[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Я обожнюю брати участь у засіданнях книжкового клубу Six Pillars, який проводить у себе мій приятель Стен. Він організував цю групу кілька років тому, щоби мати ще один привід поспілкуватися з друзями, вивчити їхні літературні уподобання й познайомитися з новими людьми. Клуб отримав назву Six Pillars ( «Шість стовпів»), бо ми щороку читаємо шість книг із шести ключових дисциплін. Група збирається один раз на два місяці, Стен зустрічає всіх у себе, готує вечерю і протягом кількох годин 10-12 людей обговорюють книгу, яку всі прочитали.
Зрозуміло, ми не претендуємо на унікальність. Книжкові клуби зараз дуже популярні: від клубу Опри Уїнфрі до онлайн-спільнот на зразок Goodreads. Книжкові клуби – це неофіційні організації, тому важко зрозуміти, скільки їх насправді. За деякими даними, понад 5 мільйонів американців належать хоча б до одного книжковому клубу, без огляду на онлайн-спільноти.
Читання — важливий складник розвитку навичок лідерства. Звичка до вдумливого читання в різних сферах знання відточує розум, допомагає вибудовувати стосунки з людьми й підвищує емоційний інтелект. Для бізнес-лідерів інтерес до літератури повинен сягати далеко за межі книг із ведення бізнесу — це можуть бути історичні твори, біографії, оповідання й вірші.
Але читання часто сприймають як заняття лише для однієї людини. Чи може лідер мати для себе вигоду з нинішнього сплеску популярності книжкових клубів? Я переконаний, що може. Книжковий клуб — це унікальний спосіб підвищити ефективність читання. Скористатися ними можуть підприємці, які обирають книжковий клуб, що сформований як із їхніх друзів, так і з членів бізнес-спільноти, а також тих, хто приєднується разом із колегами до книжкових клубів за «професійними інтересами».
По-перше, книжкові клуби випрацьовують звичку читати систематично. Щороку я ставлю перед собою чітку мету — прочитати не менше як 12 книг, які не мають стосунку до моєї професійної діяльності. Книжковий клуб, у якому я перебуваю, дає мені дієвий стимул для виконання задуманого. Спілкування в групах допомагає не звертати з обраного шляху. У світі, де всього 8% людей досягають поставлених у новорічну ніч цілей, Марк Цукерберг, наприклад, вирішив публічно заявити у Facebook про своє рішення прочитати 26 книг за рік і запропонував розглядати своє повідомлення як звернення до учасників віртуального книжкового клубу, які б не дали йому ухилитися від своєї обіцянки.
Як я вже говорив раніше, крім усього іншого, книжкові клуби допомагають підвищити «книжкову грамотність» своїх молодих та зрілих учасників. Авторка бестселерів Гретхен Рубін неодноразово стверджувала, що формування позитивних звичок найшвидше відбувається саме в групі. Якщо ви впевнені в користі читання, але вам складно випрацювати звичку читати, саме група створить для вас необхідний колективний стимул.
Окрім того, саме читання в товаристві може допомогти підійти до процесу усвідомленіше й навчить краще сприймати різні точки зору. Вам не доведеться обирати кожну книгу для читання в клубі. Навпаки, клуб обиратиме книги для вас, завдяки чому ви зможете ознайомитися з такими жанрами та працями, які ви навряд чи взялися б вивчати самостійно. Книги найрізноманітнішого змісту — художня література, історія, біографії, соціальні науки — допоможуть витягнути вас із буденності й дозволять побачити взаємозв’язок ідей, який згодиться як у роботі, так і в особистому житті.
Обговорення таких книг із широким колом друзів або колег дозволить збільшити горизонти вашого власного мислення. Гарвардська школа бізнесу широко використовує в навчанні метод аналізу кейсів: студенти разом ознайомлюються з якоюсь ситуацією або історією та обговорюють її. Саме такий метод дозволяє студентам враховувати різні точки зору на одну й ту ж проблему. Це формує глибше розуміння суті проблеми й забезпечує вибір максимально зваженого рішення. Книжкові клуби функціонують за тим же принципом: вони змушують вас занурюватися в нові й цікаві теми завдяки тому, що ви чуєте думку того, хто міркує інакше, ніж ви. До того ж, знаючи, що вам потрібно обговорювати книгу з колегами, ви читатимете уважніше, ніж якби ви робили це тільки для себе.
Взаємодія, пов’язана з обговоренням книг, здатна створити і зміцнити міжособистісні зв’язки. Ніл Блюменталь, засновник Warby Parker, одного разу так описав перевагу корпоративного книжкового клубу: «З позиції командної взаємодії клуб сприяє налагодженню міцних робочих зв’язків, дозволяє сформувати атмосферу довіри, у якій люди вільно діляться ідеями й обговорюють їх». Ця думка підтверджується й на практиці. Наприклад, я знаю керівника девелоперської компанії, який розповідав мені, що їхній корпоративний книжковий клуб, який збирається щомісяця, допомагає йому та його колегам не лише формувати глибше розуміння проблем, а і налагоджує довірливі стосунки в колективі, сприяючи згуртованості.
Згадані приклади свідчать про те, що компанії, у яких існують книжкові клуби, зміцнюють професійні взаємини всередині команди. Користь від спільного читання залишається навіть тоді, коли ви не працюєте разом (а можливо, саме завдяки цій обставині). Багато книжкових клубів є найперше інструментом спілкування, завдяки якому люди можуть збиратися разом і обговорювати спільні теми за вечерею. Але навіть ті клуби, які сконцентровані саме на аналізі книг, дозволяють вибудовувати й розвивати стосунки через їхнє спільного вивчення.
Зрештою, обговорення змісту книги в групах розвиває ваші ораторські здібності, завдяки чому ви відчуваєте себе впевненіше в суперечках на професійні теми. Хоч про розвиток навичок спілкування написано безліч статей, немає нічого кращого, ніж практика. Книжкові клуби дають змогу обговорювати різні питання, які виходять за межі вашої професії, в невимушеній атмосфері і вчать продуктивніше спілкуватися з оточенням.
Книжкові клуби переживають бум — їх стає все більше. І поруч із добре відомими перевагами, з точки зору розвитку лідерських якостей, бізнесмени, які хочуть зростати як професійно, так і особистісно, повинні отримати максимум від цього явища.
Книжкові клуби привчать до вдумливого читання, яким ви будете займатися тепер уже не час від часу, а систематично. Членство в книжковому клубі дозволить будувати й розвивати стосунки з іншими людьми, навчить враховувати різні точки зору і просто зробить із вас хорошого співрозмовника.
Оригінал — John Coleman
Адаптований переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com