Стабільність для себе, добробут для інших. Як ми памʼятаємо?

Портрет українців десятиліття. Про пошук балансу між героїзацією, віктимізацією та діалогом про минуле

10 років змін

Цей текст опублікований у друкованому журналі Reporters

«Коли соціологів просять описати, як саме змінилось суспільство за минулі десять років, то перша реакція — ступор, — каже Тимофій Брік, ректор Київської школи економіки, — адже соціологи досліджують безліч параметрів: від працевлаштування до ментального самопочуття, від вживання тютюну до релігійної поведінки, від ставлення до політики до утримання домашніх тваринок». Тож які саме критерії взяти для порівняння? 

У спільному проєкті Reporters та KSE ми спробували скласти збірний образ українців: спираючись на соціологічні дослідження, розмови з експертами у певних сферах та через особисті спостереження, автори наступних текстів аналізували, як за десятиліття від 2014-го до 2024-го змінювалися настрої українців, їхні цінності, смаки, способи зберегти памʼять про минуле і уявлення, на чому будувати майбутнє. 

У двох попередніх частинах ми міркували про парадоксальне поєднання нестачі соціальної довіри та фантастичної проактивності, а також аналізували проєкти зі збереження гастрономічної спадщини. У заключному тексті студенти магістерської програми з дослідження памʼяті та публічної історії пошукають балансу між героїзацією, віктимізацією та діалогом про минуле.

9 травня 2013 року. Сцена, прикрашена георгіївською стрічкою під стелою Незалежності. Хрещатиком крокує велелюдна хода Комуністичної партії та Російського блоку.

6 листопада 2013 року. Святкування 70-ї річниці «визволення» Києва. На Хрещатику — військово-історична хода, їде військова техніка часів Другої світової з написами «За Родину!». На завершення козаки в шароварах і з шаблями танцюють під супровід військового оркестру.

Починаючи з брежнєвського періоду, культ «Великої Перемоги» був однією з підвалин радянської ідеології. Він пережив крах СРСР та зберігся у незалежній Україні, що вдало інструменталізували Росія і проросійські політичні сили всередині країни.

Зміни, які сталися вже у травні 2014-го, на тлі згадуваної ходи видаються тектонічними. Саме зі зміни підходів до відзначення перемоги над нацизмом розпочався масштабний поворот у державній політиці пам’яті. Вже тоді, ще до ухвалення декомунізаційних законів, держава почала використовувати символ маку замість георгіївської стрічки. Від «побєдобєсія» російського формату акценти змістилися до скорботи і поминання. В офіційному дискурсі зʼявилося європейське гасло «Ніколи знову», термін «визволення» замінили на «вигнання нацистів», а «Велику Вітчизняну» — на «Другу світову». Хронологічні рамки розширили із 1941-го до 1939 року.

Водночас такі зміни приймали не всі. Гучним скандалом запам’ятався просякнутий радянським духом концерт «Победа. Одна на всех» на телеканалі «Інтер» у 2018 році. Зміни розтягнулися на ціле десятиріччя: 8 травня як День пам’яті та примирення сусідував із 9 травня — Днем перемоги над нацизмом. Лише у 2023 році Україна вперше цілковито відмовилась від Дня перемоги 9 травня — в цей день вирішено відзначати Міжнародний день Європи. Пояснювальна записка відповідного законопроєкту стверджує: «​​З метою відновлення історичної правди та справедливості Україна як невід’ємна частина великої європейської родини має відзначати День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 рок

На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media

На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!

Що ви отримаєте

  • Емейл-розсилка «TUM зсередини»
  • Екоторба «Ambassador»
  • Ранній доступ до текстів The Ukrainians
  • Digital-доступ до історій Reporters
  • Доступ до онлайн-зустрічей
  • Доступ до офлайн-подій
  • Книжковий та інші клуби
  • 30% знижки на паперовий Reporters
  • 4 друковані номери Reporters на рік
  • Знижки на книжки TUM Publishing

від 416 грн/міс

Обрати рівень

Ознайомитись з виданням

Доступно Спільноті

Літо 2024

10 років змін

Відкрийте для себе історії з цього номера

Переглянути число
>

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки