Шукаємо 6000 спільників. Ви з нами?
Любов у темні часи
Цей текст опублікований у друкованому журналі Reporters
Совєти ось-ось являть друге пришестя на захід України, назвуть цього чоловіка «волинським ґеббельсом», і всі, кого він міг любити, муситимуть відхреститися від нього. Тож сорокарічний письменник Улас Самчук їде в Тилявку востаннє — попрощатися. Чи він заходив лише до «своїх», чи таки підіймався й на гору, знає тільки село, а село — уміє знати.
Ніна з гори навіть і не могла знати напевне, чи він їй — хтось. Могла написати вірш на два аркуші й мала Власові брови — селу цього досить. При односельцях і районній владі підвелася і сказала: «Так, то мій батько! Я від нього відрікаюся». Їй за це поставили хату.
Коли прийшла звістка, що Самчук не «бандіт» і не «ґеббельс», а відомий український письменник в Торонто, офіційна родина видихнула. А дівчина, «схожа як дві краплі води», жила собі у селі до старості поза всіма офіційними біографіями письменника.
Уже тим, що Улас Самчук написав «Марію» — першу повість про Голодомор у всьому його жахітті в той самий 1933 рік, — зробив так багато, що його ім’я не забули б, навіть якби більше ніколи не видрукував жодної літери.
Тепер же, у вересні 1943 року, передчуваючи еміграцію, Улас Самчук їде відвідати рідні йому містечка і села. Ще раніше він припиняє редагувати рівненську газету «Волинь», яка виходила в німецькій окупацій. Самчук — відомий письменник, який вже раз емігрував з України через совєтів, затим повернувся й от мусив тікати знову. Комуністи називають газету «чорнильним рабом Гітлера», і вона таки під контролем окупаційної влади. Тільки-от Самчук і колеги бачать у ній ще й можливість звертатись до українців, аби перетворити масу людей у націю. На пів століття «Волинь» сховали у спецфонд, і лише з Незалежністю дослідники змогли торкнутися її сторінок.
Улас не святий і часто не правий, як-от коли пише злі речі про євреїв, але таки правий, коли каже, що більшовики мають чарівну властивість: «вони страшніші, ніж бомби, чума, холера, вогонь і смерть взяті разом». Усе це важливий контекст життя та втеч Уласа Самчука на тлі геть не чорно-білого століття. Але ця історія — про інше.
У крихітній комірці, яку називають лабораторією, п’ємо холодний чай. За стіною в кількох колишніх класах — увесь канадський спадок Уласа Самчука. Щойно я набирала на його друкарській машинці щось уявне, розглядала піджак, гральні карти, ручки й блокноти, телефон, диктофон і дивне каліграфічне Ulas на візитівках, переданих у Тилявку з Торонто. Тут же його подосі звуть просто Влас.
Із портрета над столом дивиться жінка. Над портретом рушник — розіпнутий, зібраний у складки, ніби над іконою. Ця жінка — Ніна. Того дня я про неї нічого не дізнаюсь, але погляд запам’ятаю. Саме через нього я повернуся через рік.
Хтось те підтримува
На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media
На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!
Що ви отримаєте
від 416 грн/міс
Обрати рівеньВи вже у Спільноті?
АвторизаціяОзнайомитись з виданням
Доступно Спільноті
Зима 2024-2025
Любов у темні часи
Відкрийте для себе історії з цього номера
Переглянути числоЗапросіть друга до Спільноти
Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити
Придбайте для друга подарунок від TUM
Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку
Майже готово
Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.
Дякуємо і до зв’язку незабаром!
Дякуємо за покупку!
Вхід в кабінет
Відновлення пароля
Оберіть рівень підтримки
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше499 грн/міс
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше416 грн/міс
499 грн/міс
При оплаті 4999 грн за рік