img

На вихід: як попрощатися з керівництвом та колегами

30.05.2018 The Ukrainians

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Ви вирішили звільнитися і повідомили про це керівника. Тепер, коли важка розмова позаду, потрібно зрозуміти, як розповісти про це всім іншим. Швидше за все, у вас є ментор, який зіграв важливу роль у вашій кар’єрі, і члени команди, з якими ви довго працювали разом. Як повідомити їм новину — за допомогою особистої розмови чи електронного листа буде досить? Як це зробити, щоб зберегти відносини з колегами та не порушити прийнятного у вашій компанії етикету?

Що кажуть фахівці

Коли ви тільки прийшли на цю роботу, ви з усіх сил намагалися справити хороше враження. Так само потрібно подумати про те, як піти красиво. «Суть бізнесу — відносини, — міркує Джоді Глікман, автор книги Great on the Job і співавтор гіда HBR про те, як знайти правильну роботу, Guide to Getting the Right Job. — Навіть якщо ви переходите на роботу своєї мрії, немає причин спалювати за собою мости або залишати після себе погані спогади».

Щоб «добре» піти, потрібне ретельне планування — від обмірковування того, як ви сповістите про свої плани колег, до вибору моменту для передачі обов’язків наступнику, пояснює Карен Діллон, автор виданого HBR порадника Guide to Office Politics і співавтор монографії, що готується до друку, Competing Against Luck. «Потрібно все подати в правильній манері, показати, що звичний хід справ не буде порушений, все під контролем», — додає вона. Ось що потрібно робити.

Складіть разом з начальником план

Якщо про ваш намір піти стане відомо раніше, ніж визначиться наступник, це спричинить непотрібне занепокоєння. Важливо скласти приблизний план, обговорити зі своїм начальником подальші дії, перш ніж повідомити про свій відхід колег, говорить Діллон. Потрібно з’ясувати, що станеться з вашими проектами, членами команди, клієнтами. «Завжди краще мати готовий план», — повторює Діллон.

Повідомте колегам новини особисто

Ми звикли з будь-якого приводу розсилати електронні листи, але це не замінить особистої розмови, зокрема з тими, хто був вам близьким, а також з тими, хто працював під вашим керівництвом. «Якщо ви очолюєте команду, буде доречно особисто поставити членів команди до відома», — каже Глікман.

Це ж правило поширюється на менторів, близьких друзів і колег, на яких може повпливати ваше звільнення. Визначте черговість і час кожної розмови. «Важко просити колег почекали кілька днів, поки ви повідомите всіх, кого вважаєте за потрібне. Це дасть вам час на достатню кількість особистих розмов перш ніж поширяться чутки».

Зосередьтеся на майбутньому

Якщо ви йдете не через найприємніші причини, наприклад, тому що кар’єра зайшла в глухий кут або ви не порозумілися з вищим керівництвом, вгамуйте в собі бажання наостанок висловити все. «Це того не варте, — стверджує Діллон, — ви зіпсуєте відносини з колишніми колегами і свою репутацію».

На неминуче запитання, чому ви все-таки звільняєтеся, відповідайте, наприклад, так: «Настав час змін». І не згадуйте про минулі розбіжності. «Краще запам’ятатися людиною, що знає нові можливості, а не тим, що не зумів прижитися», — пояснює Діллон.

Використовуйте свій вплив на користь інших

«Ваше звільнення перетворюється в стратегічні можливості для людей», — каже Глікман. Якщо хтось у вашій команді готовий до нових обов’язків, ви можете попередити цю людину: «Ця посада скоро стане вакантною. Чому б вам не запропонувати свою кандидатуру?» Але не давайте обіцянок там, де від вас мало що залежить.

Глікман радить вчинити так: «Поговоріть з начальником, з’ясуйте, яким буде подальший розвиток подій, щоб нікого не вводити в оману». Якщо ви не знаєте, хто займеться вашими проектами, хто буде в подальшому розподіляти обов’язки, то пообіцяйте це уточнити. І пам’ятайте: найкрасивіший спосіб піти — порекомендувати співробітників, які в змозі взяти на себе частину вашої роботи або розвинути нові можливості.

Подолайте почуття власної незамінності

Проміжок між тією хвилиною, коли ви повідомите про своє звільнення, і власне датою звільнення не так легко прожити. Ми схильні вважати себе незамінними, але якщо вас перестануть запрошувати на зустрічі і ключові дискусії, не ображайтеся на таку зневагу. «Не можна сидіти на двох стільцях», — каже Глікман.

Ви самі вирішили піти, а компанія живе далі. «Вражає, як миттєво людина перетворюється в ”кульгаву качку”, — зазначає Діллон. — У ці тижні краще і не намагатися потрапити на якісь важливі зустрічі, краще як слід попрощатися з тими, хто вам дійсно дорогий, подбати про збереження цих відносин».

Працюйте чесно до останнього дня

Не можна псувати собі репутацію, байдикуючи в останні кілька тижнів. Ідіть з чистою совістю, переконавшись, що всі справи та клієнти передані колегам вчасно й акуратно, що без вас не буде зірвано графік роботи. І ще раз подякуйте за всі можливості, які мали. Ви з великою ймовірністю колись зустрінете на своїй новій роботі і колишніх начальників, і колег, особливо якщо залишаєтеся в тій же галузі. «Не гримайте дверима, — попереджає Глікман, — ваша кар’єра довга, і ви не можете передбачити заздалегідь, де будуть нові можливості».

Що робити

Будь ласка, повідомте персонально найближчих колег про своє звільнення, а не листом.

Не ображайтеся, якщо вас не кличуть в останні тижні на зустрічі і переговори. Йдучи — йдіть.

Запропонуйте колег на місце, що звільнилося, порадьте передати їм частину своїх обов’язків.

Чого не робити

Не робіть односторонніх заяв. Обговоріть з начальником план дій і узгодьте процес свого відходу.

Не байдикуйте наостанок.

Не давайте волі своєму невдоволенню, не залишайте поганого враження після відходу.

Оригінал — K. Ohara
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — Unsplash

The Ukrainians

Текст The Ukrainians

Схожі публікації

2403 5

Здобувайте нові навички, постійно оновлюйте і розширюйте їхній діапазон. Як іти в ногу з майбутнім роботи

Єдина умова вашої стабільної роботи — безперервне отримання нових навичок та постійне навчання

30.09.2017 The Ukrainians
1094 5

11 речей, які варто зробити ввечері перед співбесідою

А що, якщо не зможу відповісти на питання? Що, якщо заблукаю на шляху до офісу компанії?

15.11.2017 The Ukrainians
893 3

Три правила успіху працівників, які не люблять конкуренції

кілька способів, які допоможуть піднятися кар’єрними сходами, навіть якщо ви не дуже любите змагання

26.12.2017 The Ukrainians

Популярні публікації

63766 18

Юрій Гнатюк, KindGeek: «Щоб отримати правильні відповіді, потрібно ставити правильні запитання»

Співзасновник та COO KindGeek, про історію компанії, важливість планування та вміння брати на себе відповідальність
13.06.2017 Тарас Прокопишин
36593 12

Брія Блессінґ

Розмова з українською співачкою
24.09.2014 Володимир Бєглов
32704 6

Святослав Вакарчук

Розмова з українським співаком, лідером гурту «Океан Ельзи»
24.12.2015 Володимир Бєглов

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

    Введіть слово, щоб почати