Шукаємо 6000 спільників. Ви з нами?
Польський репортажист, автор трилогії про геноциди в Руанді, Боснії та Камбоджі — про відновлення звʼязків у поранених суспільствах
Зцілення
Цей текст опублікований у друкованому журналі Reporters
На чорно-білій фотографії сараєвського митця Таріка Самараха бачимо вуличку й покинуті будинки обабіч неї. Не центр, радше передмістя, можливо, село, словом, житлова забудова, ще й, схоже, її щойно звели. Нові хати, всі на один копил: білі, двоповерхові, негарні. На вулиці ще нема ні асфальту, ні бруківки, хоча під нею вже протягнули труби, про що свідчить каналізаційний люк у центрі кадру. А може, люди жили тут уже давно, тільки дорожнє покриття, як це буває в котеджних містечках, зведених десь посеред поля, запланували на майбутнє. Ми бачимо прання на мотузці, два штабелі дрів, супутникову тарілку. Перед одним із будинків — старий «Фольксваґен ґольф», на задньому тлі — дві інші автівки. Тож люди тут, без сумніву, жили, облаштовували тут родинне життя, у хатах, які купили за все, що мали, або за те, що позичили. Може, хтось і досі тут живе, але боїться виходити за поріг. Єдине життя, яке бачимо на фото, — це зграя птахів. Чорне птаство, круки чи ворони. Щойно вони зірвалися в повітря, вочевидь, усі воднораз, зненацька, чимось сполохані. Або навпаки: злітаються на мертву вулицю, збуджено кричать, відчувають запах смерті.
Воєнна мить, яку багато років тому зафіксувало око фотографа десь у Боснії, пригадалась мені нещодавно, тобто наприкінці 2024 року, коли я стояв на схожій вулиці в Куп’янську. Потім у Лимані. І в Костянтинівці. Я потрапив туди разом із рятувальницями й рятувальниками з організації «12 Вартових». Усюди — відгомін артилерії. Усюди — порожні вулиці.
З цих вулиць ми евакуювали собак і котів, яких покинули люди.
Важко не пам’ятати цю світлину. Уперше я побачив її дуже давно, але вже після війни в Боснії на виставці в Сараєві серед інших непересічних фотографій Таріка. Ця мені здалася найменш буквальною. І, попри зловісність, аж засліплювала красою. Тож коли випала нагода, я переконав свого польського видавця, щоб він використав цей документальний образ для обкладинки перевидання «Ти наче камінь їла». Книжка закінчується описом похорону дорослих дітей Матері Мейри — доньки й сина. Вони були моїми ровесниками. Една й Едвін Даутовичі, пам’ятаймо про них, убитих сербами, кинутих у братські могили, а згодом ексгумованих і похованих неподалік нового дому батьків (старий залишився за лінією фронту).
«Ти наче камінь їла» — мені подобається так думати про цю свою невелику книжку — це оповідь про воскресіння, про відповідальність живих за своїх померлих. Віднайти зниклі, часто розкидані кістки, скласти їх (це роблять судові антропологи за допомогою ДНК-тестів) у повний скелет, символічно повернути їх поміж живих, а потім здійснити ритуал поховання — це лише початок жалоби.
Через рік після першого видання «Каменя» (2002) я знову поїхав у
На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media
На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!
Що ви отримаєте
від 416 грн/міс
Обрати рівеньВи вже у Спільноті?
АвторизаціяОзнайомитись з виданням
Запросіть друга до Спільноти
Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити
Придбайте для друга подарунок від TUM
Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку
Майже готово
Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.
Дякуємо і до зв’язку незабаром!
Дякуємо за покупку!
Вхід в кабінет
Відновлення пароля
Оберіть рівень підтримки
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше499 грн/міс
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше416 грн/міс
499 грн/міс
При оплаті 4999 грн за рік