Марія Стус народилася у Рахнівці на Вінниччині. Через колективізацію її батьки втратили землю й подалися в Донецьк, шукати нового життя в індустріальному місті. Щойно Марію привезли до нового дому — почалася Друга світова, яку вона пам’ятає важкими падіннями бомб. Усе життя прожила в Донецьку і вчила дітей математики, аж доки місто не окупували. Жінка мусила покинути дім і перебралася до Києва. Тут її знову впіймала війна — і нині лишається при ній сірими окопами попід вікнами.
Жінку не питають про сад
У Марії, старшої сестри поета Василя Стуса, люди, які її ще мало знають, звісно, питають про Василя Стуса.
Марія старша на кілька років. Тільки от якоїсь миті вона перестала почуватися старшою, навпаки: бо Василь і жвавий, і до всіх привітний, і всім подобається, усе йому дається легко, вчиться відмінно із запалом дослідника. По восьми десятиліттях Марія каже, що сама була лінивою дитиною, але ніколи не бачила злого в тому, щоби стояти в його тіні. Вона обрала математику, бо в математиці, буцім, немає складного: не треба нічого вчити, тільки зрозуміти прості правила, а далі все йтиме легко. Марія все життя вчила дітей математики у донецькій школі.
Що питають: яким був Стус?
«Розумним, високим. Хоч не аж таким гарним, але люди любили його не за красу. Я ходила в університет на першу зміну, а він — на другу, але йшов зі мною на восьму ранку, бо в нього якісь зустрічі, бібліотека. Мої подружки тільки й щебетали: “А ми вже бачили твого брата!”. Ото тільки їв слабенько, любив смажені яйця з ковбасками, а не хотів борщу з буряком і картоплею, то так шлунок собі й попсував рано».
А чи були близькими?
«У дитинстві особливо. Називав мене Маруся. Бігав за мною і моїми подругами. Я пішла в школу, а він ще ні. То я робила уроки, а Василь сидів поруч і вже біля мене стільки вивчив, що у класі тоді найрозумніший став, і мене перегнав».
А як учився?
«Мали стіл і помаранчеву лампу посередині: ми з двох її боків, між нами — батько. Батьку з Василем цікавіше говорити про всяке: про історію, про письменників, він йому ще малому багато правди розповів. Я слухала їх, але більше любила вишивати. Ми двоє вивчилися, бо батько хотів нам дати освіту, про яку сам мріяв, але не мав змоги. Ну й Василь же розумний, усе на льоту хапає. Взяв інструкцію в журналі — склав радіоприймач. Дали йому гітару — за тиждень уже грав. А я тихенька така, несмілива перед ним».
А які друзі були у Стуса в Донецьку?
«Більше за всіх пам’ятаю Принцевського. То таке прізвище, алÐ
На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media
На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!
Що ви отримаєте
- Емейл-розсилка «TUM зсередини»
- Екоторба «Ambassador»
- Ранній доступ до текстів The Ukrainians
- Digital-доступ до історій Reporters
- Доступ до онлайн-зустрічей
- Доступ до офлайн-подій
- Книжковий та інші клуби
- 30% знижки на паперовий Reporters
- 4 друковані номери Reporters на рік
- Знижки на книжки TUM Publishing
від 416 грн/міс
Обрати рівеньВи вже у Спільноті?
Авторизація