Суспільство здорової людини

Як херсонський благодійний фонд допомагає українським громадам стати на ноги та продовжує розбудовувати регіон після деокупації

4 Квітня 2023

Трансляції виступів активістів на Майдані, допомога незалежним медіа і система відкритих бюджетів шкіл для запобігання корупції — херсонський благодійний фонд «Обʼєднання» від 2011-го займається розвитком громад і спільнот. Він реагує на виклики і потреби, з якими стикаються локальні громади та Україна в цілому. 

[Цей матеріал є частиною проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), який співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом]

§§§

Побороти диктатуру інформаційно

У 2014-му, коли Верховна Рада ухвалила «закони 16-го січня», херсонський благодійний фонд «Обʼєднання» запустив YouTube-канал із прямими трансляціями програми «Громадськість говорить», де транслював виступи активістів області, а також події на Майдані. У відповідь на нові виклики, з якими зіткнулася Україна після окупації Криму, фонд почав проводити тренінги для журналістів, активістів і громадських діячів на тему контрпропаганди у кіберпросторі. «Обʼєднання» навчало команди і запускало медіа на півдні та сході України, частина з них протидіє російській агресії і до сьогодні.

Того ж року, спільно з компанією Google Ukraine і Херсонською обласною державною адміністрацією фонд розвивав локальне співтовариство картографів Херсонської області — разом вони деталізували онлайн-карти міст та сіл регіону, що мало допомогти майбутнім підприємцям, які хотіли б почати працювати в цих громадах. Водночас активісти проводили дослідження у сфері соціальної згуртованості та розвитку територіальних громад півдня України. Це було потрібно для напрацювання подальших програм розвитку територій, інвестиційних паспортів громад та аналітичних профілів. 

«А у 2021 році ми працювали з прикордонними громадами стосовно безпекових питань. Це громади вздовж узбережжя Азовського моря. Ми долучили поліцію, ДСНС, органи місцевого самоврядування, активістів, які розробляли плани безпеки своїх громад. На жаль, ці плани не встигли імплементуватися через повномасштабне вторгнення Росії. Але створена мережа робочих груп дуже активно і ефективно працювала в перші місяці окупації», — розповідає виконавча директорка «Обʼєднання» Анастасія Гришко. 

Чому великі зміни (не) коштують багато 

У співпраці з Британською Радою за останні 5 років тільки у Херсонській області фонд підтримав понад 130 проєктів соціальної дії у 40 населених пунктах, пріоритетними напрямами яких були розвиток довіри, взаєморозуміння та сталий розвиток. 

У рамках проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), який співфінансують Британська Рада та Європейський Союз, фонд провів вісім обласних пітчингів у Херсонській, Миколаївській, Одеській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Черкаській, Житомирській, Вінницькій областях та чотири локальні пітчинги у Новокаховській, Семенівській, Вознесенській та Бузькій територіальних громадах. 

«Ми зустрічали багато скепсису щодо таких мікрогрантів. Багато хто не розумів, як можна покращити щось у громаді за тридцять пʼять тисяч гривень. А хто розумів — взяв і покращив», — ділиться Анастасія Гришко. 

«Обʼєднання» знаходило активних громадян з ідеями, проводило пітчинги, навчало учасників проєктного менеджменту, відбирало найкращі проєкти та допомагало їх втілювати. Загалом за три роки існування проєкту SC3 фонд допоміг реалізувати активним громадянам 87 проєктів соціальної дії. Сума фінансування цих проєктів сягнула майже 2,5 млн грн, і ще майже мільйон гривень вони змогли залучити як співфінансування з інших джерел, наприклад від місцевої влади.

«Це так красиво, коли проєкт створюється з нуля і його результат дійсно робить життя людей кращим і комфортнішим! А потім ці чудові люди, отримавши досвід, роблять більші проєкти. А потім з цих людей формується суспільство розумних, дієвих, досвідчених людей. Може, це егоїзм, але нам в такому оточенні жити кайфово. Щоправда, роботи ще дуже багато», — говорить директорка. 

Багато проєктів стосувалися сортування сміття. У Вінниці провели масштабний фестиваль екосвідомості. А на Дніпропетровщині на базі школи збудували теплицю, де діти у сезон самі вирощуватимуть рослини і доглядатимуть за ними, а потім ці продукти їм приготують у шкільній їдальні. Цей проєкт запропонувала директорка школи. «Чудовий приклад активної позиції», — говорить Анастасія.

Досвід Анастасії доводить: не буває малих ідей або малих проєктів, всі вони можуть робити великі зміни й покращувати життя громади. Це може бути як фестиваль інклюзивних практик на Херсонщині, так і проєкт, який збирає молодь Дніпропетровщини на настільні ігри.

В окупації

Розбудовувати суспільство стало значно важче, коли його почали фізично винищувати. Рік повномасштабного вторгнення Анастасія називає найскладнішим в історії організації. Команда кілька місяців залишалась в окупованому Херсоні. Усіх деталей своєї діяльності команда не розкриває до сьогодні. 

«З самого початку війни ми зрозуміли, що не зможемо залишатись осторонь усього жаху, який відбувався в області, і сконцентрувались на гуманітарній допомозі, хоча раніше ніколи таким не займались», — пригадує керівниця.

За цей період команда зібрала понад 2,3 мільйона гривень на продуктові набори, ліхтарі, батарейки і ємності для води для майже 14 тисяч людей в окупованих громадах. 

«Зараз нам здається, що цього було замало. Але в тих умовах, які були на той час, і це було зробити досить важко. Завезти щось в область було нереально. Окупаційні війська вишукували та забирали гуманітарку,  катували активістів, волонтерів. Будь-яку проукраїнську діяльність чи позицію вони розцінювали як загрозу і придушували. Так само до нас в офіс і в домівки приходили спецпризначенці ФСБ. Але ми купували продукти тільки в українських місцевих підприємців, винятково за гривню, навіть коли це було вже майже неможливим.

А наші волонтери були ніби зірками блокбастерів, коли неймовірними зусиллями, ризикуючи власним життям, доставляли людям найнеобхідніше», — розповідає Анастасія Гришко. 

Коли росіяни почали блокувати доступ до українського мобільного звʼязку, інтернету та банківських систем, «Обʼєднання» запустило онлайн-уроки з цифрової безпеки для громадян і, зокрема, волонтерів. Також команда створила власні VPN-сервіси для партнерів та колег на окупованій частині, щоб вони мали вільний доступ до інформації. 

«На жаль, із серпня ми не можемо допомагати людям на лівобережжі області, бо звірства окупантів не мають меж і ми не можемо ризикувати життям волонтерів та небайдужих. До того ж багато хто виїхав в інші країни», — ділиться Анастасія.

Після деокупації Херсона «Обʼєднання» припинило свою гуманітарну роботу і повернулося до звичної роботи — розвитку і відбудови громад. Вони докладають максимум зусиль, аби забезпечити херсонців генераторами та протипожежними засобами, які продовжують потерпати від постійних обстрілів окупантами. В січні до Херсона доставили 22 генератори, каністри, подовжувачі і мастило, які отримали 18 ОСББ та два волонтерські центри. 17 протипожежних стендів з вогнегасниками для трьох ОСББ допомогла придбати Британська Рада в Україні в рамках проєкту SC3. 

Проєкти, що «роблять життя людей простішим і комфортнішим» від 24-го лютого виглядають геть інакше.

У колажах використані фото героїв

§§§

Проєкт «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3) розрахований на 36 місяців і покликаний забезпечити ефективне подолання викликів і реалізацію перспективних можливостей в галузі розвитку на місцевому рівні шляхом покращення співробітництва між організаціями громадянського суспільства (ОГС) та місцевими органами влади (МОВ) в Україні. 

Він співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою спільно з трьома досвідченими співзаявниками (ОГС): ГО «Міцна громада», ГО «Молодіжна Платформа», та Херсонським обласним благодійним фондом «Об’єднання», що розміщуються на сході, заході та на півдні України відповідно. Проєкт здійснюється на всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій.

Цю публікацію було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Ілюстрації
новини
>

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки