Чим небезпечні пожежі на сміттєзвалищах?

10 карток про те, чим небезпечне палаюче сміттєзвалище

28 Червня 2016

Пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі поблизу Львова і на стихійному сміттєзвалищі у Миколаєві спонукали людей задуматися над власною безпекою під час різних надзвичайних ситуацій. Ми підготували 10 карток про те, чим загрожує палаючий полігон відходів і які прості дії допоможуть уберегти здоров’я.

1. Горить сміття. Що в цьому небезпечного?

 

Під час горіння звичайного сміття на українських полігонах виділяється кілька видів речовин. Зокрема такі:

 

— Вуглекислий газ і водяна пара — абсолютно безпечні речовини. Їх можна розглядати як шкідливі тільки в контексті змін клімату, бо вони є парниковими газами.

— Оксиди нітрогену та сірки — помірно небезпечні речовини. Такі ж містяться в автомобільних вихлопах.

— Бензопірен, діоксини — дуже небезпечні токсичні речовини, канцерогени (можуть спричиняти онкологічні захворювання), викликають отруєння у людей.

2. Небезпечний тільки дим?

 

В основному — так, якщо суха погода. Коли є дощ і вітер у напрямку від звалища до населеного пункту, то можуть випадати кислотні дощі, але не дуже небезпечні. Якщо ви потрапили під дощ і одразу приймете душ, то все буде гаразд.

3. На яку відстань можуть поширюватись небезпечні речовини?

 

З огляду на результати досліджень після пожежі на нафтобазі поблизу Василькова, небезпечні речовини можуть поширюватися на відстань до 50 км. Від сміттєзвалища — трохи менше, бо стовп вогню не піднімається високо в атмосферу. Також це залежить від погоди. Якщо падає дощ, то небезпечні частки осядуть у радіусі кількох кілометрів. Якщо ж суха погода і вітер — то значно далі.

4. Які наслідки для здоров’я людини і природи?

 

Усе залежить від того, як довго горить звалище. Якщо кілька днів і у повітрі вже відчутний запах диму та важко дихати, то в організм людини через дихальні шляхи може потрапити небезпечна кількість токсичних речовин. Може бути ускладнене дихання, ураження слизових оболонок носа, рота, очей, верхніх дихальних шляхів, запаморочення. У дуже критичних випадках, зокрема якщо перебувати безпосередньо на палаючому сміттєзвалищі впродовж кількох годин, — нудота, блювота, втрата свідомості, а ще загострення серцево-судинних хвороб, алергії та астми. Якщо пожежа нетривала і запаху майже немає, то, найімовірніше, концентрація газів не буде перевищувати максимально допустиму.

 

Для природи будуть небезпечними кислотні дощі, оскільки вони можуть викликати у рослин опіки. Особливо чутливі хвойні, тож поблизу пожежі вони можуть засихати. Токсичні гази шкідливі і для тварин.

5. Чи боятися дощу?

 

Якщо вітер несе хмари від звалища, то так. Але якщо ходити під парасолькою, загрози не буде. Головне, щоби краплі не потрапляли на шкіру. Якщо ж ви усе-таки змокли — одразу прийміть душ. Панікувати не слід, серйозних наслідків не буде.

 

Якщо ж постійно горять відходи і падає дощ, необхідно здати на аналіз городину, аби перевірити її на бензопірен та діоксини, адже з дощем шкідливі речовини можуть потрапляти у ґрунт, а звідти — у рослини. Якщо дощ невеликий, то перевищення допустимих норм не буде.

6. Чи безпечно перебувати на сонці?

 

На сонці перебувати можна, ці процеси між собою не пов’язані.

7. Чи можна відчиняти вікна у помешканнях?    

 

Краще не відчиняти. Але якщо все-таки вирішили відчинити, то фахівці рекомендують завішувати вікна мокрою тканиною, щоби вода затримувала токсичні речовини. Тканину потрібно мити та регулярно міняти. Також радять частіше робити вологе прибирання у ті дні, коли горить сміття.

8. Чи безпечно для дітей перебувати у цей період на вулиці?

 

Сидіти у приміщенні, яке не провітрюється, не варто (якщо горіння триває вже кілька тижнів), але не можна виходити надвір, коли запах є найсильнішим. Орієнтуватися потрібно за ситуацією.

 

Отруєння дитячого організму може спричинити зовсім невелика кількість шкідливої речовини, у зовсім маленьких дітей можуть з’являтися виразки на слизовій оболонці в роті та носі. Чимало газів, які виділяються під час горіння, — кислотні. Це означає, що в поєднанні з водою вони утворюють кислоти. А слизова оболонка — це, зокрема, вода, тож, потрапляючи на неї, гази утворюють кислоти, відтак  можуть її роз’їдати і утворювати виразки. У дорослих таке трапляється рідко.

9. Маска на обличчя чи шапка на голову — це допоможе захиститися?

 

Шапки вдягати не варто, хіба коли дощить і немає парасолі. Якщо сверблять очі і є неприємні відчуття, потрібно промити їх водою. Маску можна вдягати, але саморобну, з багатьох шарів марлі й вати і обов’язково мокру. Однак не більш як на 15-20 хвилин, інакше від накопичених у ній речовин вона стане шкідливою. Маску постійно треба промивати чистою водою або змінювати на нову.

10. Що пити і їсти?

 

Варто пити багато води й молока та їсти лимони, адже це сприяє виведенню токсинів. Вітамінів краще не вживати, бо 95% їх не засвоюється. Також доречно у цій ситуації споживати звичні фрукти й овочі, якісний зерновий хліб, молочні продукти та рибу.

 

[За допомогу у створенні матеріалу дякуємо ГО «Екологія-Право-Людина», зокрема Катерині Норенко]

Фото — A. Proimos

Текст

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки