Як навчитися заощаджувати гроші?

10 карток про те, навіщо і як врешті почати заощаджувати кошти

2 Червня 2016

Однією із важливих суспільних проблем є низький рівень фінансової грамотності. Ми вміємо заробляти, але часто неефективно розпоряджаємося заробленими коштами. Ми боїмося класти гроші на депозити чи брати кредити, бо не довіряємо фінансовим установам. В умовах постійної невизначеності і маючи гіркий досвід 90-х така поведінка є зрозумілою, але шкідливою для усіх. Нам не вистачає вмінь не лише щодо складних питань, але й щодо елементарних, як-от ведення домашньої бухгалтерії.

 
Разом із IdeaBank розпочинаємо спецпроект «Фінансова грамотність», через який спробуємо вплинути на ситуацію. Ми допоможемо позбутися шкідливих стереотипів і стати більш ефективними в управлінні персональними фінансами, а відтак і власним життям.

1) Як навчитися заощаджувати гроші?

 

Передовсім варто зрозуміти, що процес заощадження — це не так про кошти, як про самодисципліну і цілеспрямованість. Заробити гроші — лише півсправи. Важливо не розтринькати їх на дрібниці, що інколи буває доволі складно. Тому для ефективного заощадження коштів потрібна сила волі. І не лише для того, щоб стримуватися від імпульсивних покупок, що часто завдають серйозних збитків домашньому бюджету. Інший бік медалі нічим не кращий. Робити з накопичення грошей самоціль і фанатично економити на всьому — теж не варто. По-перше, є небезпека перетворитися на скнару. По-друге, коли економиш на базових потребах і обмежуєш себе в елементарному комфорті, з’являється ризик «зірватися» через кілька місяців жорсткої економії і перестати відкладати кошти взагалі.

 

Власне для того, щоби втримати баланс між марнотратством і скупістю, потрібна сила волі. У кожного вона розвинута по-різному, але є дещо спільне для усіх людей. Її завжди більше, коли людина розуміє, для чого їй щось потрібне. Тож одне з основних завдань ще до початку заощадження — зрозуміти, навіщо це вам, і поставити перед собою чітку мету.

2) Навіщо заощаджувати?

 

Цілі можуть бути різними. Хтось хоче поїхати влітку до моря, комусь бракує грошей для придбання ноутбука чи планшета, а хтось має намір купити авто. Є люди, що планують своє життя на трішки довші відрізки часу, ніж тиждень чи кілька місяців. Вони відкладають на самоосвіту чи освіту своїх дітей, на власну справу,  житло чи забезпечену пенсію.

3) Як заощаджувати кошти, якщо ледве вистачає на життя?

 

У більшості випадків, коли люди так кажуть, то вони перебільшують. Людей, які не можуть зекономити хоча б 10% від доходу, доволі мало. Усі інші просто не мають сили волі або не вміють ефективно розпоряджатися результатами власної праці.

4) Із чого почати?

 

Почніть із мети. Вона повинна стимулювати вас заощаджувати. Зрозумійте, навіщо вам це потрібно.

5) Що далі, коли мета вже є?

 

Визначте, яку суму від заробітку ви можете відкладати і при цьому не відчувати сильного дискомфорту. Експериментуйте. У кожного цифра буде іншою, але вона не повинна опускатися нижче рівня 10%. Це рекомендація, яку озвучують більшість фінансових консультантів.

6) Яка верхня межа?

 

У кожного по-різному. У когось це 20%, а в когось і 60%. У процесі заощадження важливою є не так сума відкладень, як тривалість самого процесу. Важливо, щоби процес заощадження суттєво не впливав на комфорт вашого життя. Інакше виникає небезпека «зірватися» і взагалі припинити відкладати гроші. Тому краще менше, але довше.

 

Є різні системи ведення домашнього бюджету. Кожен може обрати собі ту, яка йому більше пасує. До прикладу, одна з найпопулярніших систем рекомендує 20% відкладати як заощадження, 50% використовувати на необхідні для життя речі і 30% — на власні забаганки.

7) Усе це чудово, але я справді не розумію, як можна заощаджувати, коли грошей для життя недостатньо.

 

Таку відповідь можна почути дуже часто. Але якщо проаналізувати щомісячні витрати, то практично завжди можна знайти ресурс для заощаджень. Тут є кілька порад.

 

По-перше, облікуйте усі витрати (навіть найдрібніші). Так ви зможете зрозуміти, на що витрачаєте найбільше грошей, та побачити статті бюджету, на яких можна зекономити. По-друге, подумайте про те, що відмова від деяких звичок принесе користь не лише гаманцю, а й здоров’ю. Якщо ви курите, часто вживаєте алкоголь чи, наприклад, відчуваєте надмірну любов до солодощів, то це може стати джерелом ваших заощаджень. Порахуйте, скільки коштують вам ці звички, і спробуйте поєднати приємне з корисним. По-третє, якщо ви часто їздите на таксі, їсте у кафе чи ресторанах, то це теж те, на чому можна добряче заощадити, правильно реорганізувавши процеси. А ще варто закуповувати харчі гуртом і лише ті, які ви попередньо внесли у список. Словом, таких порад є багато — і вони заслуговують на окрему публікацію. Наразі ж суть у тому, що ресурси для економії є практично завжди.

8) Пробував заощаджувати, але до кінця місяця з усіма поточними витратами дохід кудись швидко зникає.

 

Саме тому одне з базових правил ефективного заощадження — спершу заплати собі. Ту суму, яку ви запланували заощаджувати щомісяця, потрібно відкласти одразу після отримання доходу.

9) Я навчаюся в університеті. У мене невисокі доходи. Мені ще рано про таке думати?

 

Звичайно ж, ні. Суть не у доходах, а у способі життя. Заощадження — це передовсім корисна звичка, яку краще виховувати в ранньому віці. Але навіть за мінімального доходу ефект від заощадження буде відчутним.

10) Чудово. Можна починати заощаджувати?

 

Загалом так, але є ще один момент, на який варто звернути увагу. Важливе не лише те, для чого ви заощаджуєте і яку саме кількість грошей, а й куди саме ви їх відкладаєте. Варіанти можуть бути різними. Наприклад, це може бути шухляда вдома. Але краще все ж, коли швидкого доступу до заощаджень у вас не буде. Тоді не буде і спокуси розтринькати відкладені кошти на те, що раптом здалося вам необхідним. У такому випадку в нагоді стають банківські депозити. Особливо строкові, тобто ті, котрі можна постійно поповнювати, але знімати — лише в кінці терміну. Звісно, якщо у вас трапиться щось насправді серйозне і потрібно буде терміново зняти кошти, то ви завжди зможете розірвати угоду з банком і отримати свої кошти назад. Тут важливо те, що, з одного боку, строковий депозит буде слугувати певним бар’єром для імпульсивних покупок, а з іншого, ще й допоможе виробити звичку заощаджувати.

 

Зрозуміло, що, окрім ролі «запобіжника», депозит у банку має ще кілька переваг. По-перше, це безпечніше, ніж тримати гроші в шухляді. Особливо якщо банк є учасником фонду гарантування вкладів фізичних осіб. По-друге, депозит «заробляє» вам додаткові кошти. Варіанти депозитів, як і відсоткові ставки, бувають різними, але практично завжди йдеться не менш ніж про 10% річних. А інколи відсоткова ставка може бути понад 20%. Про найкращі варіанти детальніше розповімо незабаром.

Матеріали з циклу статей «Фінансова грамотність» є спільним продуктом The Ukrainians та IdeaBank і публікуються на комерційній основі.

→ Фото — Джерело

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!