на окупованих територіях антидот російській пропаганді. Мені дуже приємно, що суспільне мовлення зараз намагається забезпечити Донбас технічними засобами для уможливлення трансляції українського мовлення.

Зараз у Києві ведуть дебати щодо витікання даних журналістів, які були акредитованими на окупованих територіях України. Не можу описати, наскільки великої шкоди організація «Миротворець» завдала для закордонних журналістів. Одного журналіста викрали і утримували в підвалі. Так само й журналіста CBS News утримують в ДНР. Витікання такої інформації не дозволить іноземним та й українським журналістам задокументовувати тортури і порушення прав людини, що там проводять. Сподіваюсь, що Аваков та Кабінет Міністрів України зробить чітку публічну заяву щодо цієї проблеми і засудить людей, котрі опублікували цей список.

Найефективнішим способом для України зберегти зацікавлення Сходу і Заходу, отримати їхню підтримку — це показувати, що Україна постійно працює над процесом в боротьбі з корупцією, в розбудові поліції і т.д.

Кремль говорить, що після революції в Україні нічого не змінилось. Я тут жив, я знаю, що це брехня. І ми маємо бути тут і казати, що все по-іншому. Моя робота — пояснити світові, що змінилось, що Україна не у 2013 році. Я відвідав Харків, Львів, поїду в Одесу — і я відчуваю єдину ідентичність в цій країні. Ми на 200 років вас випереджуємо в плані державності, але Україна постала як незалежна держава після революції. Тепер Україна більш єдина, ніж три роки тому, і більше налаштована, готова виправити ту шкоду, якої завдала їй радянська спадщина і українська олігархія.

Рууд Мейї — Governance&Integrity. Нідерланди

Я не думав, що після референдуму в Нідерландах мене сюди запросять. Дозвольте пояснити, що відбулось у нас 6 квітня. Основне, що сталось під час референдуму в Голландії, можна назвати успіхом демократії. У нас була правоцентристська організація, яка зібрала 400 тисяч підписів, аби провести референдум про Асоціацію. Здавалось би, це неабияке досягнення, але вона поширювала наратив в Європі про те, що є негативи, навіть страхи щодо подій в самій Європі. Криза біженців, невпевненість від членства в ЄС, зокрема. Пропаганда в Нідерландах наштовхує на думки про пропаганду в найдемократичнішій, найбагатшій, найщасливішій країні в Європі. Ми так про себе думаємо…

13351226_1121386274599016_1553539544_o

У нас були всі причини сказати: «Гаразд, ви, українці, позбулись Януковича, ви боролись за інтеграцію. Ви стояли, помирали на Майдані. Ми запрошуємо вас в ЄС як наших друзів». Але трапилось щось інше. Те, що відбулось, незважаючи на програш України, це те, що українська громада боролась з цим негативним наративом в Нідерландах. Вона відповідала правдою, фактами на всю пропаганду. В цьому полягає одна з характеристик демократії. Адже пропаганда робить правду вразливою. Українці домоглись свого на Майдані, демократія для вас досі виклик, ви боретесь за те, щоб бути в Європі. Такі дії допоможуть нам позбутись страху. Нам потрібні ініціативи, які створюють горизонтальні зв’язки між громадянами Нідерландів та України, щоб ми могли уникнути пастки етнічного націоналізму. Неможливо побороти пропаганду. Треба використовувати новітні мережі для створення нової перспективи, нового посилу.

Протягом останніх років Україна продемонструвала значний прогрес. Вона є країною позитивного меседжу. Зараз в Нідерландах відбулось пожвавлення комунікації українців з голландцями. Цей референдум був громадянським поштовхом.

Якуб Каленський — член Європейської служби зовнішніх справ. Чехія

Якщо ви спитаєте в Україні, чи люди знають про російську пропаганду, то всі скажуть, що стикаються з нею, що вона є. Але не так в інших західних країнах. Ця дезінформація досі не визнана великою кількістю аудиторії за кордонами України. Така ситуація склалась саме через низький рівень усвідомлення пропаганди. Тому важко боротись з пропагандою, адже ніхто не хоче визнати наявність такої проблеми. Першим кроком в боротьбі з пропагандою є спілкування з людьми, для підвищення рівня цієї свідомості. Це треба робити через тематичні конференції чи книжки, як-от Лукаша або Райтшустера. Нам потрібен такий сайт, як ваш StopFake, який би діяв по всій Європі. Треба створити таку мережу людей, які постійно б слідкували та аналізували пропагандистську діяльність в РФ.

Проблема багатьох медіа в тому, що вони намагаються досягнути об’єктивності. В Чехії одні видання кажуть хороше про Україну, інші кажуть про неї як фашистську країну. На жаль, ми неналежно виконуємо свою роботу. Українські ЗМІ повинні вголос казати: «Україна не є фашистською. Ви брешете!».

Фото
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!