Віталій Ажнов: «Актор не може бути пустим і прикольним» – The Ukrainians

Віталій Ажнов: «Актор не може бути пустим і прикольним»

Актор — про інструменти гри, читання поезії та гастролі за кордоном

9 Травня

Віталій Ажнов — багатогранна особистість, кожна з граней — особлива. Він — один із наяскравіших театральних акторів нашого часу, грає головні ролі в постановках Івана Уривського і Дмитра Богомазова в театрі Франка. Він — кіноактор, виконавець ролі Казимира Малевича в однойменному фільмі, який восени 2025-го вийде у кінопрокат. Він — автор популярних тікток-відео: на одних читає скоромовки, на інших — українську поезію, але кожне хочеться подивитися до кінця. З любові до української поезії виростає «Курс Ажнова від Ажнова», де учасники та учасниці пірнають у поетичні світи, а також  подкаст «Ажнов Шоу», де голосом актора звучать важливі та знакові поетичні тексти. До того ж Віталій викладає сценічне мовлення на театральних спеціальностях та озвучує аудіокнижки. 

Про становлення, любов до української поезії, цікавість до мови, поїздки на гастролі під час війни, викладацьку місію, а також потребу перебувати у постійному русі — в цій розмові. 

§§§

[Це інтерв’ю створене завдяки підтримці Спільноти The Ukrainians — сотням людей, які системно підтримують якісну незалежну журналістику. Приєднуйтеся!]

§§§

Почнімо спочатку. Якою ти був дитиною?

Дуже слухняною і позитивною. Я дуже любив учитися, був допитливим, душею компанії. І не думав, що буде так напряжно в дорослому житті, коли всі думатимуть, що ти й досі душа компанії, а ти вже давно не там.

Я дуже ціную особистий простір. Тобто якщо колись я міг приготувати кролика у вершковому соусі з сиром горгонзола, щоб зібрати вдома тусовку, то зараз це дуже проблематично…

А ще я катався на велосипеді та любив ролики. Це було міське життя на першому поверсі багатоповерхівки: мама могла бутерброд подати через вікно. У мене є старший брат, і в дитинстві він часом мене аб’юзив. Коли на обід треба було їсти перше, яке я дуже не любив, то ми за 10 копійок їли суп наввипередки. Я прибігав зі школи і не обідав, а одразу сідав за уроки. Хотів, щоб це завдання не сиділо в мене в голові. Я міг прочитати один раз параграф з біології — і все, на завтра його розповісти.

Чи відчував ти тоді свою інакшість? 

Ні, але були окремі прояви: на випускний обов’язково і принципово мала бути рожева сорочка. Звісно, коли я дивлюсь на ці фото тепер, то бачу, що маю доволі епатажний вигляд. Я вже тоді любив яскраво вдягатися, але на моді і стилі ще не розумівся. 

Два роки тому ти запостив своє дитяче фото і написав «Я ностальгую за тими часами. Знаєте чому? Бо вони безтурботні і майже безвідповідальні». За чим іще зі свого дитинства ти ностальгуєш?

Я ностальгую, бо в мене був дуже сильний зв’язок із мамою. Моя тонка природа, як я володію тілом, моя пластика, можливо, манера говоріння — це, звісно, мамині впливи та виховання. У мене було безтурботне дитинство: небагате, але й небідне, безвідповідальне. І сильний зв’язок із мамою. І коли її не стає, ти раптом  щось втрачаєш. При тому, що в тебе є ще старший брат, є батько, ти береш на себе дуже багато відповідальності, стаєш чоловіком. Свідомо і несвідомо починаєш гребти. І тому, коли знайшов це фото, то на мить стало знову безтурботно.

Я дуже ностальгую за цим станом. Знаєш, я дуже часто кажу фразу, і вона йде зі мною по життю: вчись, дитино, може, хоч із тебе в родині виростуть люди. І от те, що я маю зараз, — це те, до чого я свідомо йшов, це велика праця. Я не знаю, коли в мене був останній вихідний, — і я не перебільшую, але й не применшую. Але я вірю, що мама бачить те, що я маю зараз, допомагає мені. А ностальгую, бо в мене немає поруч людей, з якими я міг би почуватися безтурботним і безвідповідальним.

Поговорімо ще про дорослішання: який матеріал ти читав на своїх вступних іспитах у театральний? Що для тебе тоді було важливим?

Вірш — Василь Симоненко «Сім десятків дідові старому», байка — «Вовк на псарні» Глібова. У мене був уривок з оповідання Євгена Гуцала про маму «Образ матері». Фрагмент із п’єси Ярослава Стельмаха «Привіт, синичко». Там є монолог відмінника — це майже фінал п’єси, коли він уперше приходить додому п’яненький і змінюється як особистість, робить стрибок.

Відмінник прочитав монолог відмінника?

Так. Самоіронічно.

І ти цілеспрямовано йшов показувати цю програму на вступі в театральний університет імені Карпенка-Карого своєму майбутньому майстрові Дмитру Богомазову?

Я не знав людей, які набирають студентів. Насправді я хотів бути диктором-телеведучим, бо в 9-10 класі писав малу прозу і потім трохи працював

На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media

На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!

Що ви отримаєте

  • Емейл-розсилка «TUM зсередини»
  • Екоторба «Ambassador»
  • Ранній доступ до текстів The Ukrainians
  • Digital-доступ до історій Reporters
  • Доступ до онлайн-зустрічей
  • Доступ до офлайн-подій
  • Книжковий та інші клуби
  • 30% знижки на паперовий Reporters
  • 4 друковані номери Reporters на рік
  • Знижки на книжки TUM Publishing

від 416 грн/міс

Обрати рівень
новини
Якісні медіа живуть завдяки читачам. Доєднуйтеся!

До Дня народження The Ukrainians ми запустили кампанію, щоб залучити
до Спільноти ще 1000 небайдужих людей, які допоможуть медіа втриматися і розвиватися.
Ваша підтримка — критично важлива. Доєднуйтеся до Спільноти TUM сьогодні
та допоможіть якісній незалежній журналістиці продовжувати свою місію!

Підтримати зараз

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки