В чому проблема?
У нічних потягах «Укрзалізниці» провідники часто кажуть пасажирам, щоб ті самостійно застеляли постіль і відносили у купе провідника. Інколи це звучить у формі прохання, а часом як наказ чи претензія.
Чи зобов’язані пасажири збирати постіль і кудись її нести?
Ні. Збирати постіль повинен провідник. Це його обов’язок. Часто цей обов’язок провідники намагаються перекласти на пасажирів, які не знають своїх прав.
На який документ посилатися під час відмови?
Коли відмовляєте провіднику у його незаконному проханні, нагадайте текст постанови №252 Кабінету Міністрів України від 19-го березня 1997 року. Її номер варто запам’ятати. Для кращого ефекту бажано знати, про що йдеться у 63-му пункті цієї постанови: «…Доставка постільних речей на спальне місце пасажира і збирання її за 30 хвилин до прибуття пасажира до місця призначення є обов’язком провідника вагона».
Що робити, якщо ви забули номер постанови, а доступу до пошуковиків в Інтернеті немає?
У кожному вагоні біля купе провідника висить табличка з витягом із правил проїзду, де описані права та обов’язки пасажира і права та обов’язки провідника. Там зазвичай дрібним шрифтом написано те, що ви шукаєте.
Як краще відмовити провіднику?
Варіантів безліч. Від мовчазного ігнорування — до палкої суперечки на підвищених тонах. Утім, для різноманітності пропонуємо вам кілька варіантів розмови у формі запитань:
- Мужчина, збираємо і здаємо постіль! — Скажіть, будь ласка, чому ви вирішили перекласти на мене свої функціональні обов’язки, які прописані у постанові Кабміну № 252 від 19 березня 1997 року, пункт #63? Цитую: «Доставка постільних речей на спальне місце пасажира і збирання її за 30 хвилин до прибуття пасажира до місця призначення є обов’язком провідника вагона».
- Дівчино, збираємо і здаємо постіль! — Скільки платите? — За що? — За те, що я зроблю за вас вашу роботу. Далі цитуєте постанову Кабміну.
- Мужчина, збираємо і здаємо постіль! — Ви справді хочете розпочати дискусію на цю тему чи самі заберете постіль, а я краще вдам, що ви не робили спроби перекласти на мене свої функціональні обов’язки передбачені у 63 пункті 252-ої постанови Кабінету міністрів від 19-го березня 1997 року?
Що ще варто знати про постільні речі і провідників «Укрзалізниці»?
Постільні речі — це матрац, подушка, наволочка, ковдра, простирадло та рушник. Їх провідник зобов’язаний принести на ваше місце і зібрати за 30 хвилин до прибуття потяга на кінцеву станцію.
Провідник вагона також має надавати допомогу в застиланні постільної білизни інвалідам, хворим, літнім людям та пасажирам із малими дітьми. Щоправда, віку, до якого «Укрзалізниця» вважає дітей «малими», не вказано.
Куди скаржитися, якщо провідник веде себе нахабно?
По-перше, на кожній станції та в потягах є книга скарг, заяв та пропозицій, аркуші якої повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою. Можна писати скаргу туди. Така книга має бути на видному місці або у провідника.
По-друге, якщо провідник відмовляється її надати, є сенс звернутися до начальника потяга. Якщо ж ви перебуваєте на станції чи вокзалі, то допомогти може ще й начальник станції або начальник вокзалу. Про це детальніше можна дізнатися у вже відомій нам постанові №252, але цього разу у пункті №72.
По-третє, можна зателефонувати на «гарячу лінію» «Укрзалізниці». Якщо ви побачили правопорушення з боку залізничників, набирайте 0 800 50 32 22. Якщо ж є зауваження щодо якості обслуговування, телефонуйте за номером 0 800 50 31 11. Або ж надішліть скаргу на електронну скриньку [email protected].