img

Політика, поліція і врядування у 140 символах

01.03.2016 Марічка Крючок

Коли Джек Дорсей у 2006 році запустив Твіттер, він думав про нього як про чудовий проект для обміну миттєвими повідомленнями із друзями. З простої геніальної ідеї, як це часто буває у світі стартапів, з’явилась перша в світі мережа для мікроблогінгу, у якій усі повідомлення обмежувалися 140 символами.

Вже пізніше до Твіттеру приєднались світові зірки, політики, міжнародні організації й дослідники. Сьогодні це дуже важлива складова комунікаційних кампаній будь-якого бренду, який насправді хоче спілкуватися зі своєю аудиторією, будувати імідж і бути поруч зі своїм клієнтом.

В Україні різке збільшення користувачів Твіттеру відбулось наприкінці 2013 року — саме в період Євромайдану. Миттєвий обмін повідомленнями в режимі реального часу став головним інструментом, який дозволяв бути в курсі усіх подій. Насправді, це і є основна функція Твіттера — розповідати всім про те, що відбувається тут і зараз, і робити це в режимі глобального діалогу (сьогоднішній функціонал системи дозволяє автоматично перекладати твіти з будь-якої мови на українську).

Варіантів використання Твіттера дуже багато. Наприклад, наприкінці грудня 2015 року семеро офіцерів поліцейського відділу Маунтін Пік у США, створили окремий підрозділ, який працює із соціальними медіа. Офіцери інформують про порушення на дорогах, публікують фото, а також надають інформацію про правила поведінки за кермом. Як зазначає один з учасників групи Метью Коудрей: «Це дуже хороший інструмент для побудови стосунків з громадськістю». Тобто поліція розцінює Твіттер як цілком повноцінний спосіб передачі інформації та отримання зворотньої зв’язку від громадян, підтримки з ними контакту та побудови позитивного іміджу організації. 

Коли в Україні запустили проект із реорганізації міліції, то нові поліціянти також долучились до використання соціальних медіа для комунікації з населенням. Згадайте, як радо кияни завалили всю стрічку Фейсбуку селфі з офіцерами нової поліції. І як потім до цього флешмобу долучились мешканці інших міст, де була створена нова поліція. Це не лише історія про відкритість до людей, а й частина побудови іміджу нової поліції у країні.

У листопаді 2015 року відбувся один цікавий випадок, пов’язаний зі співробітником київської поліції — Олексієм Савкиним. Активісти знайшли твіти часів Євромайдану, де він активно підтримував діяльність Беркуту і негативно висловлювався щодо учасників Революції Гідності. Твіттер-громада — а згодом і Фейсбук-спільнота — почала говорити про некваліфікованість відібраного персоналу та незрозумілість процедур відбору. І попри те, що відбулось публічне цькування поліціянта, його все одно залишили працювати у київській поліції. (Скріншоти тут)

Однак, ця історія — квіточки. Твіттер колись змінив життя однієї людини за 8 годин. Це історія про Джастін Сакко — cпеціалістку зі зв’язків з громадськістю з Нью-Йорка. Вона летіла з США до Африки, і коли жінка вийшла із літака, то на неї вже показували пальцем, хоча вона навіть не уявляла, що відбулося. А перед вильотом для своїх 170 фоловерів вона написала невеличкий уїдливий жарт: «Лечу в Африку. Сподіваюся, що не заражусь СНІДом. Жартую. Я ж біла!»

Про цей інцидент розповідає у своєму TED-talk Джон Ронстон, і вказує, що це є приклад того, як соціальні медіа дозволяють одним людям інтерпретувати те, що твітять інші без розуміння контексту. Все це призводить до феномену публічного сорому, коли якесь повідомлення «підхоплюють» соціальні мережі й починається активне обговорення. А такі речі завжди впливають на емоційний та психічний стан автора повідомлення, особливо, коли його зрозуміли інакше.

У самій корпорації Твіттер це містечко називають #TwitterTown. До речі, для маленьких українських міст, після прийняття закону про децентралізацію, це може бути чудовим інструментом для звітування за зроблені справи громаді

Український інтернет-простір облетіла історія про самоврядування іспанського міста Юн завдяки Твіттеру. Про цей кейс розповів Ніал Хорган на iForum2015. Все досить просто — будь-який запит щодо ями, снігу на дорогах (це жарт), порушень громадського порядку тощо, обробляється завдяки повідомленню громадян через Твіттер, а результати вирішення проблеми публікуються на офіційному твіттер-акаунті сторінки міста.

У самій корпорації Твіттер це містечко називають #TwitterTown. До речі, для маленьких українських міст, після прийняття закону про децентралізацію, це може бути чудовим інструментом для звітування за зроблені справи громаді.

Якщо ж говорити про державні структури в Україні, то Твіттер використовують деякі міністерства та топові політики. Але далеко не всі. Втім, аналіз деяких твіттер-акаунтів вказує на те, що Твіттер є радше ще одним каналом інформування, аніж взаємодії з читачами. Існує багато наукових публікацій, які описують і пояснюють, як активність політиків та політичних партій у соціальних медіа впливає на залученість громадян під час виборів (і не лише).

Це велика сфера досліджень на перетині суспільних та комп’ютерних наук. Але для України це другий крок. Перший — варто спочатку просто навчитися користуватися Твіттером.

Марічка Крючок

Марічка Крючок

Громадська активістка і дослідниця. CMO в Hackraft, PhD студентка. Пише про відкриті дані, масові комунікації, соціальні медіа, ІТ, АТ та інновації. Займається поширенням ідей у TEDxKyiv

Схожі публікації

2668 15

Анастасія Максименко: «Бізнес неможливий без візії та цінностей»

Партнерка UPharma Consulting, — про свою професійну історію, алгоритм пошуку ідеального працівника та стан української HR-сфери

24.02.2020 Ірина Ладика
8407 9

Ігор Сухомлин

Ігор Сухомлин про те, як відкривати кав’ярню в провінції, поєднання кави та вина і про снобізм у кавовій сфері

06.04.2017 Олександра Власюк
13965 5

Взяли — і роблять

Три історії локальних виробників

12.01.2017 Ніярє Шевкієва

Популярні публікації

50746 3

Чи має клієнт платити за розбитий посуд в ресторані?

8 карток про те, як поводитися, якщо ви випадково розбили посуд у кафе чи ресторані
22.04.2016 Ірина Сало
43588 7

Марина В’язовська

Українська дослідниця, яка розв’язала математичну задачу століть
03.11.2016 Олег Фея

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

    Введіть слово, щоб почати