[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи № 1 в Україні]
Коли наші дві доньки закінчили школу, ми з дружиною запропонували оплатити їхнє навчання в університеті, якщо спочатку кожна з них відкриє власну справу як мінімум на рік. На наш погляд, це допомогло б їм отримати найважливіший досвід у підприємництві перед тим, як здобути вищу освіту.
Ми підійшли до цього як до серйозного проекту. Замість поїхати подорожувати до Європи перед університетом, їм довелося поринути з головою в те, що називають «власним бізнесом». На жаль, стандартна навчальна програма старшої школи не передбачає подібного предмету, але ми розуміли, наскільки їм потрібне спілкування з людьми з комерційного середовища. Зараз моїм дочкам 30 років, і, озираючись назад, вони погоджуються, що досвід організації своєї справи перед вступом до університету дозволив їм сформувати повне уявлення про бізнес та сприяв їхній успішній кар’єрі.
Ведення бізнесу здається непосильним для 18-річних людей, тому ми з дружиною вирішили підтримувати їх протягом всього процесу. Ми 15 років займалися їхнім навчанням, і нас аніскільки не лякала перспектива їхнього занурення в нове середовище. Колись я керував розробками в корпорації GE, тому мені не з чуток відомо, що означає управляти проектами, контролювати поставлення або забезпечувати фінансові потоки компанії, — усе це входило в мої компетенції і могло б стати в пригоді.
Ми не чекали, що вони створять новий Facebook або Tumblr (хоча ці сервіси запускали люди у віці наших доньок). Ми переконані, що їм було просто необхідно навчитися планувати справи, управляти своїм часом, спілкуватися з клієнтами та поставниками. Але найголовніше, ми розраховували, що цей досвід допоможе їм відповісти на головне питання — «Чого я хочу від свого життя?» — до того, як вони оберуть університет і свою основну спеціальність.
Кожному корисно дізнатися, як насправді функціонує бізнес. Занадто просто побудувати (або зруйнувати) кар’єру всередині приватної компанії, підрозділу або команди, до ладу не маючи уявлення про роботу своїх колег з інших відділів. Як багато людей, які працюють на виробництві, розуміють, що означає управляти фінансами або персоналом, і навпаки? Керувати бізнесом і сприяти його розвитку протягом тривалого часу — безцінний досвід. На мій погляд, кращого способу розширити кругозір та закріпити навички — просто не існує.
Звичайно, я не закликаю кидати роботу і починати свій бізнес. Але я глибоко переконаний, що люди повинні мати уявлення про діяльність в різних сферах організації — про взаємодію з клієнтами, про розв’язання фінансових питань, звітність або наймання персоналу, щоб цінувати те, що роблять інші, і розуміти, як в цілому організований бізнес. Для цього зовсім не обов’язково починати саме власну справу — можна працювати фрілансером або займатися волонтерством. Десь 15 років тому я заснував невелику девелоперську компанію, щоб перетворити 30 акрів незабудованої землі в маленьке виробництво. Такий практичний досвід навчив мене співпрацювати з місцевими державними установами — чого я ніколи не навчився б, працюючи, скажімо, консультантом з розробки продуктів.
Існують і інші, менш витратні з точки зору часу та ресурсів, способи поглянути на свою компанію або свою справу з боку. Ви можете приєднатися до роботи команди зі змішаним функціоналом, що об’єднує фахівців як в царині виробництва, так і в царині продажів. Або ви можете розглянути для себе кілька варіантів надання соціальних послуг.
Наприклад, якщо ви ніколи не працювали безпосередньо з людьми, не варто відмовлятися від місця куратора в невеличкому музеї в вашому окрузі або збору грошей на доброчинність. Якщо ви зацікавлені в набуванні досвіду одночасної взаємодії з великою кількістю людей, подумайте про те, щоб стати дитячим тренером, який готує команду для участі в місцевій спортивній лізі. Тим паче, ви завжди можете повернутися до того, щоб почати власну справу. Зовсім не обов’язково вигадувати щось масштабне. Почніть займатися тим, що вам дійсно цікаво, і подивіться, наскільки ви здатні на цьому заробляти.
Саме так вчинили наші дівчатка. Діючи як досвідчені підприємці, кожна з них почала свою справу у сфері, яка була їй цікава. Моя старша дочка Хізер стала займатися скрапбукінгом: організовувала заняття, на яких люди вчилися оформляти сімейні та особисті фотоальбоми. Інший її маленький бізнес — оцифрування старих фотографій та редагування оцифрованих версій.
Моя молодша дочка Ракель разом з Хізер почала займатися скрапбукінгом. Крім цього, вона давала приватні уроки гри на фортепіано для десятків учнів.
Ніхто з них не заробляв мільйонів на своїх проектах, але й справа була не в цьому. Організувавши власну справу, мої дочки дізналися багато нового про виступи на публіці, спілкування з клієнтами, продажі, про фінансування бізнесу і про маркетинг.
Обидві вони поставали перед труднощами, але ми з дружиною завжди були поруч, щоб допомогти порадою, якщо у них виникали складнощі з плануванням часу, спілкуванням зі складними клієнтами, оптимізацією фінансових потоків і чим-небудь ще. Найцінніше, за їхнім власним визнанням, що їм вдалося почерпнути завдяки своїй справі, — це можливість зрозуміти, чим саме вони хочуть займатися. Їм довелося долучатися до кожного аспекту управління бізнесом, щоб зрозуміти, від чого вони отримують задоволення.
Обидві мої дочки отримали диплом бакалавра, а молодша — навіть диплом магістра, але вони до цього часу займаються власною справою. Ракель розширила свою музичну студію до 40 учнів. Разом з Хізер вони створили дует, випустивши вже як мінімум шість платівок з власною музикою.
Хізер використовує свої знання з американської історії і керує компанією з виробництва і продажу кокард на головні убори. Вона експерт світового рівня у своїй сфері. Її кокарди постійно купують для історичних реконструкцій, їх часто використовують у фільмах.
Ймовірно, що ваші батьки не просили вас почати свій бізнес до університету, але я закликаю всіх, не дивлячись на вік, зайнятися своєю справою вже зараз. Щонайменше, спробуйте вийти за рамки буденності, спробуйте щось нове. Для цього не потрібно кидати роботу. Варто просто обрати до неї додаткову сферу діяльності — комерційну або волонтерську. Нехай ваші уподобання направлять вашу енергію в потрібне річище і дозволять вам отримати багатогранний досвід у сферах, які вам дійсно цікаві.
Оригінал — Ray Sheen
Адаптований переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com