Герої видавничої справи

Герої видавничої справи

Людина — це те, що вона читає. Не стверджуємо цього з повною категоричністю, але точно впевнені, що книга — це могутня сила, яка може дати натхнення, допоможе поділитися досвідом і вийти із зони комфорту. Іноді наше життя змінюють книги, від яких ти геть цього не очікуєш (наприклад, перечитав «Вінні-Пуха» — зацікавився дзен-буддизмом).

Французький письменник Андре Моруа казав: «Хочеш досягти успіху — вивідай, що читають фахівці у твоїй сфері». Цією порадою користуються дотепер — коли Ілон Маск в інтерв’ю згадує про якусь книгу, то її вартість підстрибує на 1500%.

Спецпроект Read better, в якому ми досліджували, які книжки мали вирішальне значення у становленні знаних українців, ми створили у партнерстві з Book Box — інноваційною бібліотекою для компаній, яка має на меті розвивати найкращі команди найкращими книжками.

Оксана Форостина, Мар’яна Савка, Антон Мартинов та Дана Павличко розкрили свої читацькі секрети і розповіли, які книжки зробили з них людину, а які — ще і фахівця.

***

Anton Martynov

Антон Мартинов, «Наш Формат»

Видає ділову та світоглядну літературу 80 рівня.

Хоче, щоб читачі не боялись робити помилки. Так як роблять Білл Гейтс, Ілон Маск та Пітер Тіль. І навіть «Наш Формат».

До 2014 року у видавництві «Наш Формат» змінилося п’ять директорів. Після приходу Антона змінилась і стратегія. Тепер видавництво фокусується на виданні світових бестселерів нон-фікшн. І робить це доволі успішно: за два роки продажі компанії збільшилися у 10 разів. Такі книжки, як біографія Генрі Форда та трилогія «Атлант розправив плечі» розлетілися країною шаленими тиражами.

Більше про Антона і «Наш Формат» читайте у нашому інтерв’ю.

***

Anton - Dzherelo

Джерело

В оригіналі: The Fountainhead
Авторка: Айн Ренд
Видавництво: Наш Формат

Книжка потрапила мені до рук випадково. Один із клієнтів зробив замовлення і не забрав його. Так я натрапив на «Джерело». Майже 1000 сторінок пішли «як діти в школу»! Не міг відірватися, так захопився долями героїв і подіями в книзі. Вже після цієї книги був «Атлант розправив плечі». Не жалкую про таку послідовність прочитання.

Про книжку від Book Box: Уявіть, що ви народилися у першій половині ХХ століття в США і раптом виявили, що люди, маючи радіо, газети, кораблі та літаки, досі живуть у будинках, зведених у грецькому стилі. Вони не сприймають нічого, крім фронтонів, химерних статуеток, карнизів та колон… Відмовляються бачити прогрес. Саме в такій ситуації опиняється головний герой роману — талановитий архітектор Говард Рорк.

Він навіть не намагається відкрити оточенню очі на абсурдність ситуації, а просто виконує свою роботу. Таких як він — тих, хто має власну думку — суспільство кличе егоїстами, вважає «хворими» і неправильними. Перед ним зачиняють двері і всіляко намагаються виштовхнути подалі від епіцентру архітектурного життя. Що ж вчинить герой та чи справді бути егоїстом погано?

***

Anton - Toyota

Філософія Toyota

В оригіналі: The Toyota Way
Автор: Джефрі Лайкер
Видавництво: Наш Формат

Система Канбан і ощадливе виробництво, яке ми застосовуємо у Нашому Форматі, прийшло насамперед після ознайомлення із досвідом Тойоти. Книга змінила мій підхід до бізнесу, додавши у менеджмент багато корисних речей.

Про книжку від Book Box: Сьогодні Toyota є компанією, яка робить найякісніші автомобілі світу з найменшою кількістю дефектів і витрат. Легендарна корпорація безперервно вдосконалює свою структуру за рахунок використання значно меншої кількості людино-годин, інвентаризації та виробничих площ, ніж її конкуренти. Книжка Джефрі К. Лайкера вперше розкриває для широкої аудиторії 14 принципів менеджменту та бізнес-філософії компанії, яка має репутацію найуспішнішого виробника у світі.

***

Anton - Yak podolatu nespokiy

Як подолати неспокій і почати жити

В оригіналі: How to stop worrying and start living
Автор: Дейл Карнегі
Видавництво: КМ-БУКС

Книжка трапилась мені в аудіо форматі ще за часів університету. Так я відчув дзен і не переживав, коли викладачі сварили мене, наприклад за пропуск пар, бо я паралельно працював. А взагалі, вважаю настільною книгою для всіх. У нас забагато зради в суспільстві, і її треба вміти фільтрувати.

Про книжку від Book Box: Бестселер Дейла Карнегі, який розійшовся по світу величезними накладами, допоміг мільйонам людей подолати хвилювання. Ця книга дасть те натхнення, якого вам не вистачає, щоб бути щасливими незалежно від життєвих обставин.

***

Dana Pavlychko

Дана Павличко, «Основи»

Для Дани книжка — це фетиш. Тому вона видає твори мистецтва — справжні «іменини серця» для естета.

Учасниця проекту Forbes про 30 українців, які досягли успіху до 30 років.

Її діди — Дмитро Павличко і Павло Загребельний, а мама — Соломія Павличко.

У 10-му класі здобула грант на навчання в італійському United World College, де провчилася два роки. Потім отримала в Брюсселі диплом бакалавра міжнародних відносин і економіки. В лондонському King’s College — диплом магістра державного управління.

Завдяки цьому видавництву класика стає крутою.

Більше про Дану та «Основи» читайте у нашому інтерв’ю.

***

Чому ти любиш читати?

Я люблю читати не лише тому, що я видавець. Я читаю, бо книги — моя «віддушина». Це можливість відкрити нові світи, розширити знання, стати кращою людиною. Є книги, які допомагають у професійному розвитку. Є художня література, яка залишається у серці та наповнює життя новими смислами. Список важливих книжок завжди змінюється, бо я сама постійно змінююсь.

***

Dana - Tvorcha vpevnenist

Творча впевненість. Як розкрити свiй потенцiал

В оригіналі: Creative Confidence. Unleashing the Creative Potential.
Автор: Девід Келлі, Том Келлі
Видавництво: Основи

Велика перевага моєї роботи — якщо мені подобається книга і вона змінила моє життя, то я можу її видати в Україні! «Творча впевненість» присвячена дизайн-мисленню — методу, який передові компанії з усього світу — Apple, Google, Microsoft, Netflix, Airbnb, Uber та інші — вже багато років використовують для створення інновацій. Після прочитання книги, я отримала дуже важливе вміння — віра у себе, у власну спроможність творити і змінювати реальність на краще.

Про книгу від Book Box: Креативність та інновації властиві не лише «креативним особистостям». У цій книжці Девід і Том (провідні світові експерти з дизайн-мислення) описують принципи та стратегії, які навчать нас застосовувати креативний потенціал у щоденному житті.

***

Dana - From impossible...

From Impossible to Inevitable: How Hyper-Growth Companies Create Predictable Revenue.

Автор: Аарон Росс, Джейсон Лемкін

Усі книги Аарона Росса прокачують продажі. Хоча написані для SaaS, вони будуть корисними для всіх компаній, які збільшують продажі та планують зростання.

***

Dana - The end of Eddy

The End of Eddy

Автор: Едуард Луїс

Я дізналась про автора, слухаючи улюблений подкаст Guardian Books. Інтерв’ю Луїса було дуже надихаюче і актуальне у період перед виборами у Франції. Книга про власну свободу, сексуальність і життя в бідній французькій провінції.

***

Dana - On tyranny

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century

Автор: Тімоті Снайдер

Можна багато читати про бізнес, але найважливіше — виховувати в собі цінності. Життя у демократичному суспільстві понад усе. Саме тому цей лаконічний посібник від суперзірки Снайдера буде корисним усім, хто хоче боротись із несправедливістю.

***

Dana - Social Media ROI

Social Media ROI: Managing and measuring social media efforts in your organization

Автор: Олів’є Бланчард

Це SMM-стовп, на якому стоїть комунікація «Основ». Ця книга корисна людям і компаніям на початку їхнього шляху та допоможе їм розібратися з SMM. З нею ви зможете стати профі і нічого не боятись.

***

Oksana Forostyna

Оксана Форостина, «Yakaboo Publishing»

Книжкова продюсерка, що дає життя добірній бізнес-літературі.

Директорка, партнерка видавництва Yakaboo Publishing, у минулому — журналістка.

Вміє передбачати тренди: купує права на видання книжки в Україні задовго до того, як книжка стає світовим бестселером.

Входить у рейтинг інноваційних лідерів New Europe 100.

Більше про Оксану читайте тут і тут.

***

Oksana - Give and take

Give and Take: A Revolutionary Approach to Success

Автор: Адам Ґрант

Для мене це книжка про масштаб. Ґрант одразу «виносить за дужки» моральний вимір, і демонструє, що дбати про інтереси інших є успішнішою стратегією у довгій перспективі, порівняно з підходом «схопити сто рублів і втекти». «Хапальний інстинкт» дає швидкі й видимі переваги, але лише до певної межі. Справді великі досягнення неможливі, якщо весь час слідувати лиш своєму дріб’язковому інтересу.

Про автора від Book Box: Адам Грант — найпопулярніший професор Вортонської школи бізнесу і суперзірка соціології. Вивчає вплив стосунків між людьми на успіх в організаціях різного штибу — від Google до армії США.

Один з улюблених авторів Річарда Бренсона, Опри Вінфрі, Шерил Сендберг та Пітера Тіля. Талановита людина талановита у всьому. Адам — досвідчений ілюзіоніст (ми теж здивувались). Професійно займається стрибками з трампліна на лижах.

***

Oksana - Antifragile

Antifragile. Things That Gain from Disorder

Автор: Насім Талеб

Я прочитала Antifragile наприкінці 2014 року. Вона допомогла мені впорядкувати власні здогадки та інтуїтивні рішення та зрозуміти себе: наприклад, чому найбільшу тривогу я відчувала у часи «добробуту», як-от у 2007 році, а найбільший оптимізм і піднесення — у кризові часи, як-от у 2009-му, наприкінці 2013 та 2015 років.

У Талеба для мене цінними є його стоїцизм і етичний підхід «skin in the game», тобто «відповідати головою» (у деяких контекстах — «отвечать за базар»). На той час цей фільтр був дуже потрібним, аби розібратися у довколишньому, скажімо так, багатоголоссі. А сторінками про підприємництво Талеб «благословив» мене на власну справу.

Про книгу від Book Box: У «Чорному лебеді» Талеб показав, що передбачити майбутнє неможливо. В «Antifragile» (Антикрихкість) він пояснює, як жити у світі, переповненому «чорними лебедями» — і мати з цього зиск. 

«Деякі речі покращуються від шоків: вони живуть і процвітають в умовах волатильності, випадковості, хаосу і стресів, люблять пригоди, ризик, і невизначеність. Та, на противагу поширеності цього явища, немає слова для позначення точно протилежного до крихкості. Давайте назвемо його антикрихким. Антикрихкість — це більше, ніж міцність або стійкість. Міцне протистоїть шокам і залишається таким самим, антикрихке стає кращим».

***

Oksana - Perverziya

Перверзія

Автор: Юрій Андрухович
Видавництво: Лілея-НВ

За великим рахунком, весь Андрухович. Але ця дуже особлива, як перша любов. Я з російськомовного середовища, і повноцінно перейшла на українську, коли мені було 18. Приблизно тоді й читала «Перверзію». Це зараз слова «європейська Україна» є майже офіціозом, а тоді вони були сміливою, дещо химерною і несамовито привабливою мрією.

Власне «Перверзія», як на мене, і є поясненням, звідки взялася «українська європейська мрія». Я вважаю себе належною до спільноти людей, які могли б сказати, що український паспорт їм підписав Андрухович (хоча йому самому такий пафос навряд чи сподобався б).

***

Oksana - How we survived communism

How We Survived Communism and Even Laughed

Авторка: Славенка Дракуліч

Це перша книжка, яку я прочитала англійською «для себе», на першому курсі університету. Завдяки їй я зрозуміла, як хочу і можу говорити зі світом, і відтоді повторюю, що Славенка Дракуліч «поставила мені голос».

***

Oksana - Vklyuchajsya

Включайся! Жінки, робота і воля вести за собою

В оригіналі: Lean In
Авторка: Шерил Сендберґ
Видавництво: Критика

Тут, напевно, треба зазначити, що це другий мій книжковий проект як менеджерки. Я спершу цю книжку не читала, а слухала, ще 2013 року, коли вона тільки вийшла. Звісно, як і багато хто тоді, думала: «Ну чому, чому такої книжки не було, коли мені було 15?!»

Здавалося, ну все так правильно, якби ж то знати раніше! Але найбільший мій урок полягав у тому, що вже прочитавши її кілька разів у процесі роботи — англійською і в чудовому перекладі Вікторії Наріжної, я все одно — чудово розуміючи, що відбувається — зробила точно таку помилку, як Сендберґ описує в книжці. Старі звички вмирають повільно.

Про авторку від Book Box: Шерил Сендберґ — операційна директорка Facebook, раніше працювала на посаді віце-президента компанії Google, а також у Starbucks та Walt Disney. Входить до 100 найвпливовіших людей у світі за версією журналу Time. Кредо Шерил — «А що ви зробили б, якби не боялися?»

***

Oksana - Efect Lyucufera

Ефект Люцифера

В оригіналі: The Lucifer Effect. Understanding How Good People Turn Evil
Автор: Філіп Зімбардо
Видавництво: Yakaboo Publishing

Саме недавно писала про те, що ця книжка дуже вчасно до мене потрапила — влітку 2013 року, і підготувала до того, що відбувалося від кінця листопада. Скажімо так: книжка Зімбардо допомагає виробити імунітет, спроможність відстежувати, як змінюється спосіб мислення, коли довкола не залишається практично нічого із звичного життя, обставини змінюються із шаленою швидкістю, падають усі базові установки. Це не завжди означає готовність до поганих вчинків, але це завжди до певної міри розмивання звичного «я».

У мене в телефоні досі є фото, яке я зробила, коли вперше за ті місяці опинилася «по той бік» Грушевського, в неділю 23 лютого, — напис на бетонному блоці «Дайте нам стволы! Нас жгут, бьют, стреляют за деньги, а мы стоим за порядок!» Десь поруч ходить людина, яка вбивала, яка могла вбити і мене, бо щиро вірила у «проплачений госдепом Майдан». І в цей момент приходить дежа вю і розуміння, наскільки ця історія універсальна. Це не дарує полегшення, але й не дає знищити себе ненавистю.

***

Oksana - Nichogo pravdyvogo

Нічого правдивого і все можливе

В оригіналі: Nothing Is True And Everything Is Possible
Автор: Пітер Померанцев
Видавництво: УКУ

Почати треба з того, що Пітер геніальний. Я абсолютно серйозно вважаю цю книжку такою ж знаковою для нашої епохи, як «1984» Оруела для тодішньої.

Коли 2014 року вийшла книжка, я багато зустрічалася із західними журналістами, дослідниками, громадськими і політичними діячами, пояснюючи, що у нас відбувається, відбувалося і чому. І практично кожного разу сідала в літак додому зла, як чорт: інколи, бачачи, як людям не хочеться відмовлятися від зручних доктрин, інколи — як українську біду просто експлуатують в інтересах своїх затишних організацій. Тоді дуже важливо було не впасти в цинізм, і Пітерова книжка від цього рятувала. Цинізм для лузерів, врешті-решт.

***

Oksana - Stealing fire

Викрадачі вогню. Таємна революція змінених станів

В оригіналі: Stealing Fire: How Silicon Valley, the Navy SEALs, and Maverick Scientists Are Revolutionizing the Way We Live and Work
Автори: Стівен Котлер і Джимі Уїл
Видавництво: Yakaboo Publishing

Це книжка про те, що вже сьогодні можна радикально розширити людські можливості, і ці зміни співмасштабні стрибку, який зробила наша цивілізація, коли люди опанували вогонь. З тією хіба різницею, що про такі надможливості, доступні практично всім, люди дуже давно мріяли.

Про книгу від Book Box: Герої книжки — античні філософи та пророки, хіпі та агенти спецслужб, інженери, які вживають мікродози психоделіків, військові, які їздять на медитаційні ретрити, бізнесмени, які відриваються на фестивалі в пустелі та трейдери з Уолл-стріт, які імплантують у мозок електроди. Усіх їх об’єднує прагнення «зазирнути за хмари» — давня мрія людства, до здійснення якої ми підійшли ближче, ніж будь-коли в історії.

***

Marjana Savka

Мар’яна Савка, «Видавництво Старого Лева»

Видає книжки з душею.

Поетеса, видавчиня, перекладачка і культурна діячка.

Входить до «100 найвпливовіших жінок України» та «40 особистостей, які змінюють країну».

Мар’яна та команда ВСЛ створили надзвичайно потужну Спільноту Старого Лева, навколо якої гуртуються автори, ілюстратори та читачі з усієї країни.

Більше про Мар’яну і «Видавництво Старого Лева» читайте у нашому інтерв’ю.

***

Мар’яно, які книжки зробили вас професіоналом, а які — людиною?

Важко говорити про книжки, які допомогли стати фахівцем своєї справи. Це радше книжки, які надихнули. Наприклад, розкішні ілюстровані видання А-ба-би-га-ла-ма-ги: на той момент, як я лише розпочинала розбиратися у професії, Іван Малкович уже 10 років створював епохальні книжки. («Снігова королева» — усім ще тягнутися до цього рівня естетики та поліграфії).

Думаю, що історія тягнеться ще з дитинства. У мого батька фантастична бібліотека. Там було (і є досі) багато пречудових видань про мистецтво, історію костюма, театр, там серії світової та української класики. Я годинами розглядала ті книги. Серед найулюбленіших — «Енеїда» з геніальними ілюстраціями Анатолія Базилевича. Абсолютно вибухова річ! Не лише читала Котляревського, але й перемальовувала в альбом графіку. 

Серед книжок, які мали на мене особливий світоглядний вплив, мабуть, виокремлю відразу кілька, читаних у різні періоди зростання. Безкінечно люблю твори Астрід Ліндгрен. Особливо зачитану в дитинстві до дір «Пеппі Довгопанчоху» та «Роню, доньку розбійника». «Пеппі» — це твір про внутрішню свободу, яка не підлягає суспільним стереотипам, про абсолютно незалежний шлях у житті. Там урівноважено веселість і сум. А книжка про Роню — то любов, так багато довіри, так багато справжності в тяжких і суворих обставинах світу дорослих. Чудесна річ, кожна дівчинка мусить прочитати і трохи поплакати, аби вміти шукати шлях свого власного серця.

Далі — «Джейн Ейр». (Ех, скільки я сліз над ним пролила, крок за кроком проходячи за героїнею шлях поневірянь. Я навіть писала в щоденнику, що нагадую собі Джейн Ейр, така ж непоказна і сіренька, зате ж яка добра і тямуща! Бачила себе в декораціях того досить похмурого маєтку благородного містера Рочестера). «Джейн Ейр» — це як вхід дитини в дорослу літературу. А там далі уже все влітає в тебе з феєричною швидкістю — Жорж Санд, Фіцджеральд, Мопасан, Лоуренс… Десь у той же час я зачитувалася Гоголевими «Вечорами на хуторі біля Диканьки» — українська містика, прелюдія любові до магічного реалізму.

А студентські роки — то власне магічний реалізм, Маркес, «Сто років самотності», залите дощами Макондо, відокремленість маленького замкнутого в собі світу, який можна зменшити до світу окремої людини чи збільшити до світу цілої спільноти. Екзистенціальна самотність — це те важливе, через що мусить перейти молода людина, можливо, саме тому це так добре в тебе входить і відлунює, коли тобі вісімнадцять. Тому ж і «Степовий вовк» Германа Гессе, і «Три товариші» Еріха Марії Ремарка, і «Фієста» Ернеста Гемінґвея…

Ми не були втраченим поколінням — юнаки і юнки початку 90-х, — ми були розгубленим поколінням, викинутим на берег непевного світу, новоспеченої країни, несформованого суспільства. Все, що в нас було, це почуття необмеженої внутрішньої свободи і невміння нею розпоряджатися. І в нас, як і в улюблених героїв, було достобіса особистих драм і невміння жити. «Фієсту» я перечитувала вже тепер, у новому перекладі Віктора Морозова, в ошатному виданні Видавництва Старого Лева. Це ніби взяти квиток на потяг у власну молодість. І знову відчула велику насолоду від тексту.

Що мене зачіпає тепер? Коли ти видавець і головний редактор, важко зробити вибір тих книжок, які тебе дійсно сильно вразили. Я радію, що в мені професійний читач не убив справжнього книголюба. Мені подобається, як пишуть українські поети. Уся наша поетична серія дуже сильна. Мені дуже є глибокою коротка проза Катерини Калитко та Сергія Осоки. І дуже добрими прозаїками є Софія Андрухович, Оксана Луцишина, Таня Малярчук, Володимир Єрмоленко. Роман «Фелікс Австрія» — як на мене, має всі шанси стати класикою. І так, нехай він буде номер один у цьому маленькому виборі.

***

Marjana - Feliks Avstriya

Фелікс Австрія

Авторка: Софія Андрухович
Видавництво: Видавництво Старого Лева

Бо вона як річ, створена дизайнером високої моди, але така зграбна і зручна, що можна вбирати не лише на подіум. Бо вона як старовинна листівка зі штампами монархії, як знак утраченої епохи, яку ми всередині себе мимоволі намагаємося відшукати. І це роман про любов, яка може творити і руйнувати, бо це сила неймовірна, про заплутані стосунки двох непересічних жінок на тлі доби, яка багатьох із нас пробиває на зворушення.

***

Marjana - Pruroda

Природа всіх речей

В оригіналі: The Signature of All Things
Авторка: Елізабет Гілберт
Видавництво: Видавництво Старого Лева

Потужний, великий, красивезно і вправно написаний роман про унікальну жінку, Алму Віттекер, якій судилося народитися в епоху чоловіків і доводити своє право займатися наукою, бути особистістю. Вона вивчала мохи і так далеко зайшла у своїх приватних висновках, що могла затьмарити самого Чарльза Дарвіна. Але ще більше, аніж природа мохів і теорія еволюції, її цікавила природа любові, природа людського серця. Тож, власне, всі улюблені книжки про любов:)

Про авторку від Book Box: Елізабет Гілберт — авторка бестселера «Їсти, молитися, кохати». Займає 6-ту сходинку в списку «100 найвпливовіших духовних лідерів сучасності». Навчалася у Нью-Йоркському університеті за спеціальністю «Політологія». Після закінчення університету подорожувала країною, працювала офіціанткою в «Дикому койоті», кухарем і журналісткою. Вона стала першою за багато років молодою авторкою, що дебютувала в Esquire, згодом писала для журналів GQ та The New York Times Magazine.

***

Marjana - Pravda pro spravy

Правда про справу Гаррі Квеберта

В оригіналі: La verite sur l’affaire Harry Quebert
Автор: Жоель Діккер
Видавництво: Видавництво Старого Лева

Не беруся говорити про епохальність цього детективного роману, але це те, що читаєш з непідробним ентузіазмом, і сумуєш, коли дочитуєш до останньої 700-ї сторінки. Хвацько закручений сюжет, в основу якого лягла кримінальна справа убивства тридцятирічної давності.

Головні герої роману — двоє письменників, учитель і учень. Учень, молодий прозаїк із Нью-Йорка Маркус Ґольдман, стає приватним детективом і розслідує справу свого старшого друга Гаррі Квеберта. Це також роман про любов — історію забороненого кохання, яка обірвалася дуже рано і трагічно, однак яка стала головним випробуванням життя не лише Гаррі Квеберта, але й цілого містечка, у якому відбувається дія роману. Отож не хочу зраджувати сюжету, але читається на одному подисі.

Фото Дани Павличко надані героїнею.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки