Дожити до Різдва

Та щоразу цієї пори дедалі більше серце болить за тих, чиє життя — не мед. Хто думає: як дожити до Різдва? Кому нема кому покласти подарунки: байдуже — під подушку чи під ялинку, аби вдома

22 Грудня

…Так непросто і тужно щоразу проживати цю холодну й сльотаву пору, коли втомлений листопад нарешті вповзає у сливе закляклий грудень, скрегочучи зубами й суглобами. 

Це найтемніша пора. Пора без зірок. Я називаю її — ніч року. 

Це пора, коли темрява густа й тягуча, як торішній мед, але гірка й непрозора, на відміну від торішнього меду, що увібрав у себе солодощ серпневого сонця — і відсвічує ним навіть тоді, коли сонце сховалося десь потойбіч сизого неба. Може, тому саме цієї пори ми витягаємо з темних нутрощів старого креденса надійно забуті слоїки з медом, щоб зачерпнути з них ложечку того чистого й веселого сонця, яке так смакує з чаєм із карпатських трав. 

Цієї найтемнішої пори ми особливо потребуємо тепла і світла. І трішки меду. 

Ще трохи — й у повітрі запахне медяниками. Найсолодші з них принесе святий Миколай, на якого невідомо ще, хто більше очікує: спраглі дарунків діти чи спраглі дарування батьки. З кожним роком мені дедалі більше здається, що дарувати — справа набагато солодша й потрібніша, ніж бути обдарованим. Принаймні коли мої діти тішаться подарункам від Миколая, серце моє огортає густий і солодкий мед, який зцілює всі його рани. Дякуємо, святий Миколаю, за цю нагоду, за цей дар, за цей лік — і за духмяні медяники. 

Дар дарувати. Найвища з нагород. Найцілющіший лік. 

Та щоразу цієї пори дедалі більше серце болить за тих, чиє життя — не мед. Хто думає: як дожити до Різдва?

Кому нема кому покласти подарунки: байдуже — під подушку чи під ялинку, аби вдома! За тих, у кого немає дому. Чи в кого його забрали, зруйнували, знищили дощенту. І за тих, хто далеко від дому — на чужій чужині, де й медяники пахнуть інакше… Чи на окупованій чужинцями «нашій, не своїй землі». Й особливо за тих, хто на самій межі, на краю ночі: на лінії фронту, в промерзлих шанцях, заметених снігом чи залитих по пояс водою. Здається, їм мусить бути найтяжче цієї темної-зимної пори, найтемніше і найзимніше.

Це край, де кінчається край. Країна. Україна. Або починається? 

Відповідь на це запитання залежить передусім саме від них: воїнів світла, воїнів Різдва. 

* * *

У розпалі цього спекотного літа — дивна річ! — я писав про Різдво. На прохання моєї подруги, літературознавиці Ярини Цимбал, я готував передмову до антології «Різдвяна класика», яку вона впорядкувала для видавництва «Vivat». Того самого, що з якимось пристрасним слобожанським шаленством і шляхетною лютою відданістю друкує українські книжки під російськими бомбами в незламному українському Харкові — всупереч усьому, contra spem spero, із залізною вірою в Перемогу. 

Дякувати Богу, його вирозумілій посланниці — суворо-добрій кураторці Ярині — й наполегливості запеклої команди видавництва, передмову я таки дописав — буквально в поті чола, під палючими променями серпневого сонця. І книжка вийшла саме тоді, коли мусила: напередодні Різдва. І вийшла вона, як цукерочка, чи радше як найкрасивіший і найсолодший різдвяний медяник. Бо це наша книжка про наше Різдво, де наша класика і наша сучасність об’єдналися не тільки однією темою (святовечірньо-різдвяною) й одним жанром (святочного оповідання), а передусім одним духом — духом Різдва — й одними цінностями: свобода, любов, милосердя. Адже Різдво — це передусім про цінності, вже потім — про кутю, дідуха й коляду. 

Принаймні коли я писав про Різдво у серпні, думав саме про це — і про Різдво без кінця-краю. Те, яке не закінчується ніколи, якщо не закінчується наша віра. І про несвяточних героїв тих святочних оповідань, яких так рясно в нашій різдвяній антології — так рясно, аж тужно…

У святочних оповіданнях так багато несвяточного, бо вони часто-густо саме про тих — і для тих — кому несвяточно на свята. Різдвяні твори переважно про тих, кому болить і бракує, хто страждає і тужить за Різдвом, якого нема. Дочекати б, дожити б…

* * *

Цитувати себе самого — справа дурна й невдячна, та переказувати себе ще гірше. Тому просто наведу маленький уривок з тієї своєї передмови — той, до провідної думки якого хочу ще раз повернутися тут-і-тепер: в дорозі до Різдва, на порозі Різдва, в очікуванні Різдва, в тузі за Різдвом. 

«Іноді я думаю, що ця війна — наша війна за свободу — це також війна за Різдво. Наше Різдво. Як, зрештою, кожна війна світла з темрявою.

У певному сенсі, це війна колядників і не-колядників. Христового воїнства, що має в серці світло Різдва, і жорстокої навали варварів, які ні коляд власних не мають, ні Бога в серці. Їхнє «самодержавне православіє» — погано закамуфльоване ідолопоклонство, кровожерливе і безбожне. Не дивно, що російська «православна» церква століттями боролася з традицією колядування на українських землях, уважаючи її «чужою». 

(…) Тож лінія фронту сьогодні пролягає не останньою чергою між тими, хто шанує різдвяні свята, й адептами «новогодніх празднічков».

Це цивілізаційна межа між радянським і нерадянським, атеїстичним і християнським, штучним і питомим, дочасним і вічним.

(…) Певна річ, не кожен, хто сьогодні на фронті стереже наше Різдво, однаково добре вміє колядувати. Та я твердо певен, що до всіх долине тихе і нездоланне різдвяне світло — якщо ми про це подбаємо».

* * *

…Якщо ми про це подбаємо. О так: якщо. 

Писати влітку про Різдво — дивно і слушно. 

Дивно, бо ми звикли асоціювати святочну пору зі сніжком і морозом, навіть коли останніми роками о цій порі часто буває сльотаво — і не тільки надворі… 

Слушно, бо Різдво — це не про календар, а про вічність. І не про якусь абстрактну, а ту людську, живу, теплу й намацальну, яку ми творимо добрими справами. Ту, про яку самі дбаємо і яку творимо, — і передусім ті, хто боронить територію нашого Різдва ціною власного життя. 

Ті, про чиє Різдво ми мусимо діяльно подбати разом — і за чиє життя ми найдужче молимося в густій темряві цих нестерпно довгих ночей. Ночей ночі року, ночей без зірок. 

І молитимемося тієї найтемнішої ночі, коли зійде найясніша зоря. 

Хто як уміє. 

* * *

Маленький Ісусику дитячих коляд. 

Всемогутній Христе тривожних батьківських і материнських молитов. 

Наш великий і сильний Боже, роджений і несотворений. 

Наш довгожданий новонароджений маленький Боже. 

Ми знову чекаємо Різдва. 

Зроби нам найдорожчий дарунок на Твої уродини. 

Цього Різдва не проситиму подарунків для себе. 

Лише прошу тебе дати дожити до Різдва — усім, хто його чекає. Усім, кого чекають на Різдво. 

Хай їх дочекаються. 

Хай вони дочекаються. 

Хай ми дочекаємо — і доживемо. 

І різдвяна кутя запахне серпневим медом нашої Незалежності, нашої віри, нашої любові і нашої Перемоги. 

Іноді дожити — це й означає жити насправді. 

Богдан Тихолоз, літературознавець, директор Дому Франка у Львові.

Якщо ви хотіли б поділитися своїми думками, ідеями чи досвідами і написати колонку, то надсилайте листа на емейл — [email protected]. Погляди, висловлені у матеріалі, можуть не співпадати з точкою зору The Ukrainians Media. Передрук тексту чи його частин дозволений лише з письмової згоди редакції. Зображення — Вадима Блонського.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки