Андрій Бродецький, Vector

Автор Telegram-каналу «Технології, медіа і суспільство» та редактор у vctr.media — про Telegram для медіа, ЗМІ без сайтів та curated контент

20 Липня 2018

#МедіаПрактики:  Автор Telegram-каналу «Технології, медіа і суспільство» та редактор у vctr.media — про Telegram для медіа, ЗМІ без сайтів та curated контент.

Слухайте подкаст або читайте короткий конспект розмови.

Слідкуйте за оновленнями проекту на сторінці подкасту у Facebook, а також підписуйтеся на проект → SoundCloud iTunes / RSS. 

 

 Про те, чому Telegram 

Я створював свій Telegram-канал як альтернативу Facebook, який через специфічні алгоритми не дуже добре показував людям вузько спеціалізовані пости. Після появи каналів у Telegram вирішив перенести свій контент туди. Як виявилося, дуже вдало туди зайшов, бо це була саме хвиля популярності Telegram.

Мені пощастило, бо я почав потрапляти у підбірки каналів. Спочатку хтось помітив мій канал і додав у підбірку на Geektimes. Це ресурс, який має дуже хорошу цільову аудиторію. Потім потрапляв у інші підбірки ЗМІ і кожна з таких згадок додавала підписників. Потім обмінювалися постами-рекомендаціями з іншими. У підсумку за два роки набрав 34 тисячі підписників.

 Про те, чому Telegram 

Як взагалі виник Lviv.com і чому з’явилася сама ідея? У мене була чітка потреба. У Львові не було медіа, які мені хотілося б читати щодня. Є величезні медіа. Вони комусь належать, публікують якісь новини, але 90% тих новин — це жесть.

Щоб знайти новину, яка мене стосується, хоч якимось чином, мені треба було витратити купу часу. В мене була потреба. Була потреба у моїх друзів.

Саме тому ми зробили медіа для прогресивної молоді. Медіа, де не буде трешу, брудної політики, буде фокус на IT. Ми обрали собі стратегію бути маленькою рибою у великому озері. А далі — масштабуватися на інші проекти.

 Про правильний запуск каналу 

Перш за все, має бути інтерес власника каналу. Бо тут не працює історія, коли ти наймаєш якихось SMM-спеціаліста і копірайтера, вони створюють контент, а ти його бездушно публікуєш і монетизуєш канал. Так не буває. Треба реально займатися, «горіти» цією темою і люди це відчуватимуть.

Коли я розповідаю про секрети успіху в Telegram, то кажу, що має бути два фактори. Один — створювати хороший контент, інший — його просувати. Якщо не буде хорошого контенту, то скільки б ти його не просував, не вкладав у рекламу, то потенціал росту такого каналу буде дуже обмежений.

Найкращий спосіб — коли твій продукт сам себе продає. Коли він настільки подобається людям, що вони безкоштовно за нього вписуються.

 Про ексклюзивний і curated контент 

Це різні підходи. Аудиторія бачить наскільки автор вкладається у канал. Свого оригінального контенту в мене не дуже багато. Зазвичай це цікаві матеріали, які я знайшов. Якщо робити це з розумом, то аудиторія буде цінувати це. Коли я нормально цим займаюся, то економлю людям час.

Вибираю те, що мене цікавить, сам читаю. Не все з того, що прочитую, потім публікую у каналі. Якщо це великий текст, то я пишу настільки розширену підводку, щоб люди, які поспішають і не мають можливості повністю прочитати текст, отримала порцію корисного контенту. Підібрав цікаві джерела, прочитав тексти і потім ще їх коротко переказав. Такий підхід дає можливість бути у списку якісних джерел для аудиторії.

 Про медіа без сайтів 

Логіка тут зрозуміла. Платформи хочуть, щоб паблішери передавали якомога більше контенту платформам, щоб люди не ішли, наприклад, із Facebook, а залишалися.

Монетизує увагу читача той, хто її отримує. Якщо ти затягуєш людей на сайт, то можеш банери показати. Якщо ж ведеш на Facebook, то охоплення твоїх постів будуть обмеженими. Тому чи варто видавцям передавати свій матеріал на платформам — це питання.

Думаю, що оптимізм щодо того, що сайти не потрібні — перебільшений. Його випромінюють ті люди, які зацікавлені у мультиканальних медіа. Старий добрий сайт, на який ти можеш привести аудиторію і проаналізувати її, звичайно, ні з чим не порівняється.

Сьогодні ти можеш прокачати сторінку у Facebook і думаєш, що завтра почнеш заробляти. А завтра Facebook змінює алгоритми і тобі доводиться витрачатися на рекламу.

Сьогодні продуктові дизайнери Facebook одну гіпотезу тестують, а через півроку в них буде інша. А ти через півроку закриватимеш проект. Точно не варто робити ставку на окрему платформу. Варто диверсифікувати платформи і ризики. В ідеалі — і джерела трафіку, і джерела доходів. Якщо бізнес-модель вашого ЗМІ стабільна і не залежить від алгоритмів Facebook, то ви виживите.

 Про ton of voice 

Мені здається, що це пов’язано із тим, що Telegram — це месенджер, а в менеджері люди читають повідомлення від людей.

Попри те, що Telegram-канали — це розсилка, якщо ти читаєш повідомлення і бачиш, що його написала жива людина, то в тебе зовсім інший рівень лояльності до цього джерела. Бо зовсім інша реакція, якщо тексти писав smm-ник чи згенерував робот. Коли пише жива людина, то це викликає набагато більше довіри.

 Про монетизацію каналів 

Можливості монетизації обмежені естетичними і моральними смаками автора. Є люди, які можуть публікувати декілька рекламних постів щодня, не думаючи про те, як це виглядатиме в очах підписників.

Я не рекламую інші канали, мені це не подобається. Я не можу гарантувати читачу, що це буде корисний контент, тому не хочу втрачати лояльність читачів через кілька рекламних постів.

Рекламу я публікую не дуже часто. Коштує вона від 150 до 200 доларів за пост. Є люди, які заробляють із Telegram-каналу з 30 000 підписників 3000 доларів у місяць. Просто публікують рекламу, не відмовляючи нікому.

 Про аудиторію каналу 

Важливо регулярно дивитися на свій проект очима того, для кого це ти робиш. Ти ж канал ведеш не для себе, а для підписників. Треба постійно його оцінювати з боку читачів, для чого вони читають цей канал, що вони втратять від того, якщо вони відпишуться. Раджу регулярно ставити собі таке питання.

Перш ніж відписатися від якогось каналу, я ставлю собі запитання, що я втрачу, якщо від нього відпишусь. Часто буває, що нічого не втрачаю. Але завдання автора каналу полягає у тому, щоб у читачів була чітка відповідь на це питання. Щоб вони знали, що тут є щось унікальне, і краще від каналу не відписуватися. Але щоб у читачів була така відповідь, ви повинні дивитися їхніми очима.

Фото — Дарія Скрипнюк.

***

[Виготовлення подкасту стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «У-Медіа», що виконується міжнародною організацією Інтерньюз.

Зміст матеріалів є виключно відповідальністю The Ukrainians та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Інтерньюз.]

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку