Останнє випробування

Чи варто погоджуватися на тестове завдання від потенційного роботодавця

4 Жовтня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Уявімо, що ви відгукнулися на вакансію. Ваше резюме сподобалося роботодавцю, а вас запросили на співбесіду. Здається, що ви вже на фінішній прямій і вам ось-ось запропонують роботу. Але раптом з’являється ще одна перешкода на шляху до посади: потрібно виконати тестове завдання.

Останнім часом стало нормою залучати кандидатів до роботи над реальними проектами або просити інакше продемонструвати, що вони вміють і як виконують роботу. Це допомагає компанії визначити, чи годиться їй новий співробітник за культурою компанії і чи спрацюється він з іншими членами команди. Також це дозволяє об’єктивно оцінити навички потенційного співробітника. До того ж тестове завдання дає шанс кандидату, який має не надто гарне резюме, і тим, хто не так добре показав себе під час співбесіди. 

Кінцева мета знизити ризики під час підбору персоналу. Плинність кадрів забирає у компанії багато часу, грошей і знижує продуктивність команд. Ніхто не хоче наймати людину, яка гарна тільки під час співбесіди, а в роботі — ні.  

У чому підступність тестового завдання для кандидата? Часто роботи над пробним проектом не оплачують або оплачують мінімально. Окрім того, кандидатів просять безоплатно й без гарантії працевлаштування передати право інтелектуальної власності на результат їхньої роботи під час тестового завдання.

Багато претендентів з підозрою, тривогою й навіть невдоволенням ставляться до прохання виконати тестове завдання. Такий підхід здається їм однобоким й несправедливим. Деякі кандидати на посаду вважають тестові проекти формою експлуатації й переймаються тим, чи не продовжиться ця експлуатація, якщо їх візьмуть на роботу.  

Безоплатна робота це поганий знак. Хтось скаржиться, що запропоноване тестове завдання не відповідає майбутній посаді. Інші побоюються, що потенційний роботодавець присвоїть собі найкращі ідеї. Є випадки, коли людина проходила тривалі випробування й зрештою не отримувала жодного зворотного зв’язку від роботодавця. Часом комунікація взагалі припинялася.

Однак для багатьох галузей тестове завдання є нормою. Якщо вам дійсно потрібна посада відмовити важко. Але варто пам’ятати, у яких випадках це доцільно.

Ось що потрібно врахувати.

Скільки часу забере тестове завдання?

Якщо для того, щоб виконати завдання, потрібно не більше двох годин, це цілком доречне завдання. Якщо більше це вже можна розглядати як неоплачувані послуги. Інші кандидати, можливо, витратять на завдання більше часу, тому обов’язково скажіть потенційному роботодавцю, скільки часу знадобилося вам. Якщо ви впоралися за одну годину, а інші кандидати за десять, роботодавця вразить швидкість вашої роботи. «Мені подобаються такі випробування. Перш за все я прагну показати свої методи роботи, а не досягти ідеального виконання. Саме в таких випадках мої результати оцінювали вище», розповідає стратег з призначеного для користувача досвіду в Dell Алексіс Краус.

Чи будуть результати вашої роботи використовувати надалі?

Тестове завдання має бути «порожнім»: запропонувати новий проект, відредагувати документ, якого не опублікують, тощо. Якщо ж вам пропонують як тестове завдання роботу над реальним проектом компанії й результати роботи використовуватимуть, таку роботу мають оплачувати.

Правильним підходом з боку роботодавця було б попросити кандидатів продемонструвати один зі своїх минулих проектів. Якщо вам пропонують виконати для компанії реальну роботу без оплати, у відповідь ви можете надати свій минулий аналогічний проект.

Чи будуть роботу оплачувати?

Один з аргументів не на користь тестових завдань тільки люди, які вже вирішили власні фінансові питання, можуть дозволити собі працювати безкоштовно. В умовах гігономіки багато фахівців заробляють на короткострокових проектах, і нікого не можна позбавляти такого заробітку.  Я не часто наймаю людей, які ніколи не працювали поза штатом, і завжди оплачую тестові завдання. Попросіть оплатити тестове завдання як роботу позаштатного співробітника, домовившись про вартість години роботи і тимчасові витрати. Виявіть інтерес до проекту, щоб у компанії з довірою поставилися до вашої пропозиції.

Чи навчитеся ви чогось нового?

Для багатьох претендентів тестові завдання це стрес, адже вони бачать в них лише необхідність показати себе добре. Але не забувайте це ще й можливість дізнатися більше про роботодавця. Якщо вам не подобається те, що вас просять зробити, або те, як вас просять, подумайте ще раз. Вимоги до тестового завдання — це прояви того, з чим ви матимете справу, якщо отримаєте цю роботу. Залишати це без уваги — нерозумно. Якщо ж запропонований проект захопить вас, можливо, у ньому дійсно варто взяти участь і він дозволить вам багато чому навчитися.

Ідеальне тестове завдання як швидке побачення. Адже будь-яке побачення, навіть найкоротше, має враховувати інтереси обох сторін. Питання не лише в тому, чи захочуть вас запросити, а і в тому, чи захочете ви, щоб вас запросили.

За допомогою пробного завдання компанія може багато про вас дізнатися. Але й вам варто спробувати дізнатися якомога більше. Після закінчення такої взаємної перевірки ви краще розумітимете,  чи хочете працювати в цій компанії.

Мегс Фалтон займається розробкою продуктів в компанії Automattic, де тестові завдання звичайна практика. Її приємно здивувало, наскільки вільно колеги ділилися з нею інформацією й давали зворотний зв’язок під час роботи над тестовим завданням. Вона також розповіла дещо про культуру взаємодії в компанії: «Я мала доступ до проектів інших команд і могла ознайомитися з ними, щоб зрозуміти, як взаємодіють команди одна з одною. Зазвичай такі речі можна дізнатися, тільки попрацювавши в компанії».

Підсумуймо: ви повинні знати свої межі, але разом з тим виявляти гнучкість. Легко відмовитися від пробного завдання, якщо ви не зацікавлені у цій роботі. Але коли робота цікава — варто спробувати. Тестове завдання — це шанс проявити себе з найкращого боку, особливо якщо ваше резюме не цілком відповідає вимогам роботодавця. Якщо ж ви відчуваєте нестачу ентузіазму, щоб показати себе на всі сто, відмовтеся. Можливо, ця посада або компанія — не для вас.  

Оригінал — Вітні Джонсон
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

 

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!