Вибух у Краматорську лунає о 22:35. Удар такої сили, що його чутно в сусідніх селах. Ми всього за два кілометри від місця влучання — виповзаємо в коридор. Російська ракета «Іскандер-М» поцілила у мініготель «Сапфір». Номери в готелі зайняті журналістами міжнародної агенції Reuters.
Офіційна інформація станом на ранок — готель зруйнований, під завалами шукають британця Раяна Еванса. Пізніше його знайдуть загиблим. Загалом у готелі перебували шестеро представників агенції, з яких двох забрали в лікарню. Попередньо відомо, що відеограф агенції Іван Любиш-Кірдей має відкритий перелом ноги й перебуває в лікарні.
Ми знайомі з Іваном майже десять років. Він — оператор, журналіст, музикант, фотограф, поет, художник, грав епізодичну роль у фільмі «Гіркі жнива». Але найголовніше тепер — він добра людина, яка любить світ, життя, родину, друзів. Йому 41 рік, він родом із Рівненщини. Одружений з журналісткою Марією Семенченко, з якою мають 8-річну доньку Саню.
Іван був у групі журналістів, яким вдалося заїхати в Іловайськ у серпні 2014-го і далі — дивом вибратися звідти.
Після початку повномасштабного вторгнення знімав прильоти ракет у Києві, евакуацію корови з Бахмуту, стихійні поховання під Ізюмом, звільнення Херсону. Ми дружимо з Іваном, хоча і бачимося нечасто — переважно на війні.
За два дні до прильоту «Іскандера» ми зустрічаємось на вокзалі в Покровську біля евакуаційного поїзда: «Іване, ви б не тусили тут довго! Росіяни й ракетою вдарити можуть. Ми в Краматорську, давайте побачимось».
Ми вже маємо їхати з Краматорська вранці 25 серпня, але вирішуємо заскочити в лікарню і насварити Івана за зламану ногу. У лікарні нам кажуть, що поранений у травматологічному відділенні. Заходимо у палату, але замість Івана там — теж поранений, весь у пилюці, інший журналіст агенції. Де Іван, йому невідомо.
— Може, ви шукаєте невідомого з реанімації? — перепитують медики.
А ми сміємося:
— Який же він невідомий?! Він дуже відомий.
— Можете його упізнати?
Ми переконані, що зможемо, але той, кого бачимо в інтенсивній терапії, на Івана схожий найменше. Пошкоджена вся права частина тіла, незрозуміло, чи є око, зламаний череп, важкі травми живота, побита рука, а нога — з апаратом зовнішньої фіксації. Кома другого ступеня. Травматичний шок другого ступеня.
Лікарі кажуть: пацієнт «нетранспортабельний», бажано повідомити родичів, аби вони встигли приїхати «попрощатися». Стан вкрай важкий, пацієнт нестабільний.
«Ми не даємо жодних прогнозів» — ця фраза зазвичай означає, що пацієнт набагато ближчий до смерті, аніж до життя.
«Мечка»
Перевезти Івана з прифронтової до тилової лікарні погоджується команда «MOAS» — вони возять украй важких пацієнтів. Нас попереджають: Іван може «не доїхати». З ним на борту анестезіолог Олексій та фельдшер Євген. Увесь шлях до лікарні Мечникова в Дніпрі вони тримають ниточку, на якій висить Іванове життя.
Вже у Дніпрі ми питаємо, як Іван переніс поїздку. Хлопці з «MOAS» відводять очі: «Він доїхав. А далі…»
До Івана з Києва їде дружина Марія. Їй сказали, що в Івана зламана нога, телефон залишився під завалами і треба терміново їхати до чоловіка.
Марія ставить питання, на які важко відповідати чесно:
— Якщо в нього зламана нога, то чому потрібно їхати терміново?
— Чому Іван не може поговорити сам?
— Що йому привезти з речей?
— Іва
На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media
На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!
Що ви отримаєте
- Емейл-розсилка «TUM зсередини»
- Екоторба «Ambassador»
- Ранній доступ до текстів The Ukrainians
- Digital-доступ до історій Reporters
- Доступ до онлайн-зустрічей
- Доступ до офлайн-подій
- Книжковий та інші клуби
- 30% знижки на паперовий Reporters
- 4 друковані номери Reporters на рік
- Знижки на книжки TUM Publishing
від 416 грн/міс
Обрати рівеньВи вже у Спільноті?
Авторизація