На чому тримається віра маленьких міст

Як волинські активісти просувають зміни в українських селах, селищах і містечках

10 Березня 2023

«Наша місія у тому, аби підсилювати людей на місцях, допомагати їм. Ми проводимо навчання  і тим самим показуємо, що будь-які ідеї можуть бути втілені, і часто навіть без коштів», — говорить проєктний менеджер громадської організації «Молодіжна платформа» Демʼян Петрик. 

Такою є філософія організації, що виникла у Луцьку 2011-го у відповідь на потребу волинських активістів у спілкуванні, обміні досвідом та обʼєднанні у більших проєктах. Так «Платформа» зібрала пʼять організацій у перший рік існування і швидко розрослася до шістнадцяти. 

[Цей матеріал є частиною проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), який співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом]

§§§

Людський капітал

Від початку існування засновники організації зрозуміли, що для реальних змін і соціальних зрушень мають вкладатись у людей і зокрема молодь на місцях. 

«Ми починали нашу діяльність з програми “Активні громадяни” від Британської Ради. Ми були одними з перших партнерів програми в Україні. На той час ми проводили локальні тренінги у Волинській області і допомагали активним жителям громад реалізовувати їхні ідеї для покращення громад і для соціальної згуртованості. Так, в принципі, і зʼявився один із наших напрямів роботи — розвиток людського капіталу», — розповідає Демʼян Петрик. 

За весь час у програмі «Активні громадяни» вони провели понад 50 локальних і обласних тренінгів різного формату, і через їхні руки пройшли більше як сотня проєктів соціальної дії. 

Аби діяльність активних громадян не обмежувалась тренінговими програмами, «Платформа» розвиває системні осередки активізму — молодіжні ради. Організація стояла біля витоку буму молодіжних рад в Україні.

«Ми створюємо, розвиваємо і підтримуємо молодіжні ради по всій країні, а також навчаємо молодь різним інструментам участі в процесах ухвалення рішень у громаді. Також ми навчаємо групи людей з усієї країни менеджменту молодіжного центру від початку його створення і до організації сталої й постійної роботи», — пояснює Демʼян.

Зрозуміти свою важливість

«У кожній області й кожній громаді є і “дахозривальні” ініціативи, і дуже маленькі. Але другі не менш важливі, ніж перші», — говорить Демʼян Петрик.

Із цим підходом «Платформа» прийшла і до  проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці задля соціальної згуртованості (SC3)», який співфінансують Британська Рада та Європейський Союз. 

Як один із трьох національних партнерів, «Молодіжна платформа» координує і впроваджує свою діяльність у 8 західних областях (Волинська, Рівненська, Львівська, Тернопільська, Закарпатська, Івано-Франківська, Хмельницька та Чернівецька). Там організація проводила регіональні і локальні пітчинги, за результатами яких заменеджерила близько 80-ти проєктів.

«За цей час чого ми тільки не робили: малювали мурали, проводили тренінги, розмальовували будинки, зупинки, будували дитячі майданчики, робили фестивалі і вчили людей медичної допомоги. Всі учасники — великі молодці, і ми дуже раді, що співпрацювали з ними», — ділиться менеджер.

Своєю особистою місією Демʼян Петрик вважає донесення людям простої істини: «Хочеш зміни — будь зміною». Він упевнений: якщо не форсувати розвиток у найменших населених пунктах, ми можемо їх просто втратити. Тому він радісно підтримує прості, але важливі проєкти, наприклад, облаштування дитячих і спортивних майданчиків. І пропонує громаді закупити не готову інфраструктуру, а матеріали для неї, аби громада могла сама згуртуватись і все зробити. І таким чином — відчути свою силу.

«Зараз дуже цінно не забути про те, що ми маємо села, селища і містечка, в яких теж є люди, які бажають змін і охоче будуть їх втілювати. І тому треба створювати для них ці можливості. Тоді вони зможуть зрозуміти свою важливість».

У колажах використані фото героїв.

§§§

Проєкт «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3) розрахований на 36 місяців і покликаний забезпечити ефективне подолання викликів і реалізацію перспективних можливостей в галузі розвитку на місцевому рівні шляхом покращення співробітництва між організаціями громадянського суспільства (ОГС) та місцевими органами влади (МОВ) в Україні. 

Він співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою спільно з трьома досвідченими співзаявниками (ОГС): ГО «Міцна громада», ГО «Молодіжна Платформа», та Херсонським обласним благодійним фондом «Об’єднання», що розміщуються на сході, заході та на півдні України відповідно. Проєкт здійснюється на всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій.

Цю публікацію було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Ілюстрації
Теги
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!