Колиска над прірвою

Письменник і військовий — про дитинство, убогі й розкислі дев’яності й одну з головних базових потреб — потребу безпеки

26 Липня

Ніби ж і обіцяв собі не вертатися до свого дитинства ні серцем, ні головою, бо ж скільки можна. А все ж світить той далекий маяк із бездонного минулого, наспівує тонкоголосою сиреною, манить, не відпускає, тягне ниточками до своїх скелястих інших берегів. 

Це мені властиво: щоразу порушувати дану собі обіцянку. Через слабкодухість і досить-таки умовну принциповість. Або, напевне, безпринципність.

Повертаючись до свого дитинства, я одразу уявляю «колиску, що гойдається над безоднею». В тій колисці — людина, яка мусить із часом у цю безодню пірнути. І ця людина — я. І ця людина нічого не знає про ту безодню, про чорні тумани над прірвою, про небезпечні вихори, що часом підхоплюють і кидають майже на дно, а тоді знов піднімають і несуть, несуть. Невблаганні й бездушні. Страшні. 

Я бачив багато бідності й несправедливості у ті свої перші десять-двадцять років життя. Складний період становлення держави й перші кроки самоусвідомлення нації, убогі й розкислі дев’яності та огидна провінційна жорстокість людей навколо мене. І щоразу, коли я дитиною піддавався миттєвій спокусі пустити все самопливом, мама говорила мені: життя таке складне і тобі доведеться багато страждати, якщо не візьмешся за голову. Вчися, читай, вибивайся в люди, бо так і будеш, як твій батько, варити кіоски десь у Тюмені або латати старі ауді під Краковом. Життя складне, важке й непоступливе, повторювала мама.

І я вірив їй. Уявляв, що коли виросту, навколо мене кружлятимуть голодними стерв’ятниками підступні й небезпечні люди: оточення моїх батьків, люди з двору, люди з тролейбусів та з черг у магазинах. Міняйли, катайли, наперсточники та зневірені, а від того і злі жінки невизначеного віку. І мені доведеться крізь усе це люмпенізоване місиво вибиратись на берег іншого світу: чистого й світлого, як приймальня у деканаті педагогічного університету.

Вже зараз ті люди здаються не такими й підступними і навряд чи аж такими небезпечними. Люди свого часу, витіснені з тісних радянських квартир на простори нової епохи. 

Найстрашніше, що чекало на мене — на всіх нас, — інше. Те, до чого ні я, ні всі ми не були готові.

Бо мама не розповіла головного. Вона не розповіла про війну. Вона розповідала, як діяти, якщо в провулку приватного сектору перед школою я зустріну дрочилу, але не розповідала, що робити, коли у сусідній двір падає ракета. 

Вона радила, що відповідати хамовитим жінкам невизначеного віку в тролейбусі, але не пояснила, як пережити втрату десятків людей, яких я любив і з якими хотів бути. 

Вона розповідала, що казати сусідському хлопцю в разі конфлікту, але не розповіла, як жити поруч з усвідомленим ворогом. Багато говорила про гігієну і необхідність щодня приймати душ, але як відмитися від липкого відчуття страху — мовчала.

Нас не готували до війни. Прогорнувши найважливіші сторінки в підручнику історії, наші батьки розгублено дивились у темну непроглядь, в якій могло статися все що завгодно, тільки не війна. І цими наївними поглядами недостиглі дорослі вказували нам, дітям, дорогу. Дивилися «старі пісні про головне» й зустрічали новий рік двічі: з Москвою і з Києвом. Відвідували театральні постановки Волчєк і несли квіти на концерт Малініна. Вчили нас любити Тютчева і зневажати Раїсу Кириченко. 

Нам говорили, що Україна має таке прекрасне геополітичне розташування, що ніякі війни їй не загрожують. Мовляв, ми розплатилися сповна Голодомором, Другою світовою, Чорнобилем, Афганістаном і смертю Івасюка, тож усе, що від вас тепер треба, — вчитися, читати і в один прекрасний момент опинитися в світлому кабінеті деканату педагогічного університету. Якщо, звісно, не візьмуть у Могилянку.

Мене не те що в Могилянку не взяли. Мене навіть у педагогічний не взяли, висміявши мої прогалини у знанні універсалів і стримано похваливши за те, що я можу назвати усіх очільників ОДПУ-НКВС з роками їхніх розстрілів. Але мене охоче взяли на війну. Непідготовленого ні батьками, ані життям. А разом з тим навчили ненависті, люті, відчуття липкого страху й уміння не плакати на нескінченних похованнях тих, кого любив.

Саме тому так хочеться повернутися в ту колиску над прірвою. У невідання й незнання, у затишний світ, де я так і не навчився любити Тютчева, але вже зараз крізь увесь цей кисіль ностальгії усвідомлюю, що таки любив Раїсу Кириченко. Саме тому я можу годинами дивитись архівні записи телебачення дев’яностих, за якими вчив українську мову і в які тікав від хамовитих тітоньок, стрьомних татових приятелів з ринку і дрочил у провулках. Тікав, адже прірва насправді виглядала страшнішою, ніж була. І зараз я часто ховаюся там, наївно вірячи у лікувальну силу пам’яті. Накриваюся минулим, мов коробкою з-під телевізора, сподіваючись, що так мене не помітить війна, а я, затуливши вуха, не почую, як у сусідньому дворі розірвалася ракета. Ще й очі заплющую, аби не бачити понівечене тіло двадцятирічного хлопця перед тим, як назавжди заколотять труну і виставлять її на центральній площі.

Так-так, я пам’ятаю, що обіцяв не вертатися до дитинства ні серцем, ні головою. Але ні, не стримую обіцянок, бо ж лише там для мене закривається одна з базових потреб людини: потреба безпеки. Хай якою оманливою не була б ця безпека. 

Артем Чех, письменник, молодший сержант ЗСУ, у 2015-2016 роках добровільно став на захист України, від початку повномасштабної війни знов у лавах ЗСУ.

Якщо ви хотіли б поділитися своїми думками, ідеями чи досвідами і написати колонку, то надсилайте листа на емейл — [email protected]. Погляди, висловлені у матеріалі, можуть не співпадати з точкою зору The Ukrainians Media. Передрук тексту чи його частин дозволений лише з письмової згоди редакції. Зображення — Вадима Блонського.

Текст

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки