14 місяців — шлях до одного прощання

Авторка документального фільму — про потребу знайти та поховати загиблих на війні

5 Квітня


Цей текст опублікований у шостому числі журналу літературного репортажу Reporters. Щоб отримати примірник, долучайтеся до Спільноти The Ukrainians Media.

§§§

Коли зйомки залишилися позаду, я перевела подих і аж тоді зрозуміла: я ж уже бачила Настю! Давно, за кілька років до того, як вона потрапила у наш фільм. 

Документальна стрічка-розслідування «Черга на прощання» розповідає про пошуки, ідентифікацію за ДНК та повернення додому тіл бійців, загиблих на війні з Росією. Це фільм про поневіряння тих, хто у війні вже віддав найдорожче — життя рідних. Над фільмом працювала редакція розслідувань Суспільного мовлення. 

Настя Карась — родом із Маріуполя, зараз їй 11. Можливо, ви теж її бачили. 

На світлині Євгена Сосновського, що розлетілася інтернетом, маленька Настя міцно тримається за татову руку. Він у військовій формі, автомат на поясі, прапор «Азову» — у вільній руці. Настя тулиться до тата — до свого найбільшого захисника, не хоче відпускати його руки. Фото зроблене в Маріуполі влітку 2018 року. 

Євген Карась із донькою. Світлина Євгена Сосновського

Євген Карась воював із 2015-го. Дружині Ірині описував це стисло: «Та так, вожу пацанів. Стріляю трошки». Вона дізнається правду вже коли нічого не зможе йому сказати. 

З Іриною ми спілкуємось навесні 2023-го, коли вже немає ні Маріуполя, ані Євгена. Він загинув 7 березня торік, обороняючи своє місто під час повномасштабного вторгнення Росії. 

Тепер залишилася тільки надія на те, що сім’ї повернуть бодай тіло з окупованої території — і тоді принаймні буде куди прийти вшанувати пам’ять загиблого. 

Ця надія підживлює і руйнує водночас. Вона породжує в Ірини вир думок: якщо це не він? Раптом це помилка? Різне ж буває на війні.

Всі ці думки-рятівні соломинки обриваються через 14 місяців. Стільки Ірина чекала, щоб їй офіційно підтвердили чоловікову загибель і віддали останки для поховання. 

Ми супроводжували Ірину в цьому її довгому шляху та нелегкому спілкуванні з державою. Проходження й результати ДНК-експертизи зайняли в Ірини майже рік. Це єдиний спосіб упізнати загиблого на війні, коли впізнавати доводиться, по суті, кілька кісток. 

Про це, а також про те, як зробити цей процес швидшим (а отже, хоч трохи менш болючим для родичів), ідеться у фільмі. 

Ми знімали сім’ю Карасів у їхньому новому домі в Хмельницькому. Дивилися, як Настя малює, як годує своїх хом’яків. Вона розповідала нам різні шкільні історії. У її класі всі знають, що Настин тато — загиблий захисник, що його фото можна побачити на центральній алеї міста. Ірина заварювала чай. На її пальці виблискувала золота обручка. 

Настя грає на укулеле, вчить англійську з репетитором, мріє про собаку. Ірина віддано дбає про Настю, оберігаючи її від зайвих знань про іншу свою боротьбу. Після того, як Євген Карась боровся з Росією, його Ірина бореться вже з українською бюрократією — за право поховати. 

Слідчий, що веде справу, блокує Іринин номер. Інші ріжуть і без того зболене серце жінки: «Чекайте», «Таких, як ви, багато». 

Так, загиблих захисників багато. Ще до того, як почати роботу над фільмом, я спілкувалася з родичами загиблих військових, які місяцями чекають або на призначення ДНК-експертизи, або на її результати. 

Вдова одного військового, тіло якого зберігалося в морзі у Дніпрі, у березні цього року розповіла мені таке. Слідча сповістила їй, що ось-ось надійде черга її родини на експертизу, бо аж тепер настав час для екпертиз «листопадників» (із 2022-го). Невпізнаних військових, коли вони потрапляли до моргів, тимчасово іменували за назвою місяця. 

Ми поки що не знаємо всіх їхніх імен, але достеменно відомо: масштаб явища дає підстави говорити про проблему, яка стосується всього суспільства. 

Після виходу фільму ми дізнавалися про інші такі історії: син зник іще в Іловайську на початку війни у 2014-му, слідчі по кілька місяців не призначають експертиз, зразки повертають, понад рік немає результатів. 

Найменше, що можна зробити для їхніх рідних, — не ранити їх із тилу. Ширше ж це питання державної політики. Чинне законодавство не визнає жодних інших результатів ДНК-експертиз, окрім тих, які надають українські інституції. 

Міжнародні організації готові допомогти Україні з ідентифікацією зниклих безвісти, але наразі не мають змоги робити це сповна й легально. Для фільму я спілкувалася з представниками Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти — міжурядової організації, що допомагає з такою ідентифікацією різним країнам. МКЗБ виникла 1996 року після війни на Балканах, де встановила найбільше загиблих (із загальної кількості 20 тисяч осіб). 

Робота цієї організації детально описана у книзі-репортажі польського автора Войцеха Тохмана «Ти наче камінь їла» — про пошуки та розкопки масових поховань у Боснії та Герцеговині після війни 1992-1995 років, коли боснійські серби вбивали мусульман. 

Коли я вперше читала цю книгу, то сприймала зображену там реальність як давно минулу, не нашу. Тоді важко було уявити, що тамтешня дійсність одного дня стане сьогоденням для України. 

У репортажній книзі російської журналістки Анни Політковської «Друга чеченська» добре описано те, наскільки важливою є змога отримати бодай тіло рідної людини та мати місце його поховання. Як у воєнному хаосі виникала чорна торгівля тілами загиблих. Рідні, не маючи іншого виходу, платили, бо знали: інакше не повернути. 

Сьогодні ми не з книжок знаємо, яким важким є шлях додому загиблих українських військових. Держава могла б бодай трохи його полегшити, дозволивши міжнародним організаціям взяти на себе частину роботи, розвантажити українські лабораторії — а отже, пришвидшити чекання для рідних. 

На час виходу нашого фільму експертний центр МВС мав виконати ще три тисячі ДНК-експертиз по загиблих на війні. Угода, подана МКЗБ, не підписана досі — з червня 2022-го. Потужності МКЗБ дозволяють обробити 5 тисяч посмертних зразків ДНК на рік, але це можливість, якої Україна наразі так і не використала. 

Після прем’єри стрічки у профільних експертних колах пожвавилися розмови на цю тему. У жовтні до Києва приїздила генеральна директорка МКЗБ Кетрін Бомбергер із офісу організації в Нідерландах. Вона підписала меморандум із Мін’юстом. Також укладений меморандум про взаєморозуміння між Комісією та Міністерством охорони здоров’я, однак це все ще не повноцінна угода з українським урядом. 

Тим часом Єдиний реєстр зниклих безвісти за особливих обставин налічує приблизно 30 тисяч людей, але ця кількість може бути значно більшою.

За цими цифрами — щоденна невизначеність та невгамовне горе тисяч українських сімей. 

На офлайн-прем’єрі фільму в Києві та на показі стрічки в Амстердамі я чула запитання: чому ви взялися за цю тему, чи стоїть за цим якась особиста історія? Я відповідала, що ця тема виринула з-поміж інших під час журналістських пошуків. Цей фільм був спробою відвертої розмови з українським суспільством у надскладних умовах війни. Це намагання вихопити нерв реальності та підсвітити непроговорені проблеми. Зрештою, це просто журналістська робота в інтересах людей. 

Але якщо зануритися глибше, це певною мірою й моя родинна історія. Мій дід зростав сиротою, бо його тато, мій прадід, зник безвісти під час Другої світової. Дід не знав, де й коли загинув його батько. Не знаємо цього і ми сьогодні. Якою він був людиною, що любив і у що вірив? Як він, зрештою, виглядав? Немає навіть його фотографії. 

Дід часто повторював: якби ж то знати, де татова могила. Напевно, це б не зменшило болю його втрати. Та принаймні він мав би трохи спокою та місце, куди можна прийти до тата. 

Після 14 місяців чекань та боротьби таке місце мають Ірина з Настею. Тисячі інших сімей поки що перебувають у невідомості. 

Ярослава Тимощук, журналістка, авторка документального фільму «Черга на прощання».

Головне зображення — Вадима Блонського.

Теги

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки