«Так» і «Ні»: дві відповіді, які слід навчитися казати якомога швидше

Відповідаючи іншим «Так», переконайтеся, що не відповідаєте «Ні» собі

30 Квітня 2017

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Час — це ресурс, за допомогою якого можна досягнути максимальної продуктивності та креативності. Саме час, а не гроші, є вашим найвагомішим активом. Кожен тиждень має 168 годин. Ви тільки вдумайтеся на хвилину в те, наскільки величезним є цей відрізок часу. Що він може спричинити? Або краще подумайте про те, на що ви витрачаєте всі ці години.

«Ви не можете дозволити іншим людям визначати програму вашого життя», — говорить Уоррен Баффет.

Надзвичайно продуктивні люди зосереджуються на тому, щоб розумно використовувати кожну хвилину. Щодня виділяйте час на кожне завдання, яке повинні виконати. І не відволікайтеся на ті дії, виконання яких від вас очікують інші.

Кожне щоденне завдання має бути досяжним, реалістичним і обмеженим в часі. І що найважливіше — просувати ваші цілі уперед на день, тиждень чи місяць. Чітко визначені часові рамки на виконання завдання спонукатимуть вас краще зосередитися і бути дієвішим.

«Так» і «Ні» — це відповіді на прохання інших.

Обидва слова дуже потужні та мають прямий вплив на вашу продуктивність і хороше самопочуття. Кожне слово має бути використане з розумом, розважливо, делікатно, зберігаючи внутрішню гармонію ваших думок.

Ви завжди маєте вибір

Вибір є привілеєм, який дає вам право обирати, яку відповідь дати. У вас є свобода вибору і право змінити власну думку. 

З позиції продуктивності, саме те, як ви справляєтеся з цим вибором, визначає, чи витрачаєте ви даремно власний час або час інших людей.

Відповідь «Ні» означає, що ви заощаджуєте час на виконання власних справ, фокусуєтеся на своїх завданнях і проектах замість того, щоби задовольняти прохання інших.

Пауло Коельо писав: «Відповідаючи іншим «Так», переконайтеся, що не відповідаєте «Ні» собі».

Чарльз Діккенс відхилив запрошення друга таким чином:

««Це лише на півгодини!», «Це тільки на час обіду!», «Це лиш увечері», — знову і знову кажуть мені люди; але вони не знають, що іноді неможливо змінити заздалегідь сплановані справи… Той, хто присвятив себе мистецтву, має бути готовим повністю віддатися йому і знайти свою нагороду в ньому. Мене засмучує, коли ви вважаєте, що я не радий був би побачитися з вами, але я нічого не можу вдіяти. Я повинен іти своїм шляхом, не зважаючи ні на що».

Навчіться говорити «Так» у різних ситуаціях і різним людям навіть тоді, коли відсутні будь-які гарантії, внутрішня готовність, а обставини постійно змінюються.

Навчіться казати «Ні» насамперед собі: своїм слабкостям, страхам, егоїзму. І що ще важливіше — навчіться давати негативну відповідь іншим.

Не турбуйтеся занадто сильно про те, що думатимуть люди, якщо ви скажете «Ні». Після того, як ви навчитеся це робити, ваша впевненість у собі зросте значно швидше, ніж ви можете собі це уявити.

Ви почнете вірити у себе і в те, що можете запропонувати цьому світові, не дозволяючи зовнішнім факторам зупинити вас або вплинути на ваші рішення. Ви будете звертати увагу на те, що дійсно важливе.

Говорити «Так» легко — і це проблема

«Скажіть «Ні» всьому, щоби ви могли відповісти «Так» лише чомусь одному», — Річі Нортон.

Ми кажемо «Так», щоб не образити когось. Звичайно, я можу випити з вами чашку кави! Але та кава забере час на шлях до кав’ярні і назад, до цього вам потрібно буде виокремити кілька хвилин на те, щоб домовитися про зустріч, а тоді скоординувати увесь день і час. 

Говорити «Так» просто, адже вам здається, що ви впораєтесь без проблем. Але одного моменту усе накопичується. І вам потрібно виконувати обіцянки, які ви дали у минулому.

Ви починаєте усвідомлювати, наскільки обтяжують вас зобов’язання перед людьми, яким ви одного разу сказали «Так». І з часом стає лише гірше.

Сказати справжнє «Так» важко. Але сказати справжнє «Так» речам, які справді мають значення, — ще важче. Стівен Кові писав: «Ви повинні чітко визначити свої основні пріоритети і, набравшись мужності, люб’язно, з усмішкою і не вибачаючись сказати «Ні» усім іншим справам».

Припиніть казати «Так» усьому, що ненавидите

«Щось йокає у серці, коли потрібно сказати «Ні» тому, на що наше серце і розум, все наше єство і гордість прагнуть сказати «Так»…», — Коул Хармонсон.

Життя занадто коротке, щоб говорити «Так» речам, справам, подіям і завданням, які ви ненавидите.

Потреба казати «Так» зводить багатьох людей з розуму. Перестаньте говорити собі, що не зможете з цим впоратися. Перестаньте даремно витрачати свій час та енергію. Особливо якщо працюєте на себе.

Ви завжди маєте вибір. Обирайте свою роботу та проекти уважно. Звичайно, не завжди просто зрозуміти, що саме ця справа або завдання варті відповіді «Так».

Якщо обране вами заняття не вдосконалює ваших професійних здібностей, не надихає вас або просто не робить кращим, скажіть йому «Ні» та зосередьтеся на інших проектах, які принесуть вам користь. Знайдіть завдання, яке наповнюватиме вас енергією та натхненням, і скажіть цьому заняттю «Так». У результаті ви почуватиметеся щасливіше і краще.

Повністю зосередившись, ви зможете робити одну річ справді добре.

Починайте визначати найважливіше в своєму житті вже зараз і позбувайтеся усього зайвого. Будьте безжальними. Людям, які попросили вашої допомоги, участі або зустрічі з вами, телефонуйте, відписуйте або будь-яким іншим способом повідомте негайно, що ви справді дуже хочете їм допомогти, але ваш графік настільки заповнений справами, що ви змушені сказати «Ні».

Ось список Пола Джарвіса із питаннями, які можуть вам допомогти зробити правильний вибір щодо того, на чому слід зосередити час та енергію, особливо якщо ви працюєте на себе:

— Чи це саме те, що мене турбує?
— Чи це не суперечить моїм цінностям, стилю або особистості?
— Чи саме так я хочу провести свій день?
— Чи це покаже мене із кращого боку та допоможе надалі розвивати власну справу?
— Чи це саме те, що мені зараз потрібно?

Почніть казати «Ні» – і у вас з’явиться потрібний час для чогось справді дуже цінного — для вашої важливої роботи, для речей, які вам приємні, для людей, яких ви любите.

Казати «Ні» складно. Але це означає, що ви зможете сказати «Так» здоровому глузду та фокусуванню на справді важливих речах. Використовуйте свою силу вибору, щоб сказати «Так» і «Ні», коли ви саме це маєте на увазі.

Оригінал — Thomas Oppong
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — unsplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!