«Не народжені для війни»

Армія виросла до мільйона людей, кожен з яких має свою унікальну історію за плечима

27 Лютого

Війна, що змінює нас — серія колонок до третьої річниці повномасштабної війни. Як війна впливає на нас? Які шрами й відбитки залишає по собі? Наскільки ми з війною зрослися і наскільки війна вросла в нас? Що змінилося за останні три роки?А за одинадцять? Якими ми були і якими вже ніколи не будемо? 

Ми спробували шукати відповіді та попросили поділитися думками колег — істориків, журналістів і активістів, військовослужбовців і правозахисниць, письменниць, культурних менеджерок, науковців та лідерів думок.

§§§

Три роки тому, 24 лютого 2022-го, життя кожного українця змінилося. Росія розпочала першу в цьому столітті повномасштабну війну — проти України. Справжня ціль так званої «СВО» — знищити нашу ідентичність, культуру й державність. «Остаточне вирішення українського питання».

Цей період залишив глибокі сліди — але що ми здобули разом із болем?

У січні 2022 року на вулицях столиці все ще домінувала російська, так само як і знайти україномовного техноблогера на ютубі — з першого разу навряд чи вдалося б. Зараз вести бізнес російською — моветон, а тих, хто так стріляє собі в ногу, — одразу наздоганяє справедливий гнів громадян. І читач може заперечити, що російська на вулицях усе ще присутня. Та все ж годі не помітити гігантського стрибка самоусвідомлення. Хай не у всіх. Але «середня температура по палаті» відчутно змінилася.

Протягом століть українці зазнавали систематичних утисків та геноциду з боку московського імперіалізму в різних формах: розкуркулення, Голодомор, масові репресії інтелігенції, депортації. Тотальна русифікація, наслідки якої розгрібаємо досі. Цей список довгий, усього в короткому абзаці й не перелічиш.

І чесно — дивлячись на нашу історію, складно сказати, як ми досі існуємо як нація. Математично все мало скластись інакше. І навіть у лютому 2022 року жодні військові розрахунки не давали нам шансу.

Але бліцкриг російських нацистів не вдався. Ми зберегли державу. Та ніхто не гарантує, що це назавжди. Тому маємо зробити висновки і невпинно… трудитися, щоб не втратити все.

І пам’ятати, кому завдячуємо, що досі існуємо.

Ціна усвідомлення

У перші дні війни десятки тисяч українців різного віку та професій стали на захист свого. Кожен із нас має такі приклади — чи сам став на захист, чи рідні і друзі були в числі перших у чергах до військових частин чи військкоматів.

Для мене збірний образ ЗСУ початку 2022 року — це мій підрозділ, який ми жартома називали «Гавайська тероборона», хоча насправді — були частиною порівняно елітного 73-го морського центру Сил спеціальних операцій ЗСУ. Тут об’єдналися люди з дуже різних сфер. Когорта найближчих — це підприємці, мандрівники, вчителі та один народний депутат.

Дмитро Пащук «Гармаш». Мав власний ресторанчик і бар у Львові, раніше служив у Французькому іноземному легіоні, тому один із найдосвідченіших серед нас. Героїчно загинув 12 березня 2023 року на Херсонщині.

Артем Димид «Курка» — авантюрист, який об’їздив понад 50 країн, і сам Бог знає, скільки разів стрибав із парашутом. Його ви точно бачили на світлинах «Авіації Галичини». Повернувся з-за кордону після вторгнення. Загинув 18 червня 2022 року під час операції зі звільнення правобережжя Херсонщини.

Разом із «Куркою» того дня загинув Павло Наконечний на позивний «Історик» — вчитель історії, співзасновник «Поклику Яру», який залишив викладання і громадську діяльність, щоби стати на захист України.

Дяка Богу, живий ще один мій побратим, ветеран Віктор-Микола Гаврилюк «Вітя-Коля» — до вторгнення завзятий мандрівник, який після важкого поранення продовжує підтримувати підрозділ.

І таких прикладів «не народжених для війни» — сотні тисяч. Армія виросла до мільйона людей, кожен з яких має свою унікальну історію за плечима. Така єдність, самоусвідомлення і різноманітність стали запорукою стійкості України. Молоді хлопці й дівчата без вагань кидалися на захист міст, знищуючи ворожу техніку на підступах до Харкова. Відчайдушно обороняли Суми, Чернігів, Херсон і Миколаїв.

Кожен і кожна — там, де могли й мусили бути.

Але є нюанс. На мужності й самовідданості можна виїжджати якийсь час. Та три роки — забагато.

І тому для подальшої боротьби і виживання потрібні зміни.

Потреба трансформації

Вистояти — це лише перший крок. Нам необхідно швидко трансформувати країну, закладаючи міцний фундамент для майбутнього.

І номер один — реформа війська. Не просто пересісти з МіГів на F-16, а з «Точок» на ATACMS. Йдеться про докорінну зміну підходів до військової справи, ставлення до мобілізованих, повагу до особового складу. «Маленька радянська армія ніколи не переможе велику радянську армію» — відомий, але досі актуальний вислів. Ми маємо будувати гнучкі й ефективні структури, здатні швидко адаптуватися до викликів сучасної війни. Сили безпілотних систем — хороший приклад. Як і корпусна структура. Як і кар’єрне зростання тих командирів, які пройшли пекло війни з 2014-го і після 2022 року. Сильна армія — найпевніша гарантія безпеки.

Другий фактор — очищення від усього російського. Це більше, ніж перейменування вулиць чи міст, хоча, безперечно, це потрібно робити й далі. Мова про відновлення нашої історичної пам’яті та повернення українцям права на власну ідентичність. Дерусифікація допомагає звільнитися від нав’язаних наративів, які роками викривлювали наше сприйняття себе та світу. Повертаючи українські назви й символи в публічний простір, ми, з одного боку, повертаємо собі втрачену історію, а з іншого — закладаємо підґрунтя для нових поколінь. Як співавтор закону про деколонізацію, я переконаний, що головний ефект дерусифікаційних процесів ми відчуємо лише за 10–20 років. І в цьому питанні не може бути «не на часі». Що швидше очистимося від усього російського — то швидше переродимося як нація.

Третє — міжнародна співпраця. Це не лише дипломатія, а й здатність спілкуватися зі світом на рівних. Знання англійської мови відкриває доступ до якісного контенту, сучасних знань і технологій, розширює наші можливості в бізнесі, науці та культурі. Важливо, щоб українці споживали інформацію з англомовних джерел розвиненого світу, а не шукали простих відповідей у російськомовному просторі. Це допоможе нам формувати партнерські стосунки, засновані на взаємній повазі, а не лише з позиції «дайте» чи «допоможіть». Так ми будемо не прохачами, а рівноправними учасниками світової спільноти. Це завдання не лише для тих, хто безпосередньо працює з іноземцями. Буквально кожен українець може й має стати амбасадором України: спалити всі мости на схід і відкрити двері на захід. Євроатлантична інтеграція — справа не лише політиків, а й кожного з нас, у простих щоденних справах.

Замість висновку

Наша мета — побудувати Україну, де кожен громадянин відчуватиме гордість за свою країну, а жертви наших героїв не будуть марними.

Попри втрати та біль, ми стали сильнішими, більш свідомими та відчули, що можемо, коли разом. Ми й далі боремося за право бути собою на своїй землі.

Роман Лозинський, громадський активіст, пластун, народний депутат України.

Якщо ви хотіли б поділитися своїми думками, ідеями чи досвідами і написати колонку, то надсилайте листа на емейл — [email protected]. Погляди, висловлені у матеріалі, можуть не співпадати з точкою зору The Ukrainians Media. Передрук тексту чи його частин дозволений лише з письмової згоди редакції. Зображення — Вадима Блонського.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки