1. Як усе починалося?
Перша презентація проекту «The Ukrainians» відбулася у травні 2014 року. Тоді ми, як і більшість українців, вирішили змінюватися самі і взялися змінювати країну. Нам набридло чути про українців як про безвідповідальних громадян, у яких «усе скраю» і яким «усе байдуже».
Ми знали, що інших українців — тих, які беруть на себе відповідальність і змінюють країну й свої середовища, — дуже багато. Ми вирішили спілкуватися з молодими підприємцями, громадськими активістами, діячами культури про успіх та цінності. Ми спробували продемонструвати іншу — чесну, відповідальну й оптимістичну — рольову модель і заповнювати (майже) порожню нішу вітчизняних success stories. Більш як рік щотижня ми публікували довгі інтерв’ю із, на нашу думку, успішними українцями.
2. Чому ви вирішили оновити проект?
Одного моменту ми зрозуміли, що лише інтерв’ю-формату нам недостатньо. Ми зрозуміли, що для більшого впливу мусимо переходити на новий рівень і розширювати концепцію проекту.
Тому влітку 2015 року прийняли рішення призупинити проект і сконцентрувати усі зусилля на перезапуску й пошуку ресурсів. Ми мали багато внутрішніх дискусій щодо того, чи ставити «проект на паузу», чи продовжувати публікувати інтерв’ю водночас із роботою над оновленням. Зупинилися на першому і, як виявилося, це було правильним рішенням: дотепер виконувати обидва завдання було б дуже складно.
3. Навіщо запускали краудфандингову кампанію на Спільнокошті?
Впродовж усього періоду існування «The Ukrainians» був волонтерським проектом. Ми жартома називали проект нашою другою full-time роботою, яку ми виконували вечорами й у вихідні. Водночас робота «на два фронти» не давала змоги максимально сконцентруватися на процесі розвитку «The Ukrainians». Зрозуміли, що для того, аби розвиватися, мусимо шукати нові ресурси.
У вересні 2015 року ми запустили кампанію зі збирання коштів на Спільнокошті. За два місяці проект фінансово підтримали майже 350 осіб — на рахунок кампанії надійшло майже 130 000 грн. Завдяки внескам чудових людей ми отримали змогу перебудувати сайт проекту і створити базовий гонорарний фонд для журналістів. Цих коштів нам вистачить на 4-6 місяців роботи.
4. Що змінилося концептуально?
Головне, на чому варто акцентувати увагу, — це розширення концепції проекту.
Ми розповідаємо про українське суспільство і говоримо про усе, що стосується України та українців. Ми пишемо про те, що цікаво проактивній молоді, але робимо особливий акцент на суспільно важливих темах.
Якщо фактичним завданням проекту після старту було «мотивувати», то тепер таких завдань чотири: розповідати, мотивувати, пояснювати і розвивати.
5. А що, успішні українці закінчилися?
Ні, звичайно ж. Успішні українці не закінчаться ніколи. Ми і далі писатимемо про них. Відтепер — у спецпроекті «Історії успіху».
6. Для кого ви пишете?
«The Ukrainians» — проект для тих молодих людей, які своєю діяльністю і голосом уже зараз впливають на суспільні процеси, а вже незабаром — формуватимуть порядок денний країни. «The Ukrainians» — медіа для тих, кому не байдуже; для тих, хто хоче знати більше і розвиватися.
7. Що тепер можна буде почитати?
Оновлений сайт матиме такі розділи: «Інтерв’ю», «Репортажі», «Колонки», «Картки», «Читанка», «Відео», «Спецпроекти». Далі детальніше.
8. У кого ми будемо брати «Інтерв’ю»?
Усі 50+ розмов, які дотепер були повноцінним проектом, перебудовуються в окремий спецпроект «Історії успіху» в рамках оновленої платформи.
Але відтепер ми зможемо спілкуватися з героями не лише в контексті успіху й цінностей, а й у контексті конкретних запитань чи проблем, у яких потенційні спікери будуть експертами або до яких матимуть дотичність.
9. Про що ми писатимемо «Репортажі»?
Якщо колись ми писали лише про українців, то тепер будемо писати також про події, процеси і явища, які формують нову Україну. Основний акцент «Репортажів» — соціальна тематика. Перші тексти — про безхатьків, освіту і волонтерську ініціативу — цьому підтвердження. Окрім подібних публікацій, з’являтимуться і репортажні спецпроекти (як-от річний проект про життя і проблеми малих міст України від Каті Сєргацкової чи серія публікацій про життя національних меншин в Україні від Олесі Яремчук).
10. Хто дописуватиме у «Колонки»?
Ми спробуємо зібрати онлайн яскраву спільноту молодих українських лідерів думок — підприємців, громадських активістів, дослідників.
11. Що це за «Картки»?
Одним із трендів сучасної західної журналістики є активний розвиток пояснювальної журналістики (explanatory journalism). Трендсеттером стало американське видання vox.com, метою якого є пояснення новин. Тренд підхопили багато топових ЗМІ.
Ми довго вагалися щодо назви розділу, але все ж зійшлися на «Картках». У цьому розділі ми публікуватимемо тексти, які допоможуть краще розуміти події, проблеми або процеси.
«Картки» — наш найбільший експеримент. Надалі ми тестуватимемо як змістову, так і технічну сторону розділу. Маєте ідеї й побажання? Пишіть на [email protected]
12. Про що читати у «Читанці»?
«Читанка» — це легкі (здебільшого) тексти, які ми будемо рекомендувати для прочитання на вихідних, такі собі weekend readings. Тут ми публікуватимемо цікаві твори українських письменників і поетів — від Григорія Сковороди до Іздрика. Особливістю розділу буде те, що ілюстрації до художніх текстів створюватимуть ілюстратори Pictoric — найбільшого неформального об’єднання українських ілюстраторів. (Вони круті – і надалі у вас буде змога у цьому пересвідчитися.) Окрім того, у «Читанку» потраплятимуть цікаві переклади іноземних публікацій, нотатки лекції тощо.
13. Хто буде писати тексти?
Окрім журналістів, які вже писали для «The Ukrainians», до проекту приєднається багато чудових людей: Ірина Славінська, Марічка Паплаускайте, Катя Сєргацкова, Олеся Яремчук, Женя Нестерович, Роман Рак, Євген Гриценко, Юрій Опока й багато інших.
14. Що змінилося візуально?
Ми оновили проект, але намагалися зберегти його стиль. Залишилася центральна верстка і акцент на великих ілюстраціях. Сайт став більш дружнім до мобільних пристроїв. Шрифт публікацій тепер більш читабельний. Простору на сайті стало більше.
З’явилася головна сторінка. Якщо дотепер (з огляду на одноформатність текстів) її існування не мало сенсу, то зараз вона допомагатиме серфити сайтом.
З’явилися коментарі. Дотепер на сайті їх не було взагалі, але на новому сайті є можливість коментувати деякі тексти.
З’явився показник прогнозованої тривалості читання. З огляду на те, що більшість текстів довгі, тепер можна буде побачити прогнозовану тривалість читання конкретного тексту, що, сподіваємося, допоможе читачу розраховувати час і краще планувати сеанси читання.
15. Краудфандингових грошей вистачить лише на декілька місяців. А що далі?
Ми добре розуміємо, що грошей, зібраних за допомогою Спільнокошту, вистачить лише на певний період. Тому вже зараз працюємо над пошуком альтернативних джерел доходів та побудовою бізнес-моделі проекту.
16. У мене є бажання і можливість підтримати проект гривнею. Як я можу це зробити?
Відтепер кожен читач має змогу фінансово підтримати проект на сайті. Причому не лише одноразовими чи регулярними внесками, а й проектно — у розділі «Краудфандинг» кожен може побачити проекти, які готуємо до випуску, і підтримати їх не словом, а гривнею.
Інший формат підтримки — придбати брендовану продукцію проекту (листівки, футболки, блокноти й інше).
NB! Наразі «Краудфандинг» та «Магазин» неактивні, але вже дуже скоро усе працюватиме.
17. Які ваші плани? Чого чекати далі?
Планів багато. Ось кілька.
Другий том книги. Минулого року разом із «Видавництвом Старого Лева» ми опублікували 20-ку перших розмов проекту у вигляді книги «The Ukrainians: історії успіху». Це був крутий досвід співпраці, тому ми вже готуємо другий том.
Телепрограма. Одним із (поки що неактивних) розділів сайту є «Відео». Зараз ми фіналізуємо домовленості щодо телеверсії проекту й невдовзі потішимо вас цікавою телепрограмою.
Оффлайн-події. Ми плануємо активно розвивати event-напрям. Зокрема, вже у березні-квітні спільно з «Історичною правдою» у Києві проведемо великий історичний лекторій, далі серію літературних подій із «Хармсом», потім конференцію молодих українських підприємців із «Startup Ukraine» і багато іншого. Слідкуйте за анонсами.
18. Що робити, якщо у мене щось не працює?
Наразі розділи «Відео», «Краудфандинг» та «Магазин» неактивні, але вже дуже скоро усе працюватиме. Впродовж кількох тижнів після резапуску проекту ми налагоджуватимемо роботу сайту й ремонтуватимемо баґи. Якщо ви побачили якийсь дефект чи проблему, то пишіть, будь ласка, на [email protected]. Ми будемо щиро вдячні за конструктивну критику й підказки!
19. У мене є гора креативних ідей для текстів і спецпроектів. Чи я можу я їх реалізовувати в межах TU?
Ми дуже поважаємо ініціативність та відповідальність. Якщо у вас є цікаві, на вашу думку, ідеї і ви хотіли б реалізувати їх у рамках «The Ukrainians», то пишіть на [email protected]. З радістю обговоримо.
20. Я відповідальний підприємець і хотів би рекламувати свій бізнес через TU. Це можливо?
Звичайно. Головне — щоби наші цінності не дисонували. Маєте пропозиції? Пишіть на [email protected]. Давайте разом придумаємо щось класне!
21. Я хочу читати TU всюди. Як це зробити?
Чудово! Наші бажання взаємні. Для початку давайте бути на зв’язку у Фейсбуці, Інстаграмі, Твіттері, Вконтакте. Вже незабаром зможемо познайомитися і оффлайн — на лекціях і дискусіях.
22. Останнє
Ми дуже активно працюємо над тим, щоб усе заплановане вдалося. Чекатимемо на конструктивний фідбек, ідеї і пропозиції — [email protected].
→ Фото — Ірина Середа