Від краси до користі: як дизайн змінює бізнес

Нотатки конференції Creative Economy Day

13 Грудня 2019

Концепт дизайну змінюється. Якщо ще в минулому столітті під дизайном розуміли здебільшого красу й естетику, то зараз значно більшої ваги набули користь і вигода для споживачів. 

Тим не менше, виміряти й оцінити дійсний вплив дизайну на бізнес і продукт доволі нелегко. Ми не знаємо, як від нього залежить ринок і прибутки. Проте що далі, то більше переконуємося, що дизайн ― важливий і є однією із запорук успіху проєкту. 

На конференції Creative Economy Day у Львові ми поспілкувалися з провідними спеціалістами з Європи та України, щоб зрозуміти, як виміряти комерційність дизайну, чому він змінює суспільство і хто зараз у центрі уваги дизайнерів.

[Конференцію організовував Центр інформаційної підтримки бізнесу у м. Львові, заснований на базі агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks за підтримки ЄБРР в рамках ініціативи #EU4Business Європейського Союзу]

 

Ендрю Волтерс

Директор із досліджень в Міжнародному центрі дизайну та досліджень (PDR), професор із дизайну, що орієнтований на споживача, в Університеті Cardiff Metropolitan (Великобританія).

 

Як поєднувати бізнес і дизайн?

Дизайн ― це водночас зміна, процес і підхід. Він приносить нові ідеї, дозволяє оцінити попередній успіх, створювати в обмежених рамках і покращувати роботу з клієнтами. 

Якщо розглядати дизайн як довгострокову інвестицію, то стає зрозуміло, що він не принесе плодів за одну тільки ніч. Але дизайн робить світ до біса кращим.

Найвищий ступінь розвитку дизайну ― це сприймати його не як зовнішній вигляд продукту, а як стратегію. Це дозволяє шукати нові шляхи подолання технічних проблем, поліпшувати співпрацю, зменшувати витрати на виробництво і приваблювати інвесторів. 

Дизайн ― це творчий підхід до вирішення проблеми, який починається з аналізу потреб користувачів і залучає їх до спільного створення, розробки та тестування рішень. Якщо це вдається, дизайн може допомогти компаніям та організаціям впроваджувати інновації, щоб досягати кращих результатів і зменшувати ризики. 

Як дизайн впливає на бізнес і суспільство?

Неможливо виміряти користь від дизайну. Багато проєктів пробували це зробити, але нікому не вдалося. Думаю, це через неможливість ізолювати дизайн. Адже його завжди створюють тільки разом із продуктом.

Так само неможливо подивитися у скляну кулю і сказати, коли дизайн почне приносити прибуток і створить додану вартість продукту. Ми не можемо сказати, як він впливає на виробництво, але коли компанія хоче надавати якісні послуги, вона витрачає гроші на дизайн. 

Цю додану вартість неможливо відділити від продукту ― наприклад, дизайн техніки Apple. Він виділяється серед інших брендів, але складно визначити, як саме. 

DSC_8143

Як враховувати інтереси користувачів? 

User-centric дизайн не змінить світу, але може допомогти. Це інший вид мислення про проблему, він тренує логіку й допомагає пропрацьовувати різні сценарії. Це дозволяє побачити можливості, що існують. 

Користувач ― найважливіший у процесі створення, у цьому немає нічого нового. Але підхід покращився. Ми не описуємо, чого треба досягнути, натомість підходимо до роботи з функціональними вимогами. Це ― запорука якісних змін.

 

Ігор Дідок

Маркетинг-директор групи компаній «Модерн-Експо», керівний партнер ритейл-консалтингового агентства Squares.

 

Як поєднувати бізнес і дизайн?

Наша компанія ― найбільший у Центральній і Східній Європі виробник рішень для роздрібних магазинів. Ми маємо 26 офісів, працюємо для 70 країн, але наш основний завод у Луцьку. Для нас трудяться 18 дизайнерів, 12 продакт-менеджерів, 77 конструкторів та 54 процесових інженери. Це ― дорого. 

Дизайнер не повинен працювати безпосередньо з брифом замовника. Повинен бути грамотний менеджмент і арт-дирекшн. Тому ми об’єднали наших дизайнерів у агентство Squares, до якого звертаються різні департаменти. 

У замовника існує уявлення: те, що дизайнер намалював, те й буде кінцевим продуктом. Але багато речей залежить від сету технологій виробника. Через це продукти, які виглядають однаково, за ціною можуть різнитися у кілька разів. Дизайн має економічний вплив. 

Як дизайн впливає на бізнес і суспільство?

Від Андрія Федоріва я чув думку, що неможливо стати дизайнером, коли прокидаєшся у «хрущовці», ідеш на роботу вздовж бетонної огорожі і навіть до музею піти не можеш. Оточення формує нас, і найбільша проблема ― з людей, які виросли в таких умовах, зробити дизайнерів. 

В Україні я не бачив прикладів об’єднання дизайнерів у спільноти. Але можна провести аналогію з іншими ринками ― наприклад, рекламою. Це сприяє виникненню спільних правил гри ― і ринок зростає. 

Є речі, над якими складно працювати на самоті. Наприклад, зараз ми беремо участь у британському проєкті, де конкуренти об’єдналися для вирішення спільної проблеми, яка щороку приносить збитків на 5 мільярдів фунтів стерлінгів. Спільними зусиллями ми можемо це змінити. Дизайн ― це не завжди конкуренція чи розвиток продукту, це ще й розвиток світогляду.  

Дизайн ― це не завжди конкуренція чи розвиток продукту, це ще й розвиток світогляду

DSC_8143

Як враховувати інтереси користувачів? 

Наші клієнти ― від Великої Британії до ОАЕ, від Мексики до Японії. Для них ми робимо дизайн, реалізуємо його, розробляємо обладнання. Це широка географія, але якщо ми беремо за правило слідувати якомусь принципу в роботі, то не відмовляємося від нього. Наприклад, усе холодильне обладнання у нас енергоефективне. Ми продаємо його дорожче, але можемо це пояснити. А оскільки у нас пізніше запроваджують європейські стандарти, то ми вже зараз працюємо на майбутнє. 

Клієнтові завжди треба пояснювати, за що він платить. Для різних аудиторій діє різна аргументація, міжнародні ринки різняться, але загалом усі хочуть спеціалізований продукт. Кожен клієнт очікує унікальності, створеної спеціально для нього.

 

Джонатан Стайвен

Менеджер із розвитку дизайн-спільноти ANTWERP. POWERED BY CREATIVES

 

Як поєднувати бізнес і дизайн?

Більше як половина населення Антверпена задіяна у креативній економіці. Супутна капіталізація цієї сфери може в десятки разів перевищувати ядро індустрії. 

Я не дизайнер ― я менеджер, що працює для уряду у платформі креативної індустрії міста й регіону. Для мене креатори ― це більше, ніж дизайнери. Ми не працюємо для fine arts ― ми зводимо разом креативність і ринок, полегшуємо взаємний пошук. Створюємо спільні заходи й поєднуємо дизайнерів і компанії, що ніколи з ними не працювали. 

Як дизайн впливає на бізнес і суспільство?

Ми не знаємо, як виміряти користь дизайну. Натомість концентруємося на способі мислення компанії та суспільства ― дизайнери роблять це інакше, ніж менеджери й директори. 

Ми не говоримо про цифри ― ми розповідаємо історії

Ми не говоримо про цифри ― ми розповідаємо історії. Ми показуємо незвичний погляд на речі, адже креатори часто надто сумирні ― їм треба бути сміливішими. Нам треба створювати спільноти, які щодня говорили б про власний бізнес і його потреби ― для цього згодяться навіть групи у Facebook. 

Треба мати візію, адже креатори та дизайнери можуть запропонувати радикальні зміни в будь-якому бізнесі на якому завгодно рівні. Це працює не тільки в креативних індустріях. Громада ― це однакові вподобання та цінності, можливість вчитися одне в одного. Але я знаю компанії, які працюють на сусідніх вулицях, але не навіть не знайомі, хоча могли б створювати неймовірні речі разом.

Дизайн ― це не упакування. Це виправлення помилок інших секторів. Нам треба більше героїв, що здатні на це.

DSC_8143

Як враховувати інтереси користувачів? 

Якось одна фармацевтична компанія захотіла створити веб-магазин. Дизайнери, з якими ми їх познайомили, переконали цього не робити, адже шансів на конкуренцію з, наприклад, Amazon не було. Тож компанія створила доставку ліків за підпискою ― це має додану вартість для користувачів. 

Дизайн ― це таємниця, магія. Бути дизайнером ― це бути експертом у речах, які не можна пояснити та спрогнозувати. Вся суть у постійних спробах і провалах. В успішних компаніях ідеться про віру ― можливо, їхній дизайн спрацює не зараз, не завтра. Але це буде вплив.

 

Олександр Морокко

Засновник morokko-design, промисловий дизайнер, винахідник, лауреат чотирьох премій Red Dot Design Award.

 

Як поєднувати бізнес і дизайн?

Щоб продавати дизайн, треба чітко розуміти, хто твої клієнти. Також треба щось робити, щоб знаходити їх, ― підвищувати бізнес-грамотність, вчитися продавати власні послуги. Передусім важливо знати, кому саме. 

Якщо клієнт запитує «а навіщо мені ваш дизайн?» ― не варто витрачати на нього час. Адже час ― це гроші. 

Як дизайн впливає на бізнес і суспільство?

Я мав досвід роботи і з великими компаніями, і зі стартапами, і з власними продуктами. 

Великі корпорації зазвичай знають, який продукт створюють і для кого. Дизайнери мають великий бриф, але разом з тим і багато обмежень. Це співпраця в компромісі. З одного боку ― крутий досвід, з іншого ― є певні нюанси. Разом це приводить до створення продукту, який точно продається, адже є колаборація між маркетологами, менеджерами та дизайнерами, які вгадують, а іноді й випереджають бажання користувачів. 

Натомість стартапи відрізняються тим, що не завжди знають потреби користувачів і не до кінця розуміють їх. Іноді вони взагалі не знають, чи потрібен їхній продукт. Треба розуміти це і не мати взаємних образ, а обмінюватися досвідом. 

Як враховувати інтереси користувачів?

Зараз еволюціонує загальне бачення дизайну. Наприклад, виникає запит на екологічність. Раніше ніхто не замислювався навіть над вибором пакування, а тепер дизайнери задумуються про те, чи вдасться переробити й сам продукт.

За один день змін не буде, але є деталі, що можна впровадити вже зараз. Зміни в баченні треба враховувати на всіх етапах дизайну, але глобально вони мають бути непомітними для користувача, не створювати дискомфорту. Тільки тоді можна виробити звичку.

Зараз еволюціонує загальне бачення дизайну. Наприклад, виникає запит на екологічність

DSC_8143

→ Фото експертів — Creative Economy Day / Головне та великі фото — Назарій Пархомик

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки