Поради задля продуктивності від стоїків

Люди ще вдавні часи задумалися над тим, як почати витрачати свій час розумно

24 Листопада 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Ми всі хочемо робити більше за менший час і не втомлюватися. Здавалося б, до чого тут стоїцизм? Адже «продуктивність» це щось сучасне, а стоїцизм відомий з сивої давнини. Дійсно, соціальні мережі та електронна пошта з’явилися зовсім нещодавно, але нерозумно витрачали час люди завжди.

Більшість рекомендацій з продуктивності орієнтовані на ефективне виконання роботи. Дотримуючись їх, ви починаєте відчувати, що перетворюєтеся на машину. Це неприємне відчуття, адже мало хто прагне бути бездушним роботом. Якщо ви хочете бути продуктивним, потрібно, перш за все, подумати, як правильно організувати свій час так, щоб і працювати, і навчатися, і розважатися.

З цієї статті ви зрозумієте, що великі стоїки вже давно винайшли все, що може знадобитися будь-якій людині не лише у питаннях продуктивності, а й отримання задоволення від життя.

Захищайте свій час так само, як гроші

Стара добра приказка звучить так: «Час гроші». Фактично, це одне і те ж. Гроші можуть купити час, час допоможе заробити грошей.

Якби до вас щодня підходили люди й просили 20 доларів, ви б навряд чи давали їх, правда? Але кожного дня ви спокійно роздаєте у такий спосіб свій час: в інтернеті, електронною поштою, телефоном.

Великий філософ-стоїк Сенека писав: «Жодна людина не віддає своїх грошей перехожому, а скільки життя ми віддаємо іншим щодня! Ми такі скупі щодо грошей, але дозволяємо забирати наш час. Щодо часу, то тут ми мусимо бути скнарами».

Дослідження показують, що до часу і до грошей наш мозок ставиться не однаково, хоч цінність їхня однакова. Дивно, але якщо ми можемо планувати, на що будуть йти наші гроші, то у ставленні до часу щоразу помиляємося. Ми завжди переоцінюємо кількість часу, який матимемо.

Усе просто: ставтеся до свого часу краще, ніж до грошей. Чому? Грошей ви ще заробите, а ось додатковий час — ні.

Припустімо, ви вже усвідомили, наскільки важливо захищати свій час. Але як його правильно використовувати, щоб не прокрастинувати?

Керуйте емоціями для того, щоб керувати часом

Стоїцизм це не просто стара філософія. Його центральні ідеї лежать в основі деяких найпотужніших психологічних інструментів сучасної епохи, таких як когнітивна поведінкова терапія. Одна з них переконання лежать в основі емоцій.

Якщо на вас націлять пістолет, ви злякаєтеся. Якщо ви знатимете, що пістолет іграшковий, ви не злякаєтеся. Ваші переконання створюють почуття й емоції.

Ось що говорив грецький філософ-стоїк Епіктет: «Люди турбуються не через речі, а через принципи й уявлення, які вони мають з приводу цих речей».

До чого тут продуктивність? Дослідження показують, що ваш настрій впливає на те, чого ви досягнете. Ви прокрастинуєте найчастіше тоді, коли маєте поганий настрій і гадаєте, що можете поліпшити його за допомогою чого-небудь цікавого. Тому заходите на YouTube й тішите себе кумедним роликом.

Отже, для людини прокрастинація є чимось на зразок техніки поліпшення настрою. Та запитайте себе, які переконання лежать в основі ваших почуттів? Ви не хочете працювати? Вам лячно? Але чи все так страшно? Може, варто перетерпіти перші 5 хвилин, щоб потім увійти у смак? Можливо, ви боїтеся погано виконати роботу? Але якщо ви не візьметеся за неї, то все буде ще гірше.

Змініть свої переконання – і ви зміните свої почуття. Якщо ви зміните свої почуття, то почуватиметеся набагато краще і впораєтеся з роботою.

Добре, тепер у вас більше часу і ви не витрачаєте його даремно, тому що керуєте своїм настроєм. Але з чого почати роботу, коли є купа справ?

Важливе б’є термінове

Ви зазвичай знаєте, що важливе. Але часто робите щось ще, що поруч біля вас і вимагає вашої уваги. Тому ви робите те, що легке і термінове, а не те, що важливе.

Марк Аврелій писав: «Важливо пам’ятати, що увага, яку ви приділяєте будь-якій дії, має відповідати її вартості, тому що тоді ви не втомитеся і не здастеся. Продовжуйте щодня запитувати себе: «Що в моєму житті зайве?»».

Тім Ферріс говорить щось подібне: «Робити щось добре не означає робити щось важливе. Гадаю, що це одна з найпоширеніших проблем значної кількості рекомендацій з управління часом або продуктивності: вони зосереджуються на тому, як робити речі швидко. Але більшість справ, які люди роблять швидко, вони не мають робити взагалі».

Фокусуйтеся на зусиллях, а не на результатах

Ще одна велика ідея стоїків: розуміння того, що ви контролюєте, має вирішальне значення. Вони вважали, що ми часто не здатні контролювати нічого, окрім свого вибору. І якщо ви не можете чогось контролювати — не турбуйтеся про це.

Епіктет писав: «Деякі речі перебувають під нашим контролем, а інші ні. Речі під нашим контролем це думка, бажання, відраза. Словом, усі наші власні дії. Речі, які не перебувають під нашим контролем, це тіло, власність, репутація. Словом, усе, що не є нашими власними діями».

До чого тут продуктивність? Ви не можете контролювати результату. Речі поза вашим контролем можуть завжди впливати на кінцевий результат. Ви можете контролювати лише те, скільки зусиль ви витрачаєте й які дії виконуєте, — зосередьтеся на цьому.

Завтра може піти дощ й зіпсувати всі ваші плани. Ви не зможете змінити цього, то чи варто цим перейматися? Ні.

Стоїки стверджують, що з таким підходом ви станете щасливою людиною. Дослідження в області нейронауки також показують, що, зосередившись на тому, що у вас є, ви зменшуєте стрес.

Оригінал — Григорій Кшеминський
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

Текст

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки