Шукаємо 6000 спільників. Ви з нами?
Історикиня — про Майдан як чудо, що породжує надію та віру в людство
10 років змін
Цей текст опублікований у друкованому журналі Reporters
Історикиня Марсі Шор відома в Україні передусім як авторка книжки про Революцію Гідності «Українська ніч. Історія революції зблизька». Професорка Єльського університету, Шор досліджує історію ідей в Центральній та Східній Європі, історію літературної та політичної взаємодії марксизму й феноменології.
Розмовляємо з професоркою в дні безпекового форуму в Києві навесні 2024 року, де вона бере участь, і повертаємося до теми Майдану як ключового сюжету новітньої української історії.
Минулого разу ми розмовляли з вами влітку 2022 року. Зокрема говорили про те, чи поїздка в Україну відчувається достатньо безпечною. Здається, зупинились на тому, що ні, це відчувається не дуже безпечним. Тепер кінець березня 2024-го, Ви в Києві. Як вам зараз? Як це — мандрувати в Україну в дні війни?
Це дуже хвилює. Я нервуюся, проте я завжди нервуюся, коли подорожую без дітей. Я досі відчуваю тривогу через розлуку з ними, попри те, що їм одинадцять і тринадцять років — вони вже дорослі. Проте я нервуюся навіть тоді, коли ночую не вдома всього одну чи дві ночі. Тепер я поза домом аж на десять днів — так надовго з дітьми я ще не розставалася.
Неможливо провести дослідження з контрольною вибіркою щодо власного життя, тому я не знаю, скільки в цьому нервуванні тривоги через дітей, а скільки — через приїзд в Україну. Тринадцятирічний син сказав мені: «Мамо, ми не помремо. Будь ласка, і ти не помри».
Діти знають, що після приїзду в Україну я стала почуватися краще, тобто я більше хвилювалася дорогою, до того, як сюди доїхала.
Чому?
Тому що чимало тривоги викликало саме очікування чогось невідомого. В Україні я почуваюся дуже щасливою, я рада бути тут. Вдячна, що маю змогу повернутися, що місто не впало, встояло.
Я постійно говорю, що вторгнення почалося 23 лютого 2022 року, — бо о тій порі у США, в Нью-Гейвені, де я живу, був іще вечір 23 лютого. Я дивилась новини й думала, що все це просто ненормально.
Але місто стоїть, воно тут. Ви тут. Мої друзі тут.
Що змінилося за цей час?
Наприклад, я відчуваю, що люди стали менше вживати алкоголю. Ця ремарка не лише про Україну, я загалом під час перебування в Європі бачу, що тут більше п’ють, бо тут інакша, ніж у США, культура ставлення до алкоголю.
Люди звикли до війни: не в сенсі її ігнорування, а в сенсі психологічного прийняття. Наприклад, усі призвичаїлися до повітряних тривог і укриттів. І знають, чи в укриття варто поквапитися, а чи можна ще пів годинки почекати. До речі, мене вразило укриття в Київській школі економіки — воно так гарно зроблене, це справжні навчальні аудиторії з усім обладнанням для навчання онлайн, а ще там є вода, запас їжі, навіть душ і генератор.
Відчувається готовність. Тут все, як каже мій тренер Маріо: «Неможливо бути до всього готовими, але можливо бути підготовленими».
Тут мене вражає один парадокс: в українцях можна відчути водночас і відмову визнавати, що війна триватиме довго, і готовність битися до кінця.
Як Київ змінився?
Тепер мені тут соромно розмовляти російською. Тобто залишається тільки англійська як опція. Водночас мені й англійською розмовляти соромно, бо я почув
На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media
На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!
Що ви отримаєте
від 416 грн/міс
Обрати рівеньВи вже у Спільноті?
АвторизаціяОзнайомитись з виданням
Доступно Спільноті
Літо 2024
10 років змін
Відкрийте для себе історії з цього номера
Переглянути числоЗапросіть друга до Спільноти
Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити
Придбайте для друга подарунок від TUM
Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку
Майже готово
Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.
Дякуємо і до зв’язку незабаром!
Дякуємо за покупку!
Вхід в кабінет
Відновлення пароля
Оберіть рівень підтримки
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше499 грн/міс
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше416 грн/міс
499 грн/міс
При оплаті 4999 грн за рік