Пів року у Луцьку працює дитячий простір, який створювали як місце, де переселенці можуть безпечно залишати своїх дітей, однак згодом його почали відвідувати й місцеві діти. А напередодні зими завдяки міжнародним донорам простір вдалось утеплити та зробити комфортнішим.
[Цей матеріал є частиною проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), який співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом]
§§§
Діти теж переживають війну
Минулого літа в Луцьку заснували ініціативу «СпівДія заради дітей», яка працює у ще 24 містах України. Це дружній простір неформальної освіти та психоемоційної підтримки для дітей, де займаються як місцеві, так і переселенці.
«Ідея простору була в тому, аби облаштувати безпечне середовище для дітей із точки зору як фізичної безпеки в умовах воєнного стану, так і психоемоційної. У дітей має бути можливість цікаво проводити свій вільний час поза школою. Діти теж переживають війну, хоч мало про це говорять. І їм потрібно допомогти пережити цей період без психологічних травм», — розповідає директорка простору Ірина Рожанська.
Коли створювали простір, каже вона, фокус був на заняття для дітей переселенців, аби дорослі могли залишити їх у безпечному місці, а самі облаштовувати життя в новому місті. Однак згодом до простору почали ходити й діти місцевих.
Тут є можливість відволіктися
«Так чи інакше, від війни постраждали всі діти, тож усім їм потрібна допомога і підтримка. Ми маємо багато позитивних відгуків про наш простір. Батьки пишуть, що тут є можливість відволіктися, повернутися до нормального життя», — розповідає Ірина Рожанська.
Під час занять діти виконують багато практичних завдань, наприклад, готують страви світу, розповідає Ірина.
«Якось ми готували галушки. Потім до нас приходили батьки, запитували рецепт тих галушок, бо діти тепер просять приготувати їх удома. Зрозуміло, що дітям сподобався сам процес, що вони були долучені до цього», — каже директорка простору.
У команді «СпівДія заради дітей» працює п’ятеро людей, двоє з яких — ментори, що постійно перебувають на заняттях із дітьми. Більшість менторів, як і Ірина, — переселенці.
Діти займаються групами по 15 людей. Загалом дітей ділять на три вікові групи: 5-7 років, 8-10 років та 11-12 років.
Простір потребував утеплення до зими
У просторі є одна велика кімната, де займаються діти, а також кімната для менторів. Однак саме приміщення, де розташований простір, було застарілим і непридатним для перебування там узимку.
Проєкт утеплення приміщення дитячого простору подали на грантовий конкурс екстреної допомоги у громадах у межах проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості (SC3)», який співфінансують Європейський Союз та Британська Рада.
Координатор проєкту «Тепло для “СпівДія заради дітей”» Леонід Корнієнко розповідає, що до цього мав досвід співпраці з Британською Радою, тож завдяки правильно сформованій заявці команді вдалось отримати від міжнародних донорів майже 350 тис. грн на утеплення та ремонт приміщення.
«Наближалася зима, а простір був неутеплений. Прохідний коридор мав жахливий вигляд, там були старі вікна. Крім цього, батьки, які приходили по дітей, змушені були чекати їх у сусідньому приміщенні Молодіжного центру. При цьому у просторі було відповідне приміщення, але воно потребувало ремонту», — розповідає координатор проєкту.
Тепер, каже Леонід, у просторі стало затишніше і значно комфортніше.
Поради тим, хто хоче подати проєкт на грант
Тим, хто хоче отримати фінансування на різні проєкти від донорів, насамперед потрібно грамотно сформувати заявку, аби мета була релевантною до бюджету, розповідає Леонід. Для цього він радить залучати до співпраці громадські організації, які вже мають досвід складання таких заявок, особливо його фінансової частини.
«Найбільше роботи щодо гранту зробила наша фінансова менеджерка Ольга Наход. Без неї цей проєкт не відбувся б. Вона також займалася ремонтом, шукала людей», — розповідає Леонід Корнієнко.
Також він радить реально оцінювати результати втілення проєкту, враховуючи обставини війни.
«Не будьте ідеалістами. Трапляється, що ви вкладаєте два тижні роботи у складання заявки, вам нічого не вдається, а потім уже не хочеться пробувати знову. Тому на початку не варто ставити собі надто високу планку, бо зараз дуже важко щось прогнозувати. Якщо раніше ми писали в заявках, що на захід прийде 100 людей, то зараз враховуємо, що можуть бути обстріли, знеструмлення й багато інших причин, чому людина не прийде на наш захід. Тож тепер маємо дивитись на це реалістичніше», — радить Леонід.
У колажах використані фото героїв
§§§
Проєкт «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3) розрахований на 36 місяців і покликаний забезпечити ефективне подолання викликів і реалізацію перспективних можливостей в галузі розвитку на місцевому рівні шляхом покращення співробітництва між організаціями громадянського суспільства (ОГС) та місцевими органами влади (МОВ) в Україні.
Він співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою спільно з трьома досвідченими співзаявниками (ОГС): ГО «Міцна громада», ГО «Молодіжна Платформа», та Херсонським обласним благодійним фондом «Об’єднання», що розміщуються на сході, заході та на півдні України відповідно. Проєкт здійснюється на всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій.
Цю публікацію було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.