[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Якщо порівняти напругу від перспективи виступати з лекцією з участю у панельній дискусії, то другий варіант видається безпечнішим. Зрештою, ви відповідатимете на конкретні запитання й будете не єдиним об’єктом пильної уваги аудиторії. Однак участь у панельній дискусії також має деякі складнощі. Нижче — чотири стратегії, до яких варто вдатися, щоб ваш виступ на дискусії став успішним.
Сконтактуйте з модераторами дискусії. Зазвичай їм можна відправити електронний лист або зв’язатися в інакший спосіб. Ви підготуєтеся краще, якщо знатимете й розумітимете, яким чином модератори планують організувати дискусію. Наприклад, чи проситимуть вони певних людей відповідати на конкретні запитання, чи запитання будуть для всіх учасників? Чи є готовий список запитань і чи не могли б модератори з вами поділитися? Завдяки цій інформації ви зможете краще уявити структуру дискусії й попрацювати над собою, якщо, наприклад, ви дещо сором’язливі і не звикли боротися за можливість сказати кілька слів.
Попрацюйте над своїми тезами. Це не завадить. У різний час я часто давала коментарі на американському й канадському телебаченні, неодноразово брала участь у групових дискусіях на політичні теми. Отримуючи запрошення (зазвичай за кілька годин до початку заходу), я заглиблювалася у проблему й виписувала:
1) статистичні дані, які стосуються теми (ваш виступ посилять 2-3 разючі факти);
2) запитання, які може поставити мені ведучий (гостьові редактори зазвичай називали загальну тему, наприклад, «останні опитування громадської думки», але конкретного проблемного питання не озвучували);
3) основні тези, які потрібно згадати під час обговорення;
Заздалегідь підготувавши ці матеріали, я могла переконливо виступити протягом виділеного мені ефірного часу. Розуміння ймовірних запитань і ключових тез дозволяє успішно виступати не тільки на телебаченні. Ті ж принципи й стратегії можна застосувати до будь-якої дискусії, наприклад, до виступу на конференції.
Спробуйте взяти слово першим. Це вдається не завжди, оскільки модератор може адресувати запитання конкретним учасникам. Однак, якщо організатори обирають відкритий формат заходу — «Отже, на думку присутніх, які найважливіші тенденції у сфері штучного інтелекту?» — беріть слово, ваша підготовка вам допоможе. Ви почнете відповідати на запитання, поки всі інші лише намагатимуться сформулювати свої думки. Цим ви зменшуєте ризик, що експерт, який говоритиме перед вами, використає ваші аргументи. Окрім того, той, хто виступає першим, і задає тон усієї дискусії. Нарешті, якщо на конференції присутня відома людина, якій буде присвячена значна частина ефірного часу, почати відповідати першим — один зі способів залишити хороше враження (аудиторія схильна запам’ятовувати розумний вступ).
Контролюйте час. Якщо ви буваєте багатослівним, особливо в умовах стресу, свідомо обмежте свої репліки. Відстежуйте, скільки ви висловлювалися з одного питання порівняно з іншими учасниками. Якщо ви часто порушуєте баланс, спробуйте увімкнути таймер на телефоні або годиннику, щоб обмежитися 30-секундною реплікою й дати можливість іншим долучитися до обговорення. Люди, які захоплюють мікрофон на панельних дискусіях, не вражають інших своїм інтелектом. Часто вони здаються вискочками й хвальками.
Якщо, навпаки, саме ви страждаєте від того, що інший учасник не дає вам змоги висловитися, важливо знайти можливість таки заговорити, а не підкорятися диктату іншого. Можна сподіватися на втручання модераторів, адже це їхня робота, але й модератори можуть не володіти достатньою підготовкою, щоб налагодити дискусію. Заздалегідь підготуйтеся морально до того, що вам доведеться втручатися в дискусію й бути наполегливими.
Можливо, така поведінка буде для вас незвичайною або некомфортною, проте, на відміну від типових офісних умов, де ви можете поділитися своєю думкою іншим способом або відкласти це на інший час, тут ви маєте лише одну можливість висловити свій погляд. Навіть якщо вам доведеться подавати знаки рукою, щоб модератор поцікавився вашою думкою, або перебити колегу («Чеде, є аспект, який ти оминаєш»), така поведінка — виправдана. Цілком ймовірно, що аудиторія вас підтримає.
Участь у панельній дискусії може здатися легким завданням порівняно з власним виступом. Однак, як і промова, панельна дискусія має низку небезпек. Дотримуйтеся запропонованих порад — і ви збільшите шанси на те, що вас і вашу думку почують, а участь у дискусії стане успішною.
Оригінал — Dorie Clark
Адаптований переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com