Чому піраміда Маслоу вже не працює

Чому піраміда Маслоу вже не працює

Що мотивує людей працювати і ставати кращими

12 Березня 2019

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Варто почати розмову про кар’єрні цінності, як хто-небудь обов’язково згадає про піраміду Маслоу — знамениту теорію відомого психолога. Популярна ідея Абрахама Маслоу полягає в тому, що у всіх нас є ієрархія потреб: коли наші базові фізіологічні потреби й потреба в безпеці задоволені, ми хочемо любові й почуття належності, потім прагнемо самоповаги і престижу, і, нарешті, самореалізації. Але ця піраміда була запропонована понад півстоліття тому. Нещодавно психологи дійшли висновку, що її слід оновити.

Якщо переглянути соціологічні дані останніх десятиліть, з Маслоу важко сперечатися. Коли основні потреби не задоволені, складно думати про щось ще. Якщо на роботі вам мало платять і ви ночами не спите, турбуючись про виживання, навряд чи ви думатимете про самореалізацію.

Але Маслоу створив свою піраміду за часів, коли управління персоналом тільки зароджувалося і багато робочих місць у сфері виробничої економіки не відповідали базовим фізіологічним потребам та вимогам безпеки. Сьогодні все більше компаній працюють у сфері економіки знань та економіки послуг. Вони не просто задовольняють базові потреби, а прагнуть задовольнити кожну потребу співробітників, забезпечуючи такі зручності, як харчування і спортивні зали, змагаючись за найкомфортніші робочі умови (з 1984 до 2011 року компанії, які перемогли в цій гонці, перевершили своїх конкурентів за прибутком на 2,3–3,8 % на рік).

У таких умовах питання про виживання не стоїть. А після того як нижній рівень потреб пройдено, піраміда Маслоу розвалюється. Люди не завжди спочатку прагнуть любові, а потім — престижу й досягнень. І люди не чекають, поки задовольнять ці потреби, перш ніж починають прагнути особистісного зростання й самовираження.

Якби Маслоу сьогодні створював свою піраміду з нуля, намагаючись пояснити, що мотивує людей до роботи, крім базових потреб, який би вона мала вигляд? На це питання ми спробували відповісти в себе в Facebook за підтримки групи фахівців з управління персоналом на основі аналізу даних.

Двічі на рік ми проводимо опитування наших співробітників, цікавлячись тим, що найбільше вони цінують у своїй роботі. Вивчивши сотні тисяч відповідей, ми виділили три великі групи мотиваторів: кар’єру, колектив і справу.

Цінність кар’єри — у роботі, що забезпечує автономію, яка дозволяє використовувати свої сильні сторони, сприяє навчанню та розвитку. Вона лежить в основі внутрішньої мотивації.

Цінність колективу — у людях та почутті поваги, турботи й визнання. Ця цінність рухає нашими стосунками й відчуттям належності.

Цінність справи — у меті: ви вірите, що робите щось корисне, ідентифікуєте себе з місією компанії і змінюєте світ на краще. Ця цінність — джерело гордості.

Ці три групи утворюють так званий психологічний контракт — незадокументовані очікування й зобов’язання між співробітниками та роботодавцями. Коли контракт виконується, люди повністю віддаються роботі. Але коли він порушується, люди відчувають менше задоволення й відданості. Їхній внесок та результати зменшуються.

Раніше організації будували всю культуру навколо тільки одного аспекту психологічного контракту. Можна було наймати, мотивувати й утримувати людей, обіцяючи чудову кар’єру, дружний колектив або важливу справу. Але, як з’ясувалося, люди хочуть більшого. У нашому останньому опитуванні понад чверть співробітників Facebook назвали важливими всі три мотиватори. Їм потрібна й кар’єра, і колектив, і справа. І 90 % наших співробітників вважають важливими хоча б два з трьох мотиваторів.

Ми вирішили з’ясувати, чи характерні певні мотиватори для конкретних людей або місць. Отримані дані розділили на категорії. Розпочали з віку.

Нині часто говорять про те, що покоління міленіалів відрізняється від усіх інших, але ми побачили, що в різних вікових групах пріоритети на подив схожі.

Всупереч поширеній думці, що міленіалів більше турбує зміст та мета роботи, ми побачили, що молодих людей справа хвилює дещо менше, а кар’єра дещо більше, ніж старших колег. Люди віком від 55 років — єдина група співробітників Facebook, для яких справа означає більше, ніж кар’єра й колектив. Це відповідає даним про те, що в цьому віці люди починають більше замислюватися про користь для суспільства й менше — про власну успішність.

Але загалом різниця між віковими групами виявилася незначною. І це справедливо не тільки для Facebook. У національному репрезентативному дослідженні американців різних поколінь представники покоління Y, бебі-бумерів та покоління Х продемонстрували однакові основні робочі цінності й однаково розставили їх за важливістю. Як ми вже говорили, міленіали хочуть в основному того ж, що і всі інші.

Ми також не зафіксували суттєвих відмінностей у рівні результативності: люди цінують усі ці три мотиватори незалежно від того, відповідають вони їм чи ні. Порівнявши різні офіси, ми переконалися, що кар’єра, колектив та справа важливі у всьому світі.

І нарешті ми звернулися до професій. «Якби не люди, — писав Курт Воннегут, — світ був би раєм для інженерів». Як показало дослідження, це неправильно. Нашим інженерам не байдужий колектив, вони присвоїли цьому мотиватору 4,18 бала за шкалою від 1 до 5. Як і у випадку з віком та місцем розташування офісу, представники різних професій вважають кар’єру, колектив та справу однаково важливими.

«Дізнатися, чого дійсно хоче людина, — говорив Маслоу, — це значне психологічне досягнення». Однак наші дані показують: люди чітко знають, чого хочуть від роботи, і загалом вони хочуть одного й того ж. Коли мова йде про ідеальну роботу, здебільшого ми прагнемо кар’єри, хорошого колективу й вагомості справи. Це важливі мотиватори, незалежно від того, чи вам 20 років, чи 60, працюєте ви інженером чи співробітником відділу продажів, у Швеції, Бразилії, Сінгапурі чи США. Усі ми прагнемо знайти відповіді на питання «що?», «хто?» й «навіщо?».

Оригінал — Lory Holer, Adam Grant
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки