Як пояснити дитині, чому одним подарунки приносить Святий Миколай, а іншим — Дід Мороз?

Відомі українці про казку, яку творять для власних дітей

19 Грудня 2016
 

Під подушкою, під ялинкою чи від янгола на Різдво — де знаходять подарунки ваші діти? Про те, як батьки творять казку для своїх дітей — читайте у нашій новій картці.

 

Ще в дитинстві я вирішила, що визнаю усіх, хто приносить подарунки. Наших дітей теж обдаровують обидва дідусі. До Миколая, звісно, більша пошана і просто серйозне ставлення. Адже він — святий. Єдина умова — щоб отримати подарунки під подушку від Миколая, у нього треба вірити!

Діти у мене вже переросли казковий вік (синові — 10, доньці — 13). Але умова ця залишається. От і цього року донька прикріпила до холодильника листа Миколаю. Хитра — написала його німецькою, яку вона ретельно вчить у школі і якої я не знаю. Але Миколаєві прочитати вдалося 🙂

А нашого Діда Мороза вигадали моя мама і бабуся, коли в родині завелося купа дрібних дітей. Пошили нашвидкуруч костюм і ватну бороду, купили окуляри з причіпним носом-бульбиною і вусами. Вже багато років поспіль — поки діти юрмою носяться по хаті — ми тихенько перевдягаємо когось з чоловіків родини (вже всі побували у цій ролі), закидаємо йому на плече міх з подарунками і допомагаємо непомітно вислизнути на вулицю. А потім він дзвонить у двері — і починається справжній гармидер, з віршиками і пісеньками біля ялинки — бо ж кожен подарунок треба заробити. Всі, звичайно, вгадують, хто за маскою, тому ніхто нікого і не переконує в Діда Мороза вірити. Це у нас персонаж комічний.

 

У моєму дитинстві персонажів було два: Миколай вдома і Дід Мороз у школі. Святий Миколай для мене ще змалечку був загадковим і навіть містичним героєм. А от Дід Мороз у школі… Я знала, що він не справжній, переодягнений, і розуміла, що це особа підставна. Десь і досі для мене вони так і поділені: Миколай — це містика, а Дід Мороз — гра. 

Мій син у неповних два роки вже знає про Святого Миколая. І здається, цього року вже навіть чекав на нього.

Про Діда Мороза розповідати дитині мені і не спадало на думку. Але я не з тих людей, що будуть доводити іншим, хто з цих двох персонажів є «правильнішим». У різних народів тих зимових дідів донесхочу.

Просто у моєму випадку все склалось саме так.

 

1 січня подарунки завжди приносив Дід Мороз. Кожного року я дуже чекав того дня. Оці всі гірлянди, ялинки, мандаринки і Дід Мороз — ну все, як було заведено у Радянському Союзі. Про традицію святкування Миколая я взагалі дізнався в класі 7-8, коли вже в нікого такого не вірив. Мої сини, відповідно, теж чекають на Діда Мороза. Миколай, звичайно, принесе їм якісь символічні подарунки, але якщо відверто — це не головний наш персонаж.

Як їх двох поєднати у голові однієї дитини? Думаю, вони обоє мають право існувати одночасно. Миколай — як релігійний образ, Дід Мороз — як символ Нового року.  Я вже уявляю той час, коли малий підійде до мене і скаже: «Тату, досить мене дурити! Їх не існує!» А я поцілую його і зізнаюся, що таки так — це ми з мамою підкладаємо подарунки. І згодом цю казку вже будуть продовжувати у своїх сім’ях мої сини.

 

Наша сімейна традиція така: подарунки дітям і дорослим приносить Святий Миколай (якщо вони були чемні, звичайно), а на Новий рік люди дарують щось одне одному, бо їм приємно це робити. Так і практикуємо вже не перший рік.

Щоправда, іноді бувають «протистояння» з тими дітлахами, яким подарунки ще досі носить Дід Мороз. До бійки не доходило, але розмови на кшталт «Мамо, а Ростик сказав, що Діда Мороза не існує, то все від батьків подарунки!» вже були. Трохи ніяково — бо ж неприємно руйнувати віру в диво, хоч би і Дідом Морозом влаштоване.

Та й від персонажа цього втекти не вдається — і в садочку на святах, і в медіа, і на листівках. Тому свого часу розповіли дітям, що герой, котрий супроводжує різдвяні і новорічні святкування, в різних країнах зветься по-різному: де Санта-Клаус, де Пер Ноель, де Йоулупуккі, а де і Дід Мороз. І всі вони схожі. І Святий Миколай теж трохи на них схожий. Логіки і стрункості в цьому поясненні було мало, але дітей таке пояснення задовільнило.

 

У дитинстві до мене приходив тільки Дід Мороз. Моїх дітей спочатку теж він навідував, але пізніше, коли я вникнув у цю тему, до нас почав заходити і Святий Миколай. У житті мого онука тепер є лише він.

Для себе я визначив фаворита, і маю на те кілька причин. По-перше, Миколай не є вигаданою істотою, а добрим чоловіком, який насправді жив. По-друге, мені подобається, що, за «миколаївською» версією, подарунки отримують лише чемні діти, а не всі. Тобто ти повинен довести власною поведінкою і вчинками, що заслуговуєш на винагороду. Таким чином у дитини виникає мотивація — спочатку винятково матеріальна, але згодом вона перекладається на інші життєві ситуації: якщо працюєш, то отримаєш результат. Миколай виступає справедливим суддею, тоді як Дід Мороз роздає подарунки геть усім. По-третє, поява Діда Мороза як персонажа теж не є природною. Його штучно запустила радянська верхівка, аби витіснити релігійного Миколая і представити гідного суперника американському Санта-Клаусу.

Більш ніж упевнений, Україна в правильному напрямку рухається. Уже навіть новорічну ялинку практично у всіх українських містах запалюють саме 19 грудня, а не 1 січня. А скільки резиденцій Святого Миколая у нас є? Щороку більше! Тому цей процес уже незворотний — Святого Миколая вже від нас не забереш.

→ Фото — 1plus1.ua, Тарас Бовт, espreso.tv, Facebook-сторінка Марини Довженко, segodnya.ua / Головне фото — джерело

Текст

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки