[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Багатьом із нас просто подобається працювати. Але навіть, якщо робота підживлює ваше его і дарує відчуття значущості, то це не означає, що вона приносить вам користь. Ви постійно затримуєтеся в офісі? Перевіряєте електронну пошту з дому? Як розірвати це коло? Як переконати оточуючих (таких же божевільних колег і вимогливого начальника), що працювати без упину — шкідливо? Як можна скорегувати очікування вашого керівника і співробітників?
Що кажуть експерти
Мері Блер-Лой, соціологиня і засновниця Центру гендерних досліджень в професійній сфері при університеті Каліфорнії в Сан-Дієго, каже, що в суспільстві, «де роботу вважають морально гідним заняттям», трудоголізм не виглядає серйозною проблемою. «У нашій культурі робота вимагає і заслуговує повної самовіддачі». Така відданість має свої переваги. «Робота може кидати вам виклик, може захоплювати вас, дозволяє дізнаватися щось нове і впливати на кар’єру інших людей. Все це приносить велике задоволення», — говорить Блер-Лой.
Але, віддаючи всю свою увагу роботі, ви платите занадто високу ціну, вважає Стюарт Фрідман, професор менеджменту в Уортонській школі бізнесу і автор книги «Leading the Life You Want: Skills for Integrating Work and Life». Робота допізна, нечасті відпустки, відсутність повноцінного відпочинку через всюдисущі електронні пристрої — все це шкодить вашим відносинам, здоров’ю та продуктивності. Ось кілька порад, які допоможуть вам подолати залежність від роботи.
Переоцініть визначення успіху
Почніть із переосмислення поняття «успіх». Зазвичай трудоголіки — це перфекціоністи, які постійно прагнуть бути попереду. Безумовно, професійні досягнення — це прекрасно, але, щоб по-справжньому жити повним життям, вам також потрібно «мати розуміння мети і кордонів, які враховували б ваше сімейне життя, фізичне і духовне здоров’я», говорить Фрідман. Іншими словами, ваша самооцінка не повинна залежати від вашого статусу і зарплати.
Ви повинні брати до уваги якість ваших відносин, вашу залученість у життя суспільства, ваше фізичне та емоційне благополуччя. Пам’ятайте, що неможливо бути найкращим у всьому, зазначає Блер-Лой, тому не будьте занадто суворими до себе. «Вам не потрібно бути ідеальним співробітником, ідеальним батьком, тріатлоністом або людиною, яка читає The Economist від першої до останньої сторінки. У вас не повинно бути надлюдських очікувань щодо себе», — пояснює експерт.
Змістіть фокус уваги
Вам слід зробити крок назад і подумати, як ви хотіли б витрачати ваш час і енергію. «Думайте про те, що для вас важливо, — радить Фрідман. — Якщо ви прагнете встановити важливі зв’язки і розвинути кар’єру, то увага — ваш найцінніший актив». Як ви хочете інвестувати в неї?
«Ви набагато краще контролюєте ситуацію, ніж думаєте», — вважає експерт. Зрозуміло, завжди буде робота, яку потрібно виконати, але ви можете зробити свідомий вибір і витратити час на щось інше: провести його з сім’єю, з друзями або допомогти оточуючим. Блер-Лой радить фокусувати увагу на одній справі у певний момент і не працювати в режимі мультитаскінгу. Якщо ви виходите у світ з дружиною, або дивитеся бейсбольну гру з дітьми і при цьому говорите по телефону з кимось стосовно робочих питань, то ви обманюєте їх і обділяєте своєю увагою, вважає експерт.
Весь час перебувати в режимі мультитаскінгу не просто неввічливо, а й неефективно. «Можливо, швидка відповідь додасть кілька балів до вашої репутації на роботі, але вона точно не буде продуманою», — пояснює Блер-Лой. Якщо ви проводите час із людиною, віддайте їй всю вашу увагу на кілька годин. Після цього ви зможете дозволити собі п’ятихвилинну перерву, щоб розібратися з робочими питаннями, які виникли.
Змініть очікування
Фрідман вважає, що не можна подолати залежність наодинці. Він пропонує залучити на свою сторону колег, рідних і друзів, які будуть готовими проконтролювати вас і підтримати. Щоб «оновити» очікування вашого начальника і колег, розкажіть їм про зміни, які хочете впровадити, і поясніть, чому ви це робите. Дайте зрозуміти вашому керівнику та колегам, чому «в їхніх інтересах» надати вам допомогу.
«Недостатньо буде попросити їх допомогти відірватися від роботи, щоби проводити час з сім’єю. Люди повинні побачити користь для себе», — говорить Фрідман. Він рекомендує сказати щось на кшталт: «Впродовж наступного місяця щовівторка я буду недоступний. Думаю, ви помітите підвищення моїх результатів, оскільки я зможу вирішити деякі питання в особистому житті і буду менше відволікатися на роботі. Через місяць ми обговоримо, як все пройшло». Блер-Лой поділяє цю думку. Повідомляйте чесно і прямо про свої плани «виділити час протягом дня, коли вас не можна відволікати», це забезпечить вам велику гнучкість у формуванні свого розкладу, а також допоможе «управляти очікуваннями» всередині команди.
Спробуйте цифровий детокс
Зовсім не обов’язково бути трудоголіком, щоби стати рабом свого смартфона. Фрідман називає таку поведінку поведінкою «реактивного робота, який смикається щоразу, коли його кличуть». Якщо фізично ви на місці, але подумки — відсутні, то демонструєте оточуючим, що для вас вони не є надто важливими. Немає єдиного рішення для всіх, хто хоче спробувати цифровий детокс, тому є сенс спробувати різні варіанти. Ось деякі з них.
Сховайте смартфон. Якщо робочий день закінчився, то немає сенсу тримати смартфон під рукою. «Ви ж не приведете з собою в офіс дитину лише на випадок, що їй може щось знадобиться? — запитує Блер-Лой. — Ні. Тоді чому, коли ви проводите вечір вдома з сім’єю, ви тримаєте вашу роботу поруч з собою на випадок, якщо їй буде від вас щось потрібно?»
Блер-Лой навидить дані досліджень, які довели, що лише присутність телефону між двома людьми впливає на якість і зміст їхньої розмови. «Спілкування стає більш поверхневим, тому що ми знаємо, що в будь-який момент його може перервати звук сповіщення», — говорить вона.
Не заповнюйте час телефоном. Багато людей (особливо трудоголіки), говорить Фрідман, дістають свої телефони в будь-який вільний момент: у черзі в офісній їдальні, між бесідами на заході по нетворкінгу, в конференц-залі в очікуванні колег. «Ви шукаєте в телефоні соціальну підтримку, коли хвилюєтеся або коли вам стає нудно». Чиніть опір цьому бажанню. Краще займіться тим, що вам дійсно подобається робити, радить експерт. Спочатку вам може бути некомфортно. Зрештою, непросто позбутися звички тягнутися за телефоном, щоб заповнити вільний проміжок часу. Але коли ви впораєтеся з нею, то навчитеся жити справжнім моментом, відволікатися від справ і отримувати задоволення від життя.
Будьте прикладом для наслідування. Навіть, якщо у вашій організації прийнято сидіти в телефоні, коли хтось інший говорить, це все одно неввічливо, вважає Фрідман. Це особливо важливо, якщо ви керівник, адже ви показуєте приклад іншим. Ваша команда вчиться у вас професіоналізму, її учасники будуть повторювати вашу поведінку перед клієнтами та іншими людьми. Ви впливаєте на своє оточення.
Практикуйте усвідомленість
З’являється все більше доказів того, що практика усвідомленості допомагає людям здобути більшу гнучкість мислення і приймати вдаліші рішення. За словами Фрідмана, тренування усвідомленості може бути «вкрай корисним» для людей, які намагаються позбутися трудоголізму. «Вона допомагає вам отримати відчуття контролю і цілі, вчить свідомо і обдумано робити вибір», — пояснює експерт. Блер-Лой особливо рекомендує медитацію. «Перш ніж діяти, зробіть кілька вдихів і видихів, це допомагає», — каже вона.
Поставте здоров’я на перше місце — не лише заради себе
Коригуючи свої пріоритети, не забудьте подбати про себе. «Ви не можете працювати продуктивно, креативно і ретельно більше певної кількості годин на день. І ви, напевне, не можете робити цього без повноцінного сну, правильного харчування і фізичних вправ», — говорить Блер-Лой. Численні дослідження демонструють, що люди, які роблять пріоритетним своє здоров’я (добре харчуються, роблять перерви в роботі, беруть вихідні та відпустки, багато займаються спортом) — енергійніші та більш зосереджені.
Якщо понад усе ви ставите тільки власні інтереси, то це не триватиме довго, застерігає Фрідман. Ви повинні думати і про інших: про своїх клієнтів, друзів, колег і родичів, які розраховують на вас і ваше здоров’я. «Такий спосіб мислення змінить вашу мотивацію», — вважає Фрідман.
Оригінал — Ребекка Найт
Адаптований переклад — Ліля Гук
Зображення — Unsplash