img

Як медіа роблять цей світ прозорим

29.05.2016 Наталя Дихно

Резонансне розслідування проекту Panama Papers не лишило байдужим, здається, навіть тих, хто зазвичай не надто цікавиться новинами. Утім, це радше виняток. Результати журналістських розслідувань непросто донести до аудиторії, зацікавити її. Пересічні українці часто сприймають викриття політиків як новини з потойбіччя, не розуміючи, що це, зрештою, безпосередньо стосується і їх.

Про це, а також про технології тиску на тих, хто викриває корупцію, дискутували журналісти-розслідувальники в рамках Lviv Media Forum 2016. Ми занотували для вас найцікавіші тези.

 

Наталія Седлецька, телевізійна програма «Схеми: корупція в деталях»

В Америці діє низка законів Sunshine Laws, які зобов’язують чиновників звітувати про свої зустрічі, переговори і навіть телефонні розмови. Саме так США протидіють корупції серед політичної еліти, особливо на місцевому рівні. На жаль, такий дискурс Україні непритаманний. «Кулуарщина» часто є визначальною в українській політиці, але задокументувати та зафільмувати закулісні домовленості або розподіл посад дуже важко.

1-40

Коли це все ж вдається, українська влада здебільшого ігнорує будь-які викриття. Впливові політики, маючи, на жаль, необмежений доступ до ресурсів спецслужб та органів внутрішніх справ, використовують їх для зведення рахунків з непідконтрольними журналістами та антикорупціонерами. Останнім часом розгорнулась ціла дискримінаційна кампанія проти тих, які намагаються протидіяти цій системі. Зламані телефони, стеження, прослуховування, розповсюдження в мережі дискримінаційних матеріалів – це наша реальність.

Мета проста – маргіналізувати журналістику, звести її на нуль. Крім стеження, журналісти зазнають фізичних нападів. Ці факти в сумі дозволяють говорити, що нинішня влада під вивіскою свободи слова системно знищує журналістів-розслідувальників як вид і саму журналістику як професію. І робить це навіть старанніше за попередню.

Технології тиску на журналістів змінились — вони стали гібридними. По-перше, не можна не помічати великої кількості ботів. По-друге, не забуваймо про явище ЛОМів (лідери обществєнного мнєнія), які, напевно, не безкоштовно поширюють інформацію, компрометуючи та дискредитуючи журналістів, які борються з високопосадовою корупцією.

Дмитро Гнап, агенція журналістських розслідувань «Слідство.інфо»

Особливість української розслідувальної журналістики в тому, що ми — журналісти —стоїмо спина до спини, шукаючи правду та захищаюсь від тиску. Цей вид журналістики — складний для широкої аудиторії.

1-48

Один із найбільших викликів для журналіста — зібравши велику кількість складної інформації, що базується на безлічі доказів та документів, не просто подати її аудиторії з усіх боків, а й донести до конкретної людини. Пояснити, як це стосується мешканця Коростеня, Жашкова або Горішніх Плавнів.

Тому розслідувальна журналістика має право на певну деталізацію — авторський погляд. Знаю, нас дуже критикували за паралель із війною у розслідуванні про офшори Порошенка. Проте це — один із способів достукатись до аудиторії. За кожною сказаною політиками неправдою прихована корупція.

Анна Бабінець, агенція журналістських розслідувань «Слідство.інфо»

Нині всі говорять, що проект Panama Papers змінив світ. І це стосується майже кожної країни. Я ж маю честь бути членом цього проекту від України. Проект Panama Papers рік тому отримав близько 11 мільйонів документів і залучив Міжнародний консорціум журналістів — журналістів у кожній країні, які почали із цими документами працювати. Я долучилась до проекту в серпні минулого року.

Тоді ми визначили, що в базі є близько двадцяти українців, до яких є суспільний інтерес: колишні і нинішні політики, бізнесмени. Перше прізвище, яке я стала шукати, — Порошенко. Ми знайшли компанію, яка була зареєстрована у 2014 році, коли Петро Порошенко уже був Президентом України. Процес роботи над розслідуванням тривав приблизно півроку. Ми робили його спільно із журналістами Guardian та Zuddeutche Zeitung.

1-52

Оскільки у проекті брали участь різні країни світу, то для кожної був свій час публікації. В Україні дата оприлюднення результатів розслідування припала на 20:00 неділі 3 квітня.

Реакцію на опубліковані матеріали, напевне, бачили всі. Але певний час жодних коментарів не давав ані Президент, ані його радники. Потім була сформована низка тез, мовляв, офшори — це не так погано, структура готувалась для трасту.

Також поширювалася думка, що журналісти — маніпулятори. Ми мали відповідати, виправдовуючись за те, що зробили. Таким чином, акценти були зміщені із відповідальності керівника держави на відповідальність журналістів, хоча жодної фактологічної помилки в матеріалі не було.

Виводити гроші за кордон за такої складної економічної ситуації, особливо якщо це стосується тих, на кого покладена відповідальність за долю цієї країни, — це, м’яко кажучи, неетично. Тож, як на мене, проект Panama Papers має зробити цей світ сильнішим.

Наталя Дихно Аліна Смутко

Схожі публікації

2102 5

Шон Патрік Лаветт: «Свобода без відповідальності неможлива»

Керівник англомовного «Радіо Ватикан» про межі дозволеного для журналіста, об’єктивність як брудну роботу і п’яте W, на якому нас змушує зосередитись релігія

18.08.2016 Тарас Прокопишин
2259 5

Що не так з науково-популярною журналістикою і як це виправити?

6 карток про те, як пояснити біологію, медицину та математику так, щоби дух захоплювало навіть у гуманітарія

29.05.2016 Марія Педоренко
1471 5

Як давати раду з російською пропагандою — досвід України та світу

Як Україна має позиціонувати себе на геополітичній арені та що їй робити, аби стати справді демократичної державою?

31.05.2016 Роксолана Мудрак

Популярні публікації

201266 6

8 речей, які кожен повинен зробити до 8 ранку

Декілька простих, але важливих порад
25.02.2017 The Ukrainians
43217 11

Несистемна міністр

Один день із життя Уляни Супрун: заради чого вона взялася реанімувати українську медицину і чому продовжує, попри спротив пацієнтки
13.07.2017 Марічка Паплаускайте
32959 17

Ярослав Грицак

Розмова з відомим українським істориком та публіцистом
04.04.2014 Володимир Бєглов

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати