Наталія Кирнична, Conscensia: «Ideas are worthless, execution is everything»

General manager Conscensia — про важливість довіри, цінність скромності та скандинавську корпоративну культуру

13 Серпня 2019

«Технологія успіху» — серія розмов із керівниками найамбіційніших ІТ-компаній країни. Впродовж року — разом із Lviv IT Cluster — ми розповідаємо про підприємців, які є лідерами технологічних компаній України, та намагаємося краще зрозуміти людей, які рухають країну вперед.

General manager Conscensia — про важливість довіри, цінність скромності та скандинавську корпоративну культуру.

Please check the link below to read the article in English Nataliya Kyrnychna.

 

Розкажіть про свою професійну історію. З чого ви починали?

Мій професійний досвід багатосторонній і дуже цікавий. Я почала працювати у 18 років. Одразу після виробничої практики, після закінчення коледжу. Першу освіту здобувала у Західноукраїнському колегіумі, де навчалася на туристичній спеціальності.

Пізніше працювала менеджером відділу міжнародних перевезень, де керувала транспортно-автобусною лінією «Київ-Брюссель». Це стало початком моєї кар’єри. В компанії пропрацювала близько п’яти років. Згодом мене перевели з відділу міжнародних перевезень у фінансовий. Фінанси виявилися моєю «фішкою». Це моє покликання, в якому почуваюся впевнено. На відміну від більшості людей, я люблю звіти. (Усміхається)

У 2005 році доля звела мене з данською компанією. Це було новостворене підприємство металургійної сфери з данськими інвестиціями, яке розвивалося разом зі мною. Я стала першим працівником компанії: спочатку була бухгалтером, а буквально через два роки змогла очолити компанію.

Тоді мені виповнилося 25 років. Я багато дізналася про особливості роботи з данцями: про те, як вони ставляться до своїх працівників, до праці, як вони дбають про свою компанію та спілкуються з клієнтами. Це моя особиста гордість та перша компанія, в якій я пропрацювала вісім років та здобула основний досвід. Упродовж періоду, коли я керувала компанією, рентабельність фірми сягала 300%.

Далі був «трансфер-період» з іще однією данською компанією. Це швейна фабрика, розташована у Львові, де я мала у підпорядкуванні кілька відділень. Але невдовзі мене знайшла Conscensia. Враховуючи те, що в місцевій данській спільноті я проводила чимало часу та знала багатьох людей, у 2014 році познайомилася з представниками цієї компанії. З данцями взаємодію упродовж 13 років, і це вже третя данська компанія, з якою співпрацюю.

Якими були головні виклики під час переходу з однієї сфери в іншу?

Я чула про IT-сферу давно, однак особливо мене вона не цікавила. У мене не було цілі потрапити саме туди. Я була захоплена тодішньою роботою — процес виробництва мені імпонував. І не важливо, яка галузь — сама ідея створення реального продукту мені дуже близька: коли я можу його побачити й доторкнутися, коли спочатку є просто сировина, а згодом з’являється готовий продукт. Можна впливати на ефективність роботи та оптимізацію процесів.

Моя ж роль в IT — це трохи інша історія, в якій головний акцент не на технологіях чи готових продуктах, а на людях. Для мене це було викликом. Я не була готовою до того, що в IT я не зможу бути просто директором, який дає вказівки, натомість моє завдання — передусім правильно проводити комунікацію й інтеграцію. Потрібно постійно вдосконалюватися та бути в тренді. Впродовж останніх двох років прогресую в цьому, активно працюю над покращенням своїх soft skills і планую в такому ж темпі рухатися далі.

Наскільки було важко адаптуватися до нових умов?

Мої знайомі жартують, що я, мовляв, колекціоную дипломи та навчаюся впродовж усього життя. (Усміхається) Маю економічну та юридичну освіти, ще освоюю спеціальність психолога.

Мені було не складно «перемикатися» між галузями. Звичайно, потрібно розібратися в профілі підприємства й специфіці роботи, але коли ти маєш базові знання і розумієш принципи бізнесу, то вивчити новий профіль — не проблема.

Єдиний виклик, як я вже зазначала, полягав у розвитку нових ефективних комунікативних навичок.

Яка історія створення Conscensia?

Conscensia заснована в 2006 році. Це дочірнє підприємство данської компанії Celenia, яка на той час активно співпрацювала зі столичними девелоперами. Компанія-засновник мала нішеву спеціалізацію, зокрема компетенцію у сфері Microsoft Dynamics та інших різновидах software development.

Потім Celenia вирішила розширити сферу технологій, з якими їй хотілося б співпрацювати. Оскільки Celenia мала чітке спрямування, то її дочірня новостворена компанія розширювала б спектр технологій.

Потрібно вміти шукати задоволення у простих речах, відчувати «тут і зараз» і бути вдячним

DSC_8143

Таким чином з’явилася Conscensia, яка почала співпрацювати спершу з львівськими фахівцями, а згодом і з київськими. Перший клієнт був із банківської сфери, тоді ж з’явилася наша перша команда. Саме деякі розробники з цієї команди нещодавно святкували свою десяту річницю з Conscensia.

Ми орієнтуємося на європейський ринок — найбільше проектів маємо з данцями, норвежцями та німцями. Підтримуємо європейський стиль роботи й дотримуємося скандинавської корпоративної культури, яку унаслідували від данців.

Що означає «дотримуватися принципів скандинавської корпоративної культури» та хюґе?

Скандинавська корпоративна культура бере свої витоки з далекої історії. В часи, коли скандинавські народи об’єднувались у невеликі групи, для того щоб разом працювати і виживати. Усі рішення приймали колективно і думка кожної окремої людини була однаково важливою. Це збереглось й дотепер. Скандинавські принципи роботи передбачають, що кожен має право на власну думку і вона однаково важлива, незважаючи, чи це CEO, чи інженер. Кожен долучається до прийнятого рішення і висловлює свою точку зору максимально відкрито.

Також для данців важливим є відчуття хюґе, і не лише вдома, а й на роботі. У моєму розумінні, це про затишок без відчуття тривоги. Якщо коротко, то потрібно вміти шукати задоволення у простих речах, відчувати «тут і зараз» і бути вдячним.  

Йдеться про затишок і душевний комфорт. У данців є безумовна довіра до колег, уряду та близьких людей. Тоді як в Україні довіру треба завоювати. У нас навіть була серія тематичних тренінгів «Trust» для співробітників від професора з Данії. Люди приділяють цьому дуже багато часу й зусиль, досліджуючи такі речі.

Що відрізняє Conscensia від інших компаній?

Conscensia — соціальна компанія. Нас відрізняють наші цінності та принципи роботи, які ми унаслідували від данців та наших скандинавських клієнтів.

Компанія має три ключові цінності: довіра, прозорість і відповідальність. У нашій компанії менеджмент не виділяється, не створює дистанції до влади. Наприклад, коли наш CEO, Карстен Хансен, приїздить до Львова, то сідає в оупенспейсі, не займає окремої кімнати.

Ще одна особливість данської культури, яку ми перейняли, — віра в те, що люди, які мають здорову рівновагу між роботою і особистим життям, набагато ефективніші та щасливіші на роботі

Ми всіляко заохочуємо людей до звичайного діалогу, при бажанні — запрошуємо їх до дискусії та мозкового штурму стосовно нових ідей щодо змін і розвитку компанії.

Нам важливо, аби люди залишалися вірними самим собі, не втрачали свого «я» та висловлювали свої думки. Так роблять у скандинавських країнах. Кожен може прийти й запропонувати свою ідею чи проект. Звичайно, є такий момент, що не кожну ідею можна реалізувати, однак вона має право бути почутою.

Ще одна особливість данської культури, яку ми перейняли, — віра в те, що люди, які мають здорову рівновагу між роботою і особистим життям, набагато ефективніші та щасливіші на роботі. Через це ми всіляко заохочуємо, щоби люди мали вільний час. Цьому сприяє гнучкий графік і чудова традиція — коротка п’ятниця, тобто після 15:00 всі можуть розпочинати вікенд.

Чому перспективна молодь має обирати для співпраці саме вашу компанію?

По-перше, саме через наші відмінності, про які я щойно розповіла.

По-друге, наші команди повністю інтегровані з командами замовника. Наша модель роботи дає можливість розробникам щодня спілкуватися безпосередньо із замовником. Це, перш за все, сприяє розвитку комунікативних навичок та покращує рівень англійської. Така причетність важлива для багатьох. Девелопер може вносити свої корективи та пропонувати ідеї на будь-якому етапі розвитку проекту. До нас до Львова часто приїздять клієнти, тому фахівці спілкуються з ними не лише скайпом, а й особисто. Також є часті відрядження до країни, в якій працює клієнт.

У кожної компанії має бути своя big idea. Яка у Conscensia? Яка у вас персонально?

Почну з себе, з глобального. Хотіла б якимось чином вплинути на менталітет українців. Щодня на власному прикладі намагаюсь показати друзям, колегам, сусідам, що не варто жалітися на державу, владу і людей, а брати ініціативу в свої руки, діяти, допомагати, змінювати себе і країну на краще. В цьому сенсі я затята оптимістка і це моя big idea на все життя. (Усміхається)

Щодня на власному прикладі намагаюсь показати друзям, колегам, що не варто жалітися на державу, владу і людей, а брати ініціативу в свої руки та діяти

Щодо Conscensia, то компанія щодня прагне бути професійним, відповідальним та тривалим партнером як для своїх клієнтів, так і для розробників, фокусуючись при цьому на людях та етиці.

Мені здається, через те, що данці — дуже скромні люди, вони не прагнуть чимось виділятись, радше скромно робити свою роботу на достойному рівні. Так само і Conscensia як компанія не посягає змінити світ, а лише гідно працювати, створювати програмне забезпечення, яке щодня допомагатиме людям.

Як щодо конкретних проектів компанії та успішних технологічних рішень, які вам вдалося втілити?  

Ми пишаємося кожним клієнтом і проектом, який у нас є чи був. У підсумку вони допомагають вирішити важливі проблеми чи завдання для сотень тисяч людей. У нас є чимало цікавих проектів у різних галузях, в тому числі у сфері охорони здоров’я, банківській справі, освітній сфері, нафтовидобувній та навіть морській навігації.

Окрім цього, є один R&D-проект, у якому наші розробники активно співпрацюють із данськими науковцями у галузі оптики для розробки інноваційної термальної гіперспектральної камери. На жаль, деталі проекту є таємницею. Однак я можу впевнено стверджувати, що аналогів такого продукту у світі немає.

Ми постійно розвиваємося і надалі не плануємо зменшувати оберти. До речі, у 2019 році Conscensia відкриває девелопмент-центр у Варшаві, для того щоб мати змогу виконувати проекти, розробку яких можна здійснювати тільки на території ЄС. Також, звичайно, ми працюватимемо з більшою кількістю українських розробників.

DSC_8143

Наскільки складно працювати з партнерами з інших країн і знаходити з ними спільну мову?

Українці і данці насправді ментально доволі подібні. Є, звісно, певні особливості, які насамперед спричинені історичними факторами.

Данія має багаторічний досвід незалежності. Натомість Україна була і є сферою інтересів інших країн і постійно виборює свою незалежність. Свій відбиток наклав і Радянський Союз. Проте загалом із данцями легко, бо вони дуже відкриті, доброзичливі та прості у спілкуванні. Не випадково на початку 2000-х на Львівщині було засновано безліч данських компаній різного спрямування.

Понад те — у Львові дуже велика данська спільнота. Я є членом «клубу директорів данських компаній». Львів і Львівську область вибрали через те, що вони розташовані відносно близько до Данії. Крім цього, значима роль і певна схожість менталітетів.

До речі, кожному, хто долучається до нашої команди, ми обов’язково пропонуємо пройти тренінг із culture intelligence, де основний фокус зроблено на поняттях культурних відмінностей та культурної освіченості.

У сфері ІТ, на жаль, не надто багато очільниць компаній. Як вам вдається?

Нічого не буває випадково. Так само у випадку з данською фірмою, бо у них є доволі помітний гендерний паритет. У співпраці з данцями не відчувається різниці в тому, хто веде переговори — чоловік чи жінка.

Насправді стати керівником не складно, але працювати непросто, якщо брати до уваги український контекст. Так було у моїх попередніх галузях, зокрема у сфері металообробки. Зараз я є в IT, де більшість формують чоловіки. Крім того, я є учасницею наглядової ради Львівського ІТ Кластеру. Мені доводиться пристосовуватися, тому що моє бачення світу є, скажімо так, трохи сентиментальнішим, аніж у чоловіків.

Потрібно адаптовуватися до того, що чоловіки ухвалюють рішення швидко, прагматично, особливо не вдаючись у деталі. Я ж маю схильність до сентиментів у певних моментах, і мені доводиться їх приборкувати.

Окрім того, я мама трьох дітей. Будучи на керівних посадах, жодного разу не мала можливості піти в декрет і намагалася при цьому приділяти весь вільний час родині. Планування щоденне і стратегічне — понад усе. (Усміхається) Так само намагаюся розвивати у дітях почуття відповідальності до того, що вони роблять.

DSC_8143

Що ви порадили б молодим спеціалістам, які тільки розпочинають свій шлях в IT-індустрії?

По-перше, вірте в себе і в свої сили. Якщо у вас виникла якась неймовірна думка, то ви вже маєте достатньо сили, щоб її реалізувати. Отож, візуалізуйте, на перший погляд, недосяжні плани!

По-друге, навчайтесь, постійно навчайтесь та вдосконалюйте свої навички. Це стосується як hard skills, так і soft skills, бо світ не стоїть на місці. Нові знання дають  вам змогу залишатися в тренді та допоможуть скерувати вас туди, де ви запланували бути.

Завжди майте власну думку, але не забувайте чути інших

По-третє, завжди майте власну думку, але не забувайте чути інших. Цього я навчилась у данців. Вони чудово балансують — прямо висловлюють свої думки та дуже щиро прислухаються до думок оточення.

По-четверте, завжди доводьте розпочату справу до кінця. Є така влучна фраза — ideas are worthless, execution is everything. Не має значення, скільки крутих проектів ви розпочали чи придумали, важливо те, скільки змогли реалізувати та показати світові.

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!