img

Швидкий шлях до майстерності: як опанувати будь-яке вміння

07.08.2018 The Ukrainians

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Намагаєтеся опанувати нові навички і поліпшити ті, якими володієте? Ласкаво просимо до нашого клубу. На жаль, багатьом з нас процес навчання здається повільним, втомливим і болючим. Але є гарна новина: існує кілька методів, що базуються на знаннях про мозок, саме вони допоможуть опанувати нові навички та відшліфувати їх якомога швидше. Ось три з них.

1. Скористайтеся «ефектом паузи»

Надбання навичок — це не подія, це процес. Якщо ви дійсно хочете оволодіти новими уміннями, то ефективніше витрачати потроху часу впродовж тривалого періоду, ніж велику кількість часу одномоментно. Це те, що дослідники називають «ефектом паузи»: розвиток навичок відбувається краще, коли навчання має часові межі.

Ви, напевно, думаєте: «Але, чекайте, невже це не займе більше часу?» Не обов’язково. Оскільки ефект паузи покращує навчання, розтягування вашого навчального процесу на певний період зменшує ймовірність того, що тиждень, чи місяць, або й рік потому вам доведеться повертатися, щоб освіжити щось в пам’яті (або почати заново). З кінця XIX століття психологи (і всі ті, що коли-небудь готувалися до іспиту) знали, що одна з найбільших перешкод для навчання — це властивість забувати. Таким чином, як не парадоксально це звучить, трохи більше терпіння в короткостроковій перспективі допомагає скоротити загальний час навчання в довгостроковій перспективі.

2. Тренуйте свої базальні ядра

Більшість з нас в процесі роботи над своїми навичками концентруються на спробах все зрозуміти. Це може здатися досить розумно, але наука показала, що хоча розуміння має важливе значення для підвищення майстерності (його важко поліпшити, коли ви не знаєте, як це зробити), його недостатньо, щоб оволодіти вмінням. Перетворення будь-яких набутих знань в реальну навичку вимагає залучення частини вашого мозку, сильно впливає на навчання і рух. Це явище відоме як «базальні ядра».

Існує дві речі, які вам потрібно знати про базальні ядра. По-перше, вони вчаться повільно. На відміну від інших областей мозку, таких як неокортекс, який має справу з виконавчими функціями мозку і швидко вчиться, для базальних ядер потрібно набагато більше часу, щоб увібрати новий досвід і інформацію. По-друге, вони вчаться, постійно повторюючи поведінку. Наприклад, навчаючи доньку їзді на велосипеді, ви можете за кілька хвилин пояснити, як управляти велосипедом і крутити педалі. Але попри те, що концептуально вона розуміє, як керувати велосипедом, її перші спроби, ймовірно, будуть невдалими. Чому? Тому що катання на велосипеді, як і всі навички, вимагає тренування базальних ядер, яким потрібне повторення і практика.

Залежно від того, як ви намагаєтеся опанувати навичку, навмисно повторюйте практичні заняття: зазнайте невдачі, адаптуйтеся і повторіть спробу. Саме цей процес дозволить вам відпрацювати навички і в кінцевому результаті стати компетентними. Адже коли справа стосується тренувань базальних ядер, то повторення відіграє ключову роль.

3. Не переборщуйте з концентрацією

Щоб засвоїти спосіб оволодіння новими навичками, потрібно врахувати один вирішальний фактор, на який більшість із нас не зважає, — це увага. Людська увага складна, тож багато факторів впливають на те, наскільки уважні ми можемо бути в той чи інший момент. Тим не менш, є як мінімум один спосіб поліпшити вашу здатність концентрувати увагу, і він напрочуд простий: просто не намагайтеся концентруватися більше, ніж це зазвичай вам вдається.

Якщо ви виявите, що відволікаєтеся під час навчання, то зробіть паузу, а потім розділіть процес навчання на  коротші сегменти. Це називають «мікронавчанням». Нейробіолог Джон Медіна охарактеризував цю концепцію «правилом 10 хвилин». Його дослідження показують, що здатність мозку приділяти чомусь увагу зазвичай падає до нуля приблизно через 10 хвилин. Тому спробуйте концентруватися не на розвитку навичок, а на численних коротких сесіях. Це допоможе вам повністю вирішити завдання і отримати максимальні результати якнайшвидше. Крім того, все це гарантує, що ви будете використовувати ефект паузи і уникнете подальшого забування.

Ці правила не особливо складні, але  ми часто поводимося так, що заважаємо мозку опанувати певну навичку. Короткі, цілеспрямовані імпульси, що повторюються на практиці, можуть здатися неефективними, коли ви розписуєте всі ці навчальні заняття в своєму календарі. Але з точки зору вашого мозку — це найшвидший шлях до майстерності.

Оригінал — David Hoffeld
Переклад — Ліля Гук

Зображення — unplash.com

The Ukrainians

Текст The Ukrainians

Схожі публікації

1397 5

Як будувати декілька кар’єр одночасно

Вибірково ставтеся до думок про себе. Принаймні спочатку

29.04.2018 The Ukrainians
1248 7

Як перетворити своє звичайне життя на надзвичайне

Якщо ви хочете змінитись, то почніть із малого

31.03.2017 The Ukrainians
994 5

Оточуйте себе людьми, які змушують вас ставати кращими

Якщо ви хочете поліпшити життя і досягти успіху, то вам потрібно оточити себе людьми, чиї стандарти й вимоги до життя вищі за ваші

30.09.2017 The Ukrainians

Популярні публікації

30151 8

Анна Косарєва: «В ІТ-індустрії є безліч професій, де потрібні прикладні, гуманітарні чи фінансові знання»

Анна Косарєва про особливості ІТ-освіти в Україні, навчання школярів програмуванню та «Годину коду»
14.11.2016 Павло Кузнєцов
230850 6

8 речей, які кожен повинен зробити до 8 ранку

Декілька простих, але важливих порад
25.02.2017 The Ukrainians
60897 18

Юрій Гнатюк, KindGeek: «Щоб отримати правильні відповіді, потрібно ставити правильні запитання»

Співзасновник та COO KindGeek, про історію компанії, важливість планування та вміння брати на себе відповідальність
13.06.2017 Тарас Прокопишин

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати