Квіти з металу і дроту

Як харківʼянка втратила з війною свою металообробну справу і відновила все на новому місці

10 Грудня

[Цей матеріал створений редакцією у співпраці з проєктом Крила, який впроваджує міжнародна організація Пакт за підтримки Уряду Канади]

43-річна Вікторія Табачна багато років пропрацювала на невеличкому металообробному виробництві у Харкові. Каже, «просто так склалась доля». Але планомірно, а не випадково, збудувала там карʼєру: працювала на підприємстві помічницею, займалась поставками, маркетингом тощо. З часом Вікторія почала бачити у цій справі магію, яка її захоплювала. Спостерігала, як на підприємство заїжджає громіздка фура, яка вивантажувала брили брудного й холодного металу, який після зачищення та фарбування перетворювався на красиві блискучі речі.

Ця магія зрештою стала справою її життя. Але цей шлях потребував (і досі потребує) від неї не магічних, а цілком людських зусиль. 

«Усе плавно йшло до роботи на себе»

Здебільшого підприємство, на якому працювала Вікторія, займалось великими функціональними речами — воротами, масивними стелажами. Але зрідка отримували замовлення на декоративні фігури — і їх Вікторія любила найбільше, хоч ті й приносили найменше зиску. Керівництво розвивати цей напрям не прагнуло. 

Жінка поступово почала самотужки вивчати ринок декору — і вирішила створити власний бізнес. Знайшла у Харкові майстрів і скульпторів; орендувала, а тоді й викупила невеличке приміщення під майстерню. 

«Я виробляла маленькі замовлення, знайомилась з ринком. Усе плавно йшло до звільнення і роботи на себе», — розповідає Вікторія.

Вона уже найняла бухгалтера і готувалась до більших обсягів замовлень, коли почалася велика війна. 

«Все одразу пішло на другий план. Близько місяця ми з сімʼєю ховалися у школі, в підвальному приміщенні. Одного дня прийшли військові і сказали виїжджати. Біля мого під’їзду уже стояла військова техніка. Волонтери вивезли нас на інший край міста до родичів, де ми протримались ще тиждень. А тоді й там стало важко, і ми почали шукати можливість виїхати. І так третій рік живемо у Полтаві. Тут дуже душевні люди, які нас прийняли. Тут ми живемо у спокої», — згадує Вікторія. Ці спогади досі сильно їй болять.

Більш як рік в евакуації Вікторія була пригнічена: переживала втрату дому, тонула в побутових проблемах і щодня читала новини про обстріли Харкова. Одного дня, гортаючи фейсбук, натрапила на оголошення про проєкт Крила та програму «Майстерня можливостей»: вони організовували зустрічі для жінок, щоб надихнути й мотивувати, а також навчити корисних навичок у працевлаштуванні або підприємництві. Вікторія зрозуміла, що зможе знайти підтримку, якої так потребувала. І доєдналась.

«Я приходила туди, як до себе в родину. На будь-яку ситуацію координаторка проєкту Ірина знаходила що відповісти, порадити, скерувати. У моєї доньки була у початкових класах така вчителька, завдяки якій їй постійно хотілось ходити до школи. Так і тут: ці зустрічі були яскравою подією в моєму повсякденному житті», — ділиться Вікторія. 

Жінка не сподівалася, що знайомство з Крилами згодом допоможе їй поставити на ноги закинутий у Харкові бізнес. Вікторія здобула значно більше, ніж очікувала.

Битий метал

Харківська майстерня Вікторії працювала у гаражному кооперативі, де приміщення здавали здебільшого під виробництва. Коли на початку великої війни жінка з родиною ховалась від обстрілів у підвалі школи, прильоти були по всьому району. Зачепило і майстерню — влучило у фасад будівлі. Майже все обладнання було зруйноване.

У травні 2022-го, коли жінка вже евакуювалась у Полтаву, сусіди радили щось зробити з майстернею, бо скоро від неї може нічого не лишитись. Вікторія з друзями знайшла полтавського водія, який погодився допомогти їй вивезти обладнання. 

Поки збирала речі, поруч, з чугуївського боку, чулись постійні прильоти. Водій нервував, тож довелось збиратися похапцем. Вивезла обладнання і пізніше їздила ще кілька разів — дозабирати речі, метал і дріт. 

У Полтаві відновлювала свою справу по крихтах. Необхідне закуповувала за кредитні кошти і з допомогою друзів. Робила, каже, усе, що було можливо.

«Коли я приїхала в Полтаву, треба було думати, як існувати далі. Я давно мріяла відкрити магазин на платформі Etsy, і врешті це зробила. Там були маленькі фігурки з гвинтиків, гаєчок, дротів. З цього я розпочала робити усе, що спадало на думку. Жінка з Австралії замовляла фігурки, які сама вигадувала. Наприклад, ми робили на замовлення зайця в масці ведмедя», — сміється вона.

У рамках проєкту Крила Вікторія розробила бізнес-план і виграла фінансування. 

«Це було таке море емоцій! Я подавалась, щоб купити дуже важке обладнання — верстат з різними трубами, на якому можна робити усе, чого забажає душа і замовник. У Харкові я мала ручний верстат — працювати на ньому було дуже важко. Виготовлення самого виробу дуже затягувалось. Зараз на новому верстаті я просто натискаю кнопку, не докладаючи зусиль. Я придбала обладнання, і це дозволило мені розширити асортимент майстерні. Робота стала робитись швидше, якісніше. Я почала розробляти садові меблі», — усміхається Вікторія.

Жіноча справа

Зараз питання легкості роботи на її обладнанні — критично важливе. Має у штаті скульптора та зварювальника, та дедалі важче знаходити для роботи у майстерні чоловіків, тож запрошує на роботу усіх — і жінок, і студентів. 

«Добре, що на цьому новому обладнанні можуть працювати жінки.

Я шукаю в команду жінок, студентів, ветеранів та ветеранок — зараз такі часи, що ті, хто не захищають країну, мають працювати тут. Жінки зараз мають ставати сильнішими, в усіх сенсах.

Вважають, що це не жіночий бізнес. На початку було важко. Часто мене не сприймали всерйоз — на консультаціях просили, аби я покликала колегу-чоловіка. Був період, коли потрібно було довести, що ти щось розумієш і щось можеш. Але я його пройшла», — говорить жінка.

Тепер у її полтавській майстерні, що до того була непривітним сірим гаражем, тепло і затишно. Вікторія зробила там косметичний ремонт і розклеїла фото своїх робіт. Самотужки зробила сайт — колись вчила програмування, але так і не полюбила цю справу так сильно, як роботу з металом і дротом. 

«Люблю це відчуття, коли купуєш дріт і ще не уявляєш, що з нього вийде. А тоді вивантажуєш його на фарбування — бачиш уже готовий виріб, і замовник каже “вау”. Коли є віддача від замовників, є наснага працювати далі. Хочеться робити щось сучасне, таке, чого ще ніхто не робить. Я хочу творити з металу легкі, повітряні речі. Щоб зайшла жінка чи дівчина, побачила ці дрібні деталі, листочки — і захотіла собі. Також я придбала станок, який усе заточує — як раніше була наждачка, а це стрічка, яка крутиться по кругу», — ділиться жінка.

Бізнес упевнено розвивається. Перед новорічними святами у Вікторії нарівні з тримачами для СТО та побуту й  металевими меблями замовляють оленів і декор для дому, готелів і ресторанів. 

«На останній зустрічі в Крилах я казала дівчатам, що тепер я дійсно ці «крила» маю, бо стала на ноги і маю сили летіти до своїх мрій. Я нещодавно точила дріт для фігури ялинки — і втратила лік часу. Це моє дітище, і це дарує мені радість», — усміхається Вікторія. 

Тепер вона знає, що може все відбудувати знову. Щаслива створювати, коли усе навколо так легко руйнується вщент. За це Вікторія і любить свої дроти та верстати.

§§§

Цей матеріал створено завдяки підтримці Уряду Канади у рамках проєкту Крила (Жінки залучені: шлях до зростання та економічної безпеки), який втілює організація Пакт. Інформація, яка представлена у матеріалі, не обов’язково відображає погляди Уряду Канади.

 

новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки