Правило 1%: чому лише частинка людей отримує найбільше

Щоб отримати максимальний результат, достатньо бути трішки кращим за конкурента

31 Травня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Одного разу в кінці 1800-х — ніхто точно не знає, коли саме, — Вільфредо Парето порпався в саду і зробив невелике, але цікаве відкриття.

Парето зауважив, що невелика кількість стручків гороху в його саду дала більшу частину врожаю.

Парето був дуже математичного людиною. Він працював економістом, і одне з його збережених здобутків перетворило економіку в науку, засновану на жорстких цифрах і фактах. На відміну від багатьох економістів того часу, документи і книги Парето були заповнені рівняннями. І горох в саду привів в рух його математичний мозок.

Що, якщо цей нерівний розподіл існує і в інших сферах життя?

Принцип Парето

У той час Парето вивчав багатство в різних країнах. Оскільки він був італійцем, почав з аналізу розподілу багатства в Італії. На свій подив, він виявив, що приблизно 80% землі в Італії належить тільки 20% людей. Подібно як стручки гороху в його саду, велику частину ресурсів контролювала меншість гравців.

Парето продовжив свій аналіз в інших країнах, і виявилася закономірність. Наприклад, після вивчення британських звітів про прибутковий податок він зауважив, що приблизно 30% населення Великобританії заробляє близько 70% від загального доходу.

Продовжуючи дослідження, Парето виявив, що цифри ніколи не були однаковими, але сама тенденція була на диво послідовною. Більшість заробленого завжди припадала на невеликий відсоток людей. Ця ідея про те, що невелика кількість речей відповідає за більшу частину результату, стала відома як принцип Парето, або, частіше, правило 80/20.

Нерівність усюди

У наступні десятиліття робота Парето практично стала євангелієм для економістів. Коли він відкрив світові очі на цю ідею, люди почали бачити її всюди. І правило 80/20 поширене зараз більше, ніж будь-коли раніше.

Наприклад, в сезоні 2015-2016 років в Національній баскетбольній асоціації (НБА) 20% клубів виграли 75,3% матчів. Крім того, тільки два клуби — «Бостон Селтікс» і «Лос-Анджелес Лейкерс» — виграли майже половину всіх чемпіонатів в історії НБА. Як і у випадку зі стручками гороху Парето, мала кількість команд отримує більшість нагород.

Ці цифри ще разючіші в футболі. У той час як в чемпіонатах світу беруть участь 77 різних країн, тільки три країни — Бразилія, Німеччина і Італія — вигравали 13 з перших 20 турнірів.

Приклади принципу Парето існують у всьому: від нерухомості і нерівності доходів до технологічних стартапів. У 1950-х роках 3% гватемальців володіли 70% землі в Гватемалі. У 2013 році 8,4% населення світу контролювали 83,3% світового багатства. У 2015 році одна пошукова система Google отримала 64% пошукових запитів.

Чому це відбувається? Чому деякі люди, команди і організації отримують більшу частину винагород в житті? Щоб відповісти на це запитання, розгляньмо приклад з природи.

Сила кумулятивної переваги

Джунглі Амазонки — одна з найрізноманітніших екосистем на Землі. Вчені виявили в Амазонії близько 16 000 різних видів дерев. Але, незважаючи на цей чудовий рівень різноманітності, дослідники з’ясували, що близько 227 «гіпердомінантних» видів дерев становлять майже половину тропічного лісу. Всього 1,4% деревних порід становлять 50% дерев у Амазонії.

Але чому?

Уявіть собі, що дві рослини ростуть поруч. Щодня вони змагаються за сонячне світло і ґрунт. Якщо одна рослина може рости трохи швидше, ніж інша, то вона здатна стати вищою і ловити більше сонячного світла, а також увібрати більше дощу. Наступного дня ця додаткова енергія дозволить рослині ще вирости. Так буде тривати доти, поки сильніша рослина не витіснить іншу і не почне вбирати левову частку сонячного світла, ґрунту та поживних речовин.

Завдяки цьому вигідному становищу перемагає рослина, що має кращу здатність поширювати насіння і розмножуватися, це дає можливість ще більше розширити сферу впливу в наступному поколінні. Цей процес повторюється знову і знову, поки рослини, які зовсім трохи кращі, ніж конкуренти, не починають домінувати в усьому лісі.

Вчені називають цей ефект «кумулятивною перевагою». Невелика перевага, яка була на початку, стає все більшою з плином часу. Одній рослині спочатку потрібна лише невелика перевага, щоб витіснити конкурентів і захопити весь ліс.

Ефект «переможець отримує все»

Щось подібне відбувається і в житті.

Як рослини в тропічному лісі, люди часто конкурують за одні й ті ж ресурси. Політики борються за одні й ті ж голоси. Автори конкурують за одне місце у верхній частині списку бестселерів. Спортсмени змагаються за єдину золоту медаль. Компанії конкурують за одного і того ж потенційного клієнта. Телевізійні шоу змагаються за годину вашої уваги.

Різниця між цими варіантами може бути тонкою, як лезо, але переможці отримують величезні блага.

Уявіть собі: дві жінки виступають в плаванні на Олімпіаді. Одна з них може бути на 1/100 секунди швидшою, ніж інша, але тільки вона отримає золоту медаль. Десять компаній можуть залучати потенційного клієнта, але тільки одна з них виграє проект. Вам потрібно бути лише трохи кращим за конкурента, щоб отримати нагороду. Або, можливо, ви подаєте заявку на нову роботу. На одну позицію можуть претендувати дві сотні кандидатів, але якщо ви будете трохи кращим, ніж інші, ви отримаєте цю роботу.

Ці ситуації, коли невеликі відмінності в продуктивності приводять до непомірних винагород, часто описують фразою «переможець отримує все». Таке буває у випадках, де порівняння вашої продуктивності з тими, хто вас оточує, стає визначальним фактором вашого успіху.

Не все в житті — це змагання «переможці отримують все», але майже кожна сфера життя принаймні частково залежить від обмежених ресурсів. Будь-яке рішення, пов’язане з використанням обмеженого ресурсу, такого як час або гроші, природно, призведе до ситуації «переможець отримує все».

У подібних ситуаціях, будучи трохи кращим за конкурента, ви можете отримати блага тільки тому, що переможець отримує все. Ви виграєте тільки на 1%, на одну секунду або на $1, але ви отримуєте стовідсоткову перемогу. Невелика перевага приносить не трохи більше вигоди, а всю нагороду цілком. Переможець отримує одиницю, всі інші — нуль.

Ефект «переможець отримує все» веде до ефекту «переможець отримує багато»

Ефекти «переможець отримує все» в окремих змаганнях можуть призвести до ефектів «переможець отримує багато» у великій грі життя.

З цього вигідного становища — із золотою медаллю в руці, грошима в банку або кріслом в Овальному кабінеті — переможець починає процес накопичення переваг, які полегшить йому перемогу наступного разу. Те, що спочатку було невеликим запасом, починає наближатися до правила 80/20.

Якщо одна дорога трохи зручніша, ніж інша, більше людей їде по ній, і, ймовірно, поруч з нею будуватимуть більше торговельних підприємств. Коли їх там стане безліч, у людей з’являться додаткові причини, щоб використовувати саме цю дорогу, і тому вона отримує ще більше трафіку. Незабаром ви скажете: «20% доріг отримують 80% трафіку».

Якщо у одного бізнесу є інноваційніша технологія, ніж у іншого, то більше людей будуть купувати його продукти. Оскільки компанія заробить більше грошей, він зможе інвестувати їх в додаткові технології, платити вищі зарплати і наймати найкращих людей. Коли конкуренти підтягнуться, виникнуть інші причини, через які клієнти залишаться з першою компанією. Незабаром ця компанія стане домінувати в галузі.

Якщо один автор потрапляє в список бестселерів, то видавці будуть більше зацікавлені в його наступній книзі. Коли вийде друга книга, видавець вкладе в неї більше ресурсів і маркетингових сил, тому буде простіше потрапити в список бестселерів вдруге. Незабаром ви починаєте розуміти, чому кілька книг продаються мільйонами примірників, тоді як більшість не досягає навіть позначки у кілька тисяч примірників.

Межа між хорошим і великим менша, ніж здається. Те, що починається як невелика перевага над конкурентами, зростає з кожним новим змаганням. Перемога в одному змаганні покращує ваші шанси на перемогу в наступному. Кожен додатковий цикл ще сильніше зміцнює статус тих, хто перебуває нагорі.

Згодом ті, що трохи кращі, отримують більшу частину благ. Ті, що дещо гірші, залишаються практично ні з чим. Ця ідея іноді згадується як «ефект Матвія», маючи на увазі Біблію, де говориться: «Бо кожному, хто має, дасться йому та й додасться, хто ж не має, забереться від нього й те, що він має».

Тепер повернімося до запитання, яке я поставив на початку цієї статті. Чому деякі люди, команди і організації отримують більшу частину благ в житті?

Правило 1%

Невеликі відмінності в продуктивності можуть привести до дуже нерівномірного розподілу, коли вони повторюються впродовж якогось часу. Це ще одна причина, чому настільки важливі звички. Людям і організаціям, які можуть робити правильні речі послідовніше, простіше підтримувати невелику перевагу та накопичувати непропорційні винагороди з плином часу.

Вам потрібно бути трохи кращим, ніж конкурент, але якщо ви зможете зберегти невелику перевагу сьогодні, завтра і післязавтра, то ви зможете знову і знову повторювати процес виграшу за рахунок цього «трохи». І завдяки тому, що переможець отримує все, кожна перемога приносить величезні блага.

Ми можемо назвати це правилом 1%. Воно стверджує, що з часом більшість благ в цій царині буде накопичуватися серед людей, команд та організацій, які зберігають 1% переваги над іншими варіантами. Вам не потрібно бути вдвічі кращим, щоб отримати в два рази більше результатів. Вам просто потрібно бути трохи кращим.

Правило 1% говорить не тільки про те, що невеликі відмінності накопичуються в значні переваги, а також і про те, що ті, хто на 1% кращий, керують у своїх сферах і галузях. Таким чином, процес кумулятивної переваги — це прихований двигун правила 80/20.

Оригінал — James Clear
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — Unsplash

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!