[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Ох уже ці «хороші ідеї». Письменники витрачають так багато часу на їхні пошуки й обдумування. Це незаперечна частина творчого процесу. Але чому я вважаю їх серйозною загрозою для хороших текстів? Відповідь проста.
Хороші ідеї — це лише частина того, що потрібно, щоб створити гарний текст, який зацікавить аудиторію. І цим ідеям часто дечого бракує.
Хороша ідея може виявитися заплутаною, якщо проговорити її. Вона може не мати сенсу для інших людей або й зовсім не показувати ваших переконань.
Подивімося на три сценарії, коли хороші ідеї можуть зіпсувати вашу найкращу роботу.
Сценарій №1: Хороші ідеї викликають надмірне піднесення
Це думка мого редактора, я не схильна «надихатися». Гадаю, це занадто заплутує очікування й може спровокувати автора до того, що він поспішатиме реалізувати ідею й … не зможе відшліфувати її.
Через надмірне піднесення ви можете не помітити недоліків, які заважають зрозуміти й оцінити вашу роботу.
На етикетці чайного пакетика написано «Зроблене сьогодні — це завтра». Автор, ймовірно, мав гарні наміри, але така фраза не має особливого сенсу. Якщо її дещо змінити, повідомлення стає змістовнішим: «Зроблене сьогодні створює ваше завтра».
Сценарій №2: Хороші ідеї можуть завести вас у глухий кут
Зазвичай причина моїх творчих криз — саме хороші ідеї. Справи йдуть геть погано саме тоді, коли я впевнена, що писати буде легко, адже ідея мені подобається. Зрештою, я віддаю тексту менше часу, ніж варто було. А потім, коли сідаю писати, відчуваю великий тиск.
Гарна ідея перетворюється в суворого й вимогливого спортивного тренера, який постійно мною незадоволений, як би я не тренувалася й скільки б не докладала зусиль.
Якщо я відразу не відчуваю, що слова, які пишу, досить гарні для моєї прекрасної ідеї, мені починає здаватися, що це глухий кут. Але насправді я просто ставлю занадто високі вимоги. Мені не потрібна ідея, яка на мене тисне, мені просто потрібно почати писати хоч щось.
Сценарій №3: Хороші ідеї ведуть до помпезності
Необдумана ідея може здатися дуже привабливою.
Проблема в тому, що такий тип «хорошої ідеї» далекий від того, який ви здатні реалізувати.
Іншими словами, ви відчуваєте, що ідея блискуча, але не знаєте конкретно, що ви хочете зробити або як це зробити.
Ця ситуація протилежна сценарію №1: тут загроза не в тому, щоб створити посередній контент, а в тому, що до справи ви так і не дістанетеся.
Формулюйте ідеї ясно і зі смаком.
Випрацюйте звичку продукувати безліч ідей — і хороших, і поганих.
Не дискримінуйте ідей. Не дозволяйте собі робити поверхневих висновків про те, яка ідея хороша, а яка — погана.
Цінуйте всі свої ідеї. Вивчайте їх, переглядайте, будьте одержимі ними, якщо потрібно.
Найважливіше завдання — зрозуміти кожну свою ідею. Усвідомлення — це відповідь на все. Воно допоможе подолати кожен з трьох описаних сценаріїв.
Якщо ви можете чітко викласти свою точку зору і зробити це зі смаком, вам не доведеться турбуватися про те, що ідея здасться заслабкою.
Але не треба думати, що прояснити ідею — означає спростити її. Спочатку потрібно зробити ідею зрозумілою, а потім вже думати над її нюансами.
Пам’ятайте: зроблене сьогодні — створює ваше завтра.
Оригінал — Стефані Флаксман
Адаптований переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com