Що таке Книжковий клуб The Ukrainians

Читаємо й обговорюємо класику та літературні новинки

26 Липня 2023

Книжковий клуб The Ukrainians Media — це ідеальний простір, аби триматися своїх. Ми об’єднуємо читачок і читачів у товариство, відкрите до різночитань, аби обговорювати класичні і сучасні художні тексти одне з одним, а також із відомими гостями. Зустрічі відбуваються онлайн та офлайн.

Усі події, а також постійний чат Книжкового клубу доступні для амбасадорок та амбасадорів The Ukrainians Media. Це люди, які системно підтримують нашу роботу щомісячними або щорічними внесками. Амбасадорський рівень підтримки, окрім Клубу, також передбачає отримання друкованого журналу літературного репортажу Reporters, перший доступ до найкращих текстів, ексклюзивні фрагменти подкастів від The Ukrainians Audio, фірмову торбинку, відвідування подій від The Ukrainians Media та інше.

Книжковий клуб онлайн

Учасниці та учасники Книжкового клубу мають можливість долучатися до обговорень з будь-якої точки світу. Щомісяця ми зустрічаємося у Zoom. Модераторкою онлайн-подій є редакторка спецпроєктів The Ukrainians Media, поетка Ольга Перехрест.

Ми розбираємо неочевидні питання, вчимося зауважувати літературознавчі прийоми, обмінюємося читацькими досвідами. У нашому клубі немає правильних і неправильних думок. Головне — читати і говорити. 

Зустрічі у Києві

Клуб також регулярно збирається у книгарні «Сенс» на Хрещатику, аби обговорювати книжки місяця із запрошеними гостями. З нами вже читали редакторка відділу «Культура» Vogue Ukraine Дарія Слободяник; ведучі «Телебачення Торонто» Максим Щербина та Саша Гонтар; директор America House Lviv Володимир Бєглов; літературні критики і критикині Віра Агеєва, Остап Сливинський, Анастасія Євдокимова, Євгеній Стасіневич, Богдана Романцова; виконавча директорка PEN Ukraine Тетяна Терен; автори і авторки Олександр Михед та Ірина Славінська.

Модераторкою є редакторка The Ukrainians, співавторка проєкту «Наразі без назви» Богдана Неборак.

Що читаємо

Книжка вересня: «Емма» Джейн Остін — запис буде доступний згодом

Емма Вудгаус впорядковує життя мешканців свого сонного села і грає сваху. Вона — красива, розбещена, дещо марнославна і нестримно дотепна. Остін якось сказала, що збирається створити героїню, яка нікому, крім неї самої, не сподобається.

Цей роман — спосіб авторки говорити про тогочасне суспільство. Про те, як Остін через характери персонажів досліджує тему дружби, моральні дилеми, (не)відповідність суспільним нормам, дискутували на зустрічі.

Книжка серпня: «Тісні ворота» Андре Жід

«Тісні ворота» — історія трагічного кохання, на заваді якому стають непорозуміння, соціальні норми та духовний конфлікт, стає приводом поговорити про тиск зовнішніх очікувань та (надмірне) прагнення до досконалості. Та й чи варто взагалі вважати це коханням?

Водночас цей роман про дорослішання, порозуміння й памʼять. Як Жід через літературу описує боротьбу головних героїв зі своїми бажаннями та моральними дилемами, чим прикметна його проза для історії світової літератури, чи актуальні герої письменника в сучасному житті.

Книжка липня: «Шумовиння днів» Борис Віан

Чому цей роман не був сприйнятий одразу по публікації, але згодом став ледь не гімном для покоління шістдесятих? Чи в на позір легкому тексті проглядається Друга світова війна? На зустрічі спробуємо зняти шар сарказму; з’ясувати, як Віан через літературу зображає післявоєнне ХХ століття з його захопленням прекрасним, танцями, джазом і екзистенціалізмом, а також, як автор міркує про тему любові та смерті. 

Гості: письменниця, співачка Ірена Карпа та волонтерка і громадська діячка Меланія Подоляк

Книжка червня: «Катананхе» Софія Андрухович

Це посттравматичний роман. Тут близькі люди стрімко віддаляються — авторка зʼясовує: чи можливо відновити близькість? Головні герої —  Леся та Олекса і їхня донька-підлітка Тая. Їхнє життя здається звичним, спершу навіть дещо банальним. Авторка ставить експерименти й безоцінково розтинає життєві явища й процеси, читачеві залишається самостійно будувати ставлення до героїв і питати себе: що зроблю я в такій же ситуації?

Це текст про страхи й внутрішніх демонів, яких долаємо всі ми, незалежно від віку, статі й статусу. Чи є шанс їх перемогти?

Книжка травня: «Майстер корабля» Юрій Яновський

Роман 26-річного Яновського — уявна подорож автора у власне майбутнє, що ніколи не настало. Автор буцімто відчуває, що спробу мемуарів про своє покоління модерних митців слід писати негайно, в 20-ті. Креативна енергія того часу вкрай суголосна сьогоденню, а іронічний тон Юрія Яновського — прийом, який ми, читачі й читачки, негайно позичаємо.

Цей роман — чудова нагода поринути в атмосферу буремної епохи появи кінематографа й життя Одеси початку минулого століття. 

Книжка квітня: «Під скляним ковпаком» Сильвія Плат

Роман описує життя молодої талановитої жінки на ім’я Естер. Історія головної героїні, яка намагається подолати депресію, розвивається на фоні повоєнної Америки 50-тих років. Текст став ключовим романом свого часу й продовжує бути глибоким матеріалом для обговорення життєвих виборів дотепер.

Як література працює з темою спустошення і емоційної загубленості, досліджує ментальні, моральні і соціальні ковпаки та порушує питання неспівмірності суспільних очікувань щодо жінок. 

Гості: письменниця Гаська Шиян та перекладачка й літературознавиця Роксоляна Свято

Книжка березня: антологія українських авторок «З непокритою головою»

Антологія «З непокритою головою» зібрала оповідання найвідоміших авторок модерністської й постмодерністської доби. Збірка вперше вийшла напередодні російсько-української війни, восени 2013 року. Чи допомагає література рефлексувати про досвід емансипанток і революціонерок десятих років? Як змінювалися цінності у міжвоєнний період? Врешті, про складність пошуку нової ідентичності у пострадянські десятиліття і не лише говоритимемо на зустрічі.

Свій примірник антології Спільнота придбала зі знижкою 30% від видавництва «Комора».

Гості: літературознавець, доктор філософії, завідувач кафедри літературознавства у НаУКМА Роман Веретельник та музикантка, фронтвумен гурту «Крихітка» Саша Кольцова

Книжка лютого: «Пастка-22» Джозеф Геллер

Цей роман про абсурдність війни — нелінійний карнавал іронії та гротеску. І якщо під час читання ви багато думали про сучасну війну, то це стається не випадково. Дія роману відбувається під час Другої світової на вигаданому острові поблизу узбережжя Італії, де розташоване американське авіаційне з’єднання, у якому служить бомбардир Джон Йосаріан. Його історія розгортається на тлі світу, який втрачає здоровий глузд.

Гості: автор ютуб-каналу «Це ж було вже!» Іван Науменко і письменник, головний редактор видавництва «Вавилонська бібліотека» Роман Малиновський

Книжка січня: «Не відпускай мене» Кадзуо Ішіґуро

Це історія про те, що відбувається із спільнотою, у якій виникає утопійна реальність — хвороби подолані, а на службу людям стають клони, які зростають для того, щоб віддавати себе. Ішіґуро поміщає нас всередину такої спільноти й мимоволі ми ставимо питання: як би вчинили самі?

Наші читачі та читачки придбали книжку за промокодом зі знижкою 30%

Гості: письменниця й виконавча продюсерка суспільного радіо Радіо Культура Ірина Славінська та стендап-комік, співавтор подкасту «Запах слова» Сергій Чирков

Книжка грудня: «Аустерліц» Вінфрід Георг Зебальд

Це історія Жака Аустерліца, якого чотирирічним під час Другої світової вивезли із Чехії до Англії, аби урятувати від нацистів. Він виріс у прийомній сім’ї і до студентських років не знав нічого про своє походження: батьків-євреїв, навіть справжнє ім’я. Власне, ця книга про пошуки ідентичності, збирання себе по частинках, вишукування у забутих місцях, містах та вулицях. Це — не спойлер, бо тут справа не в історії, а в методі її розповідання.

Спільнота придбала примірник роману за спеціальною ціною.

Гості: Богдана Романцова та ведучий «Телебачення Торонто», співавтор подкасту «Bromance» Максим Щербина

Книжка листопада: «Три зозулі з поклоном» Григорій Тютюнник

Проза Тютюнника — це глибина висловлювання, інтелектуальні відступи, алюзії до інших текстів і фрагменти реального життя, яким воно є. Стосунки Марфи, Михайла та Софії критики іноді називають «любовним трикутником», хоч можливо, це історія про «три долі і три різних кохання: у Марфи — пристрасне і стражденне; у Михайла — незрадливе і благородне; у Софії — терпляче і розуміюче». 

20% знижка для нашої читацької спільноти від видавництва Pabulum.

Гості: письменник, член ПЕН Україна Олександр Михед та експерт із стратегічних комунікацій і ютубер Ярема Дух

Книжка жовтня: «Таємна історія» Донна Тартт

Частково — трилер, частково — роман про дорослішання і частково — грецька трагедія. З моторошного прологу читачі дізнаються про скоєний злочин, а впродовж роману відкривають таємницю смерті і те, що відбувається після. Про інтертекстуальність, «грубі» романи й тренди, які формують книжки Тартт — поговоримо під час зустрічі.

Читачі та читачки Книжкового клубу придбали примірник зі знижкою 15% від видавництва КСД.

Гості: Ростислав Семків та журналістка і ведуча Телебачення Торонто Саша Гонтар

Книжка вересня: «Метелики на шпильках» Ірина Вільде

Трилогія про дорослішання підлітки, а згодом і становлення молодої жінки на Буковині у міжвоєнний період. Головна героїня Дарка почувається пришпиленим метеликом, яким милуються поціновувачі колекції. В той час навіть її власний дім стає місцем психологічних травм та сексуального насилля.

Читацька спільнота придбала книжку зі знижкою 30% від видавництва «Віхола».

Гості: літературознавиця Віра Агеєва та поетка, журналістка Олена Гусейнова

Книжка серпня: «Елізабет Фінч» Джуліан Барнз

Чи можуть добрі вчителі навчити нас думати нетривіально? Який вплив справляють на нас сміливі думки і чи багато таких думок тривожать людство століттями? Урешті, як ми залишаємо минуле минулому?

Учасниці та учасники Книжкового клубу придбали книжку за спеціальною знижкою від видавництва «Темпора».

Гості: літературознавиця Ярослава Стріха та перекладач, поет та літературознавець Остап Сливинський

Книжка липня: «За Перекопом є земля» Анастасія Левкова

У тексті переплітаються кримськотатарська культура і українська історія. Головна героїня та її подруга Аліє проходять шлях від 1990-х до окупації півострова Росією в 2014-му, з екскурсами в давнішу історію Криму. Спільнота The Ukrainians Media придбала книжку за знижкою від видавництва «Лабораторія».

Гості: авторка роману Анастасія Левкова та режисер Наріман Алієв

Книжка червня: «Улісс» Джеймс Джойс — запис відсутній з технічних причин

Роман, який вважається одним із найвизначніших текстів модернізму. Шукаємо приховані контексти та сенси і помічаємо алюзії в цій подорожі Дубліном.

Гості: літературознавиця Богдана Романцова та книжкова оглядачка Людмила Дмитрук

Книжка травня: «Солодка Даруся» Марія Матіос

Історія української родини під час і після радянської окупації. Яким є механізм роботи травми і якою мовою проговорюється травма в часи, коли памʼятати й озвучувати памʼять — заборонено?

Гості: літературний критик Євгеній Стасіневич та редакторка відділу культури Vogue Ukraine Дарія Слободяник

Книжка квітня: «Сто років самотності» Ґабріель Ґарсія Маркес

Чи це роман про війну? Що таке магічний реалізм і як Маркес вплинув на українську літературу? Навіщо нам читати «поетичне» письмо? У чому, врешті, суть такої великої самотності, про яку пише автор, і як вона відгукується нам сьогодні?

Гості: виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен та директор America House Lviv Володимир Бєглов

Книжка березня: «Записки Кирпатого Мефістофеля» Володимир Винниченко

Що таке «київський текст»? Нащо Винниченкові моральні експерименти? Чи існує кращий роман про Київ, ніж «Записки»? Яким є модернізм Винниченка? Що можна вичитати в Винниченкових «Щоденниках»? Де шукати французькі сліди письменника?

Гості: літературознавиця Богдана Романцова та культурна менеджерка Настя Євдокимова

§§§

Збираємо найбільшу читацьку спільноту країни довкола найкращих книжок. Приєднуйтеся, щоби нам добре читалося!

Текст
Теги

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки