Шукаємо 6000 спільників. Ви з нами?
Не існувало ні графіків, ані попереджень, натомість українці діставали каганці й гасові лампи в передчутті довгого темного вечора
Любов у темні часи
Цей текст опублікований у друкованому журналі Reporters
Коли країна вперше запала у темряву після російських обстрілів, дехто спокійно сказав: «Майже як у 90-х». Зо чверть століття тому в Україні тривали «віялові відключення» світла через кризу в енергетиці, тобто — майже колапс. Не існувало ні графіків, ані попереджень, натомість українці різного віку просто діставали каганці, гасові лампи й добували сірник із коробки в передчутті довгого темного вечора.
Дар’я. Миколаїв
Відчайдухи фарбували дупи на іржавій гірці, сміливці стрибали у класики, оминаючи послід собак, — таке щасливе дитинство в Миколаєві наприкінці 90-х. А затим — усі грають у піжмурки: і дорослі, і малі. Припортове містечко потопало у віялових відключеннях. Світло забирали щовечора, проте лишалося дитинство. У вікні будинку на останньому, дев’ятому, поверсі народжувалися тіні.
Восьмирічна Дар’я тицяла дулю на стіну й тихо гиготіла. Поки що неясно, що подобається їй більше: показувати дулю чи силует бабусі в хустці.
Старша сестра підказувала: «А порухай ще великим пальцем». Так у бабусі з тіні крутилася голова. Коли в кімнату заходила мама, силуети змінювалися на пташок і собачок. А згодом дівчата насмілилися показати вигадку мамі, і відтоді й вона тицяла дулі. В інших ситуаціях жест забороняли суворо, як і слово «дура». Мама працювала вчителькою молодших класів. Тож доньки мали стати взірцем, не інакше. Однак робота впливала не лише на дисципліну — мама знала безліч ігор.
Особливо дівчата любили ту, яка називалась «Бабусин пиріг». На ватмані розставляли фішки, які потім рухались клітинками всіляких боліт і річок. Під світло свічки гралися, аж доки не наставав час іти в ліжко. Наприкінці переможниця отримувала пиріг за рецептом пирога з лохиною. Щоправда, дівчата в житті не бачили ніякої лохини, але рецепт мама вигадала дешевший. «Ми приготуємо бісквіт!» — казала й влаштовувала свято тоді, коли, здавалось, час плакати: бідність, порожні полички та ще й світло вимикають. Але мама не могла пропустити свято — першого четверга місяця накривала трапезу. «Сьогодні нас чекає: смажена картопля, солоні бабусині помідори, — говорила. — А на десерт: чай, цукор і ложечки». Уже скоро бабу
На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media
На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!
Що ви отримаєте
від 416 грн/міс
Обрати рівеньВи вже у Спільноті?
АвторизаціяОзнайомитись з виданням
Доступно Спільноті
Зима 2024-2025
Любов у темні часи
Відкрийте для себе історії з цього номера
Переглянути числоЗапросіть друга до Спільноти
Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити
Придбайте для друга подарунок від TUM
Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку
Майже готово
Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.
Дякуємо і до зв’язку незабаром!
Дякуємо за покупку!
Вхід в кабінет
Відновлення пароля
Оберіть рівень підтримки
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше499 грн/міс
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше416 грн/міс
499 грн/міс
При оплаті 4999 грн за рік