img

Швидкий шлях до майстерності: як опанувати будь-яке вміння

07.08.2018 The Ukrainians

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Намагаєтеся опанувати нові навички і поліпшити ті, якими володієте? Ласкаво просимо до нашого клубу. На жаль, багатьом з нас процес навчання здається повільним, втомливим і болючим. Але є гарна новина: існує кілька методів, що базуються на знаннях про мозок, саме вони допоможуть опанувати нові навички та відшліфувати їх якомога швидше. Ось три з них.

1. Скористайтеся «ефектом паузи»

Надбання навичок — це не подія, це процес. Якщо ви дійсно хочете оволодіти новими уміннями, то ефективніше витрачати потроху часу впродовж тривалого періоду, ніж велику кількість часу одномоментно. Це те, що дослідники називають «ефектом паузи»: розвиток навичок відбувається краще, коли навчання має часові межі.

Ви, напевно, думаєте: «Але, чекайте, невже це не займе більше часу?» Не обов’язково. Оскільки ефект паузи покращує навчання, розтягування вашого навчального процесу на певний період зменшує ймовірність того, що тиждень, чи місяць, або й рік потому вам доведеться повертатися, щоб освіжити щось в пам’яті (або почати заново). З кінця XIX століття психологи (і всі ті, що коли-небудь готувалися до іспиту) знали, що одна з найбільших перешкод для навчання — це властивість забувати. Таким чином, як не парадоксально це звучить, трохи більше терпіння в короткостроковій перспективі допомагає скоротити загальний час навчання в довгостроковій перспективі.

2. Тренуйте свої базальні ядра

Більшість з нас в процесі роботи над своїми навичками концентруються на спробах все зрозуміти. Це може здатися досить розумно, але наука показала, що хоча розуміння має важливе значення для підвищення майстерності (його важко поліпшити, коли ви не знаєте, як це зробити), його недостатньо, щоб оволодіти вмінням. Перетворення будь-яких набутих знань в реальну навичку вимагає залучення частини вашого мозку, сильно впливає на навчання і рух. Це явище відоме як «базальні ядра».

Існує дві речі, які вам потрібно знати про базальні ядра. По-перше, вони вчаться повільно. На відміну від інших областей мозку, таких як неокортекс, який має справу з виконавчими функціями мозку і швидко вчиться, для базальних ядер потрібно набагато більше часу, щоб увібрати новий досвід і інформацію. По-друге, вони вчаться, постійно повторюючи поведінку. Наприклад, навчаючи доньку їзді на велосипеді, ви можете за кілька хвилин пояснити, як управляти велосипедом і крутити педалі. Але попри те, що концептуально вона розуміє, як керувати велосипедом, її перші спроби, ймовірно, будуть невдалими. Чому? Тому що катання на велосипеді, як і всі навички, вимагає тренування базальних ядер, яким потрібне повторення і практика.

Залежно від того, як ви намагаєтеся опанувати навичку, навмисно повторюйте практичні заняття: зазнайте невдачі, адаптуйтеся і повторіть спробу. Саме цей процес дозволить вам відпрацювати навички і в кінцевому результаті стати компетентними. Адже коли справа стосується тренувань базальних ядер, то повторення відіграє ключову роль.

3. Не переборщуйте з концентрацією

Щоб засвоїти спосіб оволодіння новими навичками, потрібно врахувати один вирішальний фактор, на який більшість із нас не зважає, — це увага. Людська увага складна, тож багато факторів впливають на те, наскільки уважні ми можемо бути в той чи інший момент. Тим не менш, є як мінімум один спосіб поліпшити вашу здатність концентрувати увагу, і він напрочуд простий: просто не намагайтеся концентруватися більше, ніж це зазвичай вам вдається.

Якщо ви виявите, що відволікаєтеся під час навчання, то зробіть паузу, а потім розділіть процес навчання на  коротші сегменти. Це називають «мікронавчанням». Нейробіолог Джон Медіна охарактеризував цю концепцію «правилом 10 хвилин». Його дослідження показують, що здатність мозку приділяти чомусь увагу зазвичай падає до нуля приблизно через 10 хвилин. Тому спробуйте концентруватися не на розвитку навичок, а на численних коротких сесіях. Це допоможе вам повністю вирішити завдання і отримати максимальні результати якнайшвидше. Крім того, все це гарантує, що ви будете використовувати ефект паузи і уникнете подальшого забування.

Ці правила не особливо складні, але  ми часто поводимося так, що заважаємо мозку опанувати певну навичку. Короткі, цілеспрямовані імпульси, що повторюються на практиці, можуть здатися неефективними, коли ви розписуєте всі ці навчальні заняття в своєму календарі. Але з точки зору вашого мозку — це найшвидший шлях до майстерності.

Оригінал — David Hoffeld
Переклад — Ліля Гук

Зображення — unplash.com

The Ukrainians

Текст The Ukrainians

Схожі публікації

1168 3

Люди не приймають зміни, вони приймають нові ситуації

У кожному бізнесі трапляються зміни двох типів: ті, частиною яких ви є, і ті, які лишають вас далеко позаду

17.03.2018 The Ukrainians
985 5

Поради тим, хто страждає від трудоголізму

Навіть, якщо робота підживлює ваше его і дарує відчуття значущості, то це не означає, що вона приносить вам користь

31.01.2018 The Ukrainians
1490 4

Як знайти сенс у буденній роботі

Чотири способи думати про роботу інакше

17.07.2018 The Ukrainians

Популярні публікації

64444 10

Сектант своєї справи

Як 16-річному українцеві вдалося заснувати стартап на півмільйона доларів і розпочати роботу у «вищій лізі» маркетингу
12.10.2016 Ярослав Назар
45900 7

Марина В’язовська

Українська дослідниця, яка розв’язала математичну задачу століть
03.11.2016 Олег Фея

Введіть слово, щоб почати