Андрій Бродецький, Vector

Автор Telegram-каналу «Технології, медіа і суспільство» та редактор у vctr.media — про Telegram для медіа, ЗМІ без сайтів та curated контент

20 Липня 2018

#МедіаПрактики:  Автор Telegram-каналу «Технології, медіа і суспільство» та редактор у vctr.media — про Telegram для медіа, ЗМІ без сайтів та curated контент.

Слухайте подкаст або читайте короткий конспект розмови.

Слідкуйте за оновленнями проекту на сторінці подкасту у Facebook, а також підписуйтеся на проект → SoundCloud iTunes / RSS. 

 

 Про те, чому Telegram 

Я створював свій Telegram-канал як альтернативу Facebook, який через специфічні алгоритми не дуже добре показував людям вузько спеціалізовані пости. Після появи каналів у Telegram вирішив перенести свій контент туди. Як виявилося, дуже вдало туди зайшов, бо це була саме хвиля популярності Telegram.

Мені пощастило, бо я почав потрапляти у підбірки каналів. Спочатку хтось помітив мій канал і додав у підбірку на Geektimes. Це ресурс, який має дуже хорошу цільову аудиторію. Потім потрапляв у інші підбірки ЗМІ і кожна з таких згадок додавала підписників. Потім обмінювалися постами-рекомендаціями з іншими. У підсумку за два роки набрав 34 тисячі підписників.

 Про те, чому Telegram 

Як взагалі виник Lviv.com і чому з’явилася сама ідея? У мене була чітка потреба. У Львові не було медіа, які мені хотілося б читати щодня. Є величезні медіа. Вони комусь належать, публікують якісь новини, але 90% тих новин — це жесть.

Щоб знайти новину, яка мене стосується, хоч якимось чином, мені треба було витратити купу часу. В мене була потреба. Була потреба у моїх друзів.

Саме тому ми зробили медіа для прогресивної молоді. Медіа, де не буде трешу, брудної політики, буде фокус на IT. Ми обрали собі стратегію бути маленькою рибою у великому озері. А далі — масштабуватися на інші проекти.

 Про правильний запуск каналу 

Перш за все, має бути інтерес власника каналу. Бо тут не працює історія, коли ти наймаєш якихось SMM-спеціаліста і копірайтера, вони створюють контент, а ти його бездушно публікуєш і монетизуєш канал. Так не буває. Треба реально займатися, «горіти» цією темою і люди це відчуватимуть.

Коли я розповідаю про секрети успіху в Telegram, то кажу, що має бути два фактори. Один — створювати хороший контент, інший — його просувати. Якщо не буде хорошого контенту, то скільки б ти його не просував, не вкладав у рекламу, то потенціал росту такого каналу буде дуже обмежений.

Найкращий спосіб — коли твій продукт сам себе продає. Коли він настільки подобається людям, що вони безкоштовно за нього вписуються.

 Про ексклюзивний і curated контент 

Це різні підходи. Аудиторія бачить наскільки автор вкладається у канал. Свого оригінального контенту в мене не дуже багато. Зазвичай це цікаві матеріали, які я знайшов. Якщо робити це з розумом, то аудиторія буде цінувати це. Коли я нормально цим займаюся, то економлю людям час.

Вибираю те, що мене цікавить, сам читаю. Не все з того, що прочитую, потім публікую у каналі. Якщо це великий текст, то я пишу настільки розширену підводку, щоб люди, які поспішають і не мають можливості повністю прочитати текст, отримала порцію корисного контенту. Підібрав цікаві джерела, прочитав тексти і потім ще їх коротко переказав. Такий підхід дає можливість бути у списку якісних джерел для аудиторії.

 Про медіа без сайтів 

Логіка тут зрозуміла. Платформи хочуть, щоб паблішери передавали якомога більше контенту платформам, щоб люди не ішли, наприклад, із Facebook, а залишалися.

Монетизує увагу читача той, хто її отримує. Якщо ти затягуєш людей на сайт, то можеш банери показати. Якщо ж ведеш на Facebook, то охоплення твоїх постів будуть обмеженими. Тому чи варто видавцям передавати свій матеріал на платформам — це питання.

Думаю, що оптимізм щодо того, що сайти не потрібні — перебільшений. Його випромінюють ті люди, які зацікавлені у мультиканальних медіа. Старий добрий сайт, на який ти можеш привести аудиторію і проаналізувати її, звичайно, ні з чим не порівняється.

Сьогодні ти можеш прокачати сторінку у Facebook і думаєш, що завтра почнеш заробляти. А завтра Facebook змінює алгоритми і тобі доводиться витрачатися на рекламу.

Сьогодні продуктові дизайнери Facebook одну гіпотезу тестують, а через півроку в них буде інша. А ти через півроку закриватимеш проект. Точно не варто робити ставку на окрему платформу. Варто диверсифікувати платформи і ризики. В ідеалі — і джерела трафіку, і джерела доходів. Якщо бізнес-модель вашого ЗМІ стабільна і не залежить від алгоритмів Facebook, то ви виживите.

 Про ton of voice 

Мені здається, що це пов’язано із тим, що Telegram — це месенджер, а в менеджері люди читають повідомлення від людей.

Попри те, що Telegram-канали — це розсилка, якщо ти читаєш повідомлення і бачиш, що його написала жива людина, то в тебе зовсім інший рівень лояльності до цього джерела. Бо зовсім інша реакція, якщо тексти писав smm-ник чи згенерував робот. Коли пише жива людина, то це викликає набагато більше довіри.

 Про монетизацію каналів 

Можливості монетизації обмежені естетичними і моральними смаками автора. Є люди, які можуть публікувати декілька рекламних постів щодня, не думаючи про те, як це виглядатиме в очах підписників.

Я не рекламую інші канали, мені це не подобається. Я не можу гарантувати читачу, що це буде корисний контент, тому не хочу втрачати лояльність читачів через кілька рекламних постів.

Рекламу я публікую не дуже часто. Коштує вона від 150 до 200 доларів за пост. Є люди, які заробляють із Telegram-каналу з 30 000 підписників 3000 доларів у місяць. Просто публікують рекламу, не відмовляючи нікому.

 Про аудиторію каналу 

Важливо регулярно дивитися на свій проект очима того, для кого це ти робиш. Ти ж канал ведеш не для себе, а для підписників. Треба постійно його оцінювати з боку читачів, для чого вони читають цей канал, що вони втратять від того, якщо вони відпишуться. Раджу регулярно ставити собі таке питання.

Перш ніж відписатися від якогось каналу, я ставлю собі запитання, що я втрачу, якщо від нього відпишусь. Часто буває, що нічого не втрачаю. Але завдання автора каналу полягає у тому, щоб у читачів була чітка відповідь на це питання. Щоб вони знали, що тут є щось унікальне, і краще від каналу не відписуватися. Але щоб у читачів була така відповідь, ви повинні дивитися їхніми очима.

Фото — Дарія Скрипнюк.

***

[Виготовлення подкасту стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «У-Медіа», що виконується міжнародною організацією Інтерньюз.

Зміст матеріалів є виключно відповідальністю The Ukrainians та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Інтерньюз.]

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!