Рік тому активісти Хмельницького вирішили створити місце, де молодь змогла б гуртуватись, волонтерити і обмінюватись ідеями. Тепер там, окрім цього, допомагають внутрішньо переміщеним особам та працює такий собі неофіційний пункт незламності. Це стало можливим завдяки тому, що молоді люди не побоялись подати свою ідею на конкурс-пітчинг, щоб виграти фінансування на свій проєкт.
Вчитись доводити абстрактні ідеї до конкретних результатів, що матимуть суспільну користь, — тенденція, яка стає все популярнішою серед української молоді. «Волонтерське кафе» у Хмельницькому — один із прикладів.
[Цей матеріал є частиною проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), який співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом]
§§§
Відшліфувати ідею
Ця ідея виникла в активістів з організації «Молодь за найкраще майбутнє». Кафе з настільними іграми і поличками для буккросингу (обміну книжками) планували облаштувати на базі Молодіжного центру. До створення хотіли залучити бізнес, громадськість і волонтерів. Та згодом дізналися про проєкт «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), який співфінансують Європейський Союз та Британська Рада, — і подали свій проєкт.
«Ми б створили кафе в будь-якому випадку. Та можливість пітчингу дала додатковий поштовх для наших волонтерів і конкретний досвід того, як прописувати проєкти, подавати їх, зробити ідею доконанішою і конкурентоспроможною. Ця ідея дошліфувалася за підтримки менторів у форматі пітчингу і запитань суддів. І це також вплинуло на те, щоб покращити якість проєкту. Нам дуже приємно, що цей проєкт має попит», — розповідає представник «Молоді за найкраще майбутнє» Владислав Гребенюк.
Бути опорою в темні часи
Коли проєкт здобув перемогу і фінансування, почалася робота із закупівлею, облаштуванням, формуванням концепції, поширенням інформації у соцмережах, звітуванням.
Окрім книжок і настолок, у кафе зʼявився компʼютер з VR-обладнанням та ігровими додатками, які дають змогу вчитись ЗD-моделювання. Люди тут мають можливість безкоштовно попрацювати у форматі коворкінгу, а сама молодь, як і планувала, займається волонтерством і навчанням.
З великою війною до Хмельницького приїхало багато внутрішньо переміщених осіб. Тоді у Молодіжному центрі відкрився пункт видачі гуманітарної допомоги. Кафе стало осередком знайомства людей між собою та інтегрування в життя міста, а також місцем, де можна залишити дітей, поки батьки отримують допомогу чи займаються документами.
«Ми проводили ігри для сімей, які жили у гуртожитках, і до нас дійсно доєдналось багато людей. Кожен намагався максимально долучитися.
Наше кафе — це точно не кілька меблів і чотири стіни. Це передусім база, яка дозволила підтримувати ініціативи, які зароджувалися у Хмельницькому, і давати їм ресурси, аби вони гарно виконували свою роботу», — каже Владислав.
Готуватись до відбудови
Владислав упевнений: молодь має бачити позитивні приклади того, як щось створюється, і втілювати свої проєкти. Він помічає, що багато хто не подається на подібні конкурси, бо переймається, що його проєкт недосконалий, і не знає, як грамотно працювати з фінансуванням. Та насправді лише так можна отримати неоціненний досвід лідерства, розробки бюджету, роботи з командою і стратегічного планування.
«Я дуже задоволений тим, якого локального розголосу набув наш проєкт. До нас тепер звертаються керівники навчальних закладів і кажуть, що хочуть залучити додаткове фінансування, аби організувати у себе якийсь подібний куточок для проведення дозвілля і креативу. Дуже класно, що молодь створює подібні проєкти і це стає популярним. Добре, що вони починають розуміти, що можуть робити щось самі», — каже активіст.
Владислав сподівається, що з перемогою України подібних проєктів більшатиме. І коли настане час відбудовувати країну, молодь буде до цього готова.
У колажах використані фото героїв
§§§
Проєкт «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3) розрахований на 36 місяців і покликаний забезпечити ефективне подолання викликів і реалізацію перспективних можливостей в галузі розвитку на місцевому рівні шляхом покращення співробітництва між організаціями громадянського суспільства (ОГС) та місцевими органами влади (МОВ) в Україні.
Він співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою спільно з трьома досвідченими співзаявниками (ОГС): ГО «Міцна громада», ГО «Молодіжна Платформа», та Херсонським обласним благодійним фондом «Об’єднання», що розміщуються на сході, заході та на півдні України відповідно. Проєкт здійснюється на всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій.
Цю публікацію було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.