Ерос, Танатос і зорі

Фотосерія Юлії Кочетової про доторки, що допомагають триматися одне одного у мороці війни

Любов у темні часи

Цей текст опублікований у друкованому журналі Reporters

Ми рушаємо в чергове відрядження на схід. Я за кермом старого чорного «Міцубісі», вся стеля якого вистелена шевронами. Вони — мій найточніший навігатор, який мене веде. 

Поруч на пасажирському — американський режисер. Він цікавиться, що саме я знімаю на війні. «Ерос і Танатос», — відказую коротко. Подумки ж промовляю: насправді не тямлю ні в першому, ані в другому. 

Вся фотографія — про світло і тінь. Уся війна — про те саме. Все на контрасті, жодних напівтонів. Я не знаюся ні на першому, ні на другому, але знов і знов роблю фото, аби хоч щось зрозуміти. 

Часом здається, що Танатос мене засмоктує: на обгін раптово йде машина «На щиті», бачу сірі обличчя медиків, чую вибух, а потім — тиша в ефірі. Опісля на стабі 93-ї бригади чийсь телефон дзеленчить та вібрує — на екрані написано «Доця».  Я не знаю, чий це телефон, але я теж — доця. Бабуся Ніна в переповненому вагоні їде з Покровська, росіяни сунуть до міста. Їй 73, в неї жовта хустка з квітами і пластиковий пакет. Ніну змусили сісти на евакуаційний потяг наші військові. 

Гул техніки — траса до «КПВВ Суджа» перетворилась на головну артерію, яку наввипередки намагаються перебити «Ланцети». На одному з танків — трофейна вивіска з російського селища в Курській області — «Любимовка». Я намагаюсь сфокусуватись у русі і вихоплюю головне: «Люби». 

«Азов» тримає поранений Серебрянський ліс, допоки їх не перекинуть звільняти Нью-Йорк. Російський танк працює по нашому квадрату — жоден бліндаж не витримає прицільного пострілу. Жоден ліс не витримає горіти під артобстрілами понад рік. Але потім викочується сонце — і не існує красивішого світла, ніж після того, як вижив.   

Ми з другом Драйвом повертаємося зі Львова — із сороковин від загибелі журналістки й парамедикині Іри Цибух — і їдемо Києвом у момент обстрілу: Лук’янівка, Солома, ще один вибух. Погані новини приходять швидко: дитяча лікарня Охматдит — можливо, під завалами діти. Сотні людей без упину розбирають завали, цегла за цеглою. Нескінченна вервичка випадкових-невипадкових рук тримає пожежний рукав — ти продовжуєш битися. В Києва вирвали серце — і він узявся за руки. 

Попіл застигає в повітрі — це спалені книги у школі на Херсонщині. Червоне світло, зупинка кровотечі, постійний лічильник наввипередки зі смертю. Шахеди летять на Київ, а ми обіймаємось у бомбосховищах. На полігоні на Сумщині бачимося з Сашею, він колись знімав тревел-шоу, тепер вчить наводити гранатомет. Його позивний — Камера. Червоне світло, розвідувальне крило літає над Курською областю, шукаючи ворожі понтони. Іван сміється: «Як це знімати вночі? Найкращі фотографії — все одно на світанку!»

У темряві найкраще видно любов. 

І зорі. 

Потім зійде сонце, я напишу, що все ок і ми виїхали, але жодна світлина не передасть, як ми обіймаємось у бронежилетах. 

Ось на цьому — я знаюся точно.

Ознайомитись з виданням

Доступно Спільноті

Зима 2024-2025

Любов у темні часи

Відкрийте для себе історії з цього номера

Переглянути число
>

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки