За останні 5-7 років в Україні значно зросла кількість громадських ініціатив і суттєво збільшився рівень залученості населення до розбудови громадянського суспільства. У 2010 році Україна займала лише 150 місце у рейтингу World Giving Index, оскільки тільки 5% населення було залучено до волонтерської роботи. За 7 років кількість небайдужих в країні зросла майже в 6 разів — до 29%, і в 2017 році Україна посіла вже 90 місце.
Що не менш важливо — громадські та благодійні організації викликають довіру. 58% українців вважають їх ефективним інструментом захисту своїх прав та інтересів. Завдяки своєму усвідомленому ставленню і мотивації, громадські та благодійні організації, активісти й волонтери сьогодні — чи не єдина рушійна сила, завдяки якій в суспільстві можливі реальні позитивні зміни.
Але чи готовий сам громадський сектор стати каталізатором соціальних, економічних та культурних перетворень в країні? Адже одного бажання змінювати світ недостатньо, потрібна ще налагоджена та ефективна система втілення цих змін у життя. Потрібно залучати кошти, ефективно комунікувати з аудиторією, управляти командою, створювати ефективні технічні рішення — і це те, в чому соціальним активістам не завжди вистачає досвіду та експертності.
Оскільки більшість громадських ініціатив — першопрохідці у своїх сегментах, зараз їм немає в кого вчитися. Через відсутність системної передачі досвіду у громадському секторі кожна організація змушена заново набивати гулі та налагоджувати всі процеси, від яких залежить її діяльність. А це забирає час і зусилля, які активісти могли б спрямувати на вирішення соціально важливих проблем.
Прозвучить дивно, але це правда: найцінніша допомога, яку можуть отримати сьогодні громадські організації — не гроші, а знання. Без них, без досвіду та без інструментарію, який дійсно працює, будь-яка спонсорська допомога зливається в нікуди.
Найкращим джерелом знань й практик для громадського сектору може стати бізнес. Комерційні компанії чудово розуміються на тому, що працює, а що не працює у стратегічному плануванні, маркетингу, менеджменті, фінансах і т.д. — адже від цього залежить їх прибуток. І що найважливіше — бізнес готовий цим ділитися.
Співпраця комерційних компаній та громадських організацій — не щось нав’язане зі сторони, а природна еволюція відносин, яка принесе користь не лише активістам, але й самому бізнесу. Партнерство з громадським сектором прокачує експертність, згуртовує команду і дозволяє тестувати найсміливіші ідеї, не змінюючи профіль та принципи своєї роботи. Не кажучи вже про можливість впливати на вирішення соціально значущих проблем.
Щоб налагодити таку співпрацю, не потрібно винаходити велосипед. Для цього існує світова практика pro bono (з лат. — «заради суспільного блага») — коли компанії або окремі спеціалісти надають експертну допомогу громадським організаціям та соціальним проектам абсолютно безкоштовно.
На відміну від благодійності та волонтерства, які передбачають грошову чи фізичну допомогу, pro bono — це надання конкретних експертних послуг, так зване інтелектуальне волонтерство
Ця концепція дуже популярна в світі і має довгу історію, що почалася кілька століть тому з юристів, які безкоштовно консультували соціально не захищені верстви населення. Зараз громадський сектор може отримати допомогу в будь-якій сфері. Загалом, якщо порахувати кількість витрачених на рro bono годин та вартість послуг, вийде, що в безоплатну допомогу в світі інвестовано близько 152 мільйонів доларів.
Не можна сказати, що для України ця практика геть нова. Підтримку від бізнесу регулярно залучають такі громадські та благодійні організації й ініціативи, як «Навчай для України», «Таблеточки», «Про.Світ», MakeMeBetter та інші.
Яскравий приклад рro bono в дії — співпраця благодійного фонду «Запорука» і проектної компанії «АІММ-ГРУП». Компанія зголосилася безкоштовно розробити проект для будинку фонду, де хворі на рак діти зможуть жити зі своїми сім’ями під час лікування або реабілітації. У результаті фонд зекономив гроші на розробці проекту, щоб вкласти їх у будівництво, а «АІММ-ГРУП» провели для своїх співробітників найкращий тімбілдинг, який тільки можна уявити. Найважливіше в цій історії навіть не її безпосередній результат, а перспективи, адже «АІММ-ГРУП» рішуче налаштовані продовжувати співпрацю з благодійним фондом «Запорука» і зробити роботу pro bono частиною своєї корпоративної культури.
Отже, бізнес таки співпрацює з громадським сектором, і це приносить користь обом сторонам. Але таких прикладів не багато, і обумовлені вони, скоріше, особистими зв’язками й ініціативами, ніж системною роботою. В Україні є необхідність систематизувати рro bono допомогу та надавати її на регулярній основі.
Саме для цього засновано Pro Bono Club Ukraine, який поєднує громадський та корпоративний сектор і допомагає активістам отримати безкоштовну професійну підтримку чи консультацію.
Учасником Pro Bono Club Ukraine може стати громадська або благодійна організація, соціальне підприємство, ініціатива або окремий активіст. Наставником — ціла компанія, її підрозділ або окремі професіонали. Головна вимога — експертність і готовність допомогти.
Громадські організації можуть отримати від спеціалістів разову консультацію, підтримку конкретного проекту або безкоштовно виконані послуги, наприклад розробку сайту. Можна комбінувати різні види допомоги від різних наставників. Наприклад, Катерина Малкіна, яка розробляє екологічно безпечний спосіб біоутилізації поліетилену, окремо консультується стосовно отримання патенту на свій винахід, а також співпрацює з приватною лабораторією для проведення необхідних хімічних аналізів.
Зараз у Pro Bono Club Ukraine зареєстровано 45 наставників і 13 учасників, половина з яких вже активно співпрацюють і отримують реальну допомогу. Тепер дуже важливо масштабувати діяльність програми, щоб дати можливість громадським організаціям робити свою роботу і вирішувати соціально важливі питання максимально ефективно.
В ідеалі бізнес має не просто точково допомагати активістам із вирішенням проблем, а й долучатися до їхніх ініціатив. Короткострокові проекти «тут і зараз» — це лише прикладання подорожника до хворого місця. Запорука розвитку громадських ініціатив та рушійних перетворень у країні — це повноцінна співпраця корпоративного і громадського секторів.
Якщо ви громадська ініціатива і потребуєте експертної допомоги — приєднуйтеся до Pro Bono Club Ukraine, і ви її отримаєте. Якщо бажаєте поділитися експертизою — своєю чи цілої команди, — приєднуйтеся до Pro Bono Club Ukraine, і ваші знання стануть у нагоді іншим. А якщо ви знаєте тих, кому це може бути цікаво, — просто розкажіть про Pro Bono Club Ukraine, і колективними зусиллями, ми змусимо систему pro bono запрацювати на благо суспільства.
Фото обкладинки — Unsplash.
Фото авторки —