Zero Waste Christmas — подкаст про те, як зробити свята менш сміттєвими. Разом із Zero Waste Lviv ми підказуємо, як робити подарунки не лише близьким, а й нашій планеті та міркуємо про те, як хоч трішки змінити цей світ на краще.
Слухайте в ефірі та у подкастах на сайті Radio Skovoroda. Або читайте наш конспект далі.
Юля: Ви вже чуєте цей звук свята? Ми теж. Так і хочеться одразу усіх цих теплих зустрічей, обіймів, снігу, мандарин і, звісно ж, подарунків! Таких різнокольорових, квадратних, прямокутних, кругленьких, у пакунках чи пакетах, з бантиками чи без. І щоб зривати ці обгортки, разом з бантами, бо ж очікування — таке нестерпне!
Тарас: Але стоп!
Чи знаєте ви… Якщо розпростерти і викласти в довжину обгортковий папір з одного лише Різдва в одній лише Великій Британії, то вийде рулон довжиною майже 365 000 км! Цього вистачить, щоб обгорнути Землю по екватору більше 9-ти разів. Додайте до цього ще 125 000 тон пластикового пакування і зрозумієте, чому Різдво називають «найбільшою щорічною екологічною катастрофою у світі».
І здавалося б, лише один короткий період свят, скільки тих подарунків, але за цей часи ми витрачаємо на 60% більше наших доходів і виробляємо на 30% більше побутових відходів.
Скільки подарунків купують українці у період зимових свят? Слухайте самі. (Опитування 1)
Т: Близькі, рідні, друзі… Загалом чимало виходить, правда?
Ю: І справді, грудень та січень — це місяці свят. Реклама та зміна оформлення в магазинах і супермаркетах з усіх сил намагаються нагадати, що час купувати подарунки. Але рідко хто пов’язує ці святкові миті з негативним впливом на довкілля. Ми ж — допоможемо вам зробити приємні подарунки не лише для ваших близьких але і для планети.
Перш за все, хороший подарунок — це бажаний подарунок, тому, не полінуйтеся запитати, що б саме хотіли отримати ваші близькі та не забудьте скласти та поширити саме ваш список побажань. Таким чином ви точно подаруєте те, що треба.
Т: Але також ви можете зробити такий подарунок, який допоможе вашим близьким вести менш сміттєвий спосіб життя. Варіантами та порадами з нами поділилася експертка Zero Waste Lviv Софія-Юлія Сидоренко:
«Багаторазові горнятка, пляшки на воду, трубочки, торбинки, купа косметичних засобів від сухого шампуню та кондиціонеру і до бамбукової зубної щітки стануть в нагоді й допоможуть уникнути маси, переважно пластикових відходів, які не переробляються.
Також, ваш подарунок може допомогти зменшити і небезпечні відходи: разом з іграшками, замість батарейок, даруйте зарядні багаторазові акумулятори. До речі, старші люди (та й не тільки) будуть вдячні вам за подарунок у вигляді світлодіодних енергоощадних ламп замість жарівок. Такий подарунок зменшить рахунок за електроенергію, а разом — і потребу часто змінювати жарівку, що для старших людей може бути навіть більшою цінністю.»
Т: Окрім стандартних подарунків, еко-експерти радять звернути увагу на їстівні чи питні подарунки — вони теж доречні і корисні. Не обмежуйтеся шоколадом та мандаринами, але не забудьте заздалегідь дізнатися про вподобання ваших друзів.
Ю: А тепер — про те, що ззовні. Ми звикли, що подарунки — це обов’язково якась фізична річ старанно загорнута в кольоровий папір та ще й з величезним бантом. Саме такий образ ми найчастіше бачимо у фільмах. Але ж подарунки — це в першу чергу про емоції.
Т: Ще одним аргументом на користь нематеріальних подарунків може бути ідея з книги «5 мов любові» американського консультанта з питань подружжя та сім’ї, доктора філософії Гері Чепмена. І йдеться не лише про ваших коханих. Є люди, для яких ваш час, допомога, похвала та підтримка — будуть саме тим омріяним подарунком.
«Наприклад, квитки на концерт, в кіно чи на виставу — це прекрасний подарунок-враження. Запрошення у якесь особливе чи нове місце на каву або вечерю. Також поширеним еко-подарунком може бути сертифікат на різноманітні майстер-класи, спортивні заняття, сеанси масажу тощо. Наприклад, безпрограшний варіант — пропозиції від bodo.ua, адже людина зможе сама обрати саме той активітет, що їй до вподоби, зручний по розташуванню та часу.» — радить експертка Zero Waste Lviv Ірина Миронова.
Ю: Але не забуваймо, що не такі страшні подарунки, як їх упаковка. І якщо поліетилен та інші важкі у переробці матеріали вже успішно відходять у минуле, то, прийшовші на їх місце, паперові обгортки та пакети — також не такі вже й еко-дружні.
Т: Та перш ніж розповісти вам про рятівний вихід з цієї ситуації, ми вирішили дізнатися, як зараз популярно упаковувати подарунки.(Опитування 2)
Так чи інакше, навіть якщо душа просить свята з обгортками та бантами, то і тут є еко-рішення. Перш за все, обираючи між обгортковим папером та паперовим пакетом, надайте перевагу останньому, його ваші друзі більш ймовірно використають ще раз. І не соромтеся зберігати папір та стрічки з подарунків, щоб використати їх наступного року.
Т: А якщо вже взагалі бути молодцем, то варто прислухатися до наступної поради:
«Якщо хочете зробити ваш подарунок максимально екологічно дружнім – ми невтомно рекомендуємо чудові на всі смаки багаторазові торбинки, з якими по святах ваші друзі і рідні зможуть ходити на закупи. А що ще приємно, що маємо понад 20 українських локальних виробників: SVOЯ TARA, Goodies, ЕкоМалинка, Торбинкова Людинка, Act Green,Bilka – зелені думки в дії, OZERO, Бери-Дари, cooleco.bags, MiniZavod,» — радить Софія-Юлія Сидоренко.
Ю: І тепер, коли ми з вами вже знаємо все про те, як обрати і навіть як подарувати еко-подарунок, лишилося ще одне, не менш важливе питання. А як вчинити, якщо вам подарували подарунок, але він не дуже вам потрібен… Не поспішайте викидати його у смітник чи лишати збирати пил на далекій полиці. Перш за все, насолодіться моментом отримання подарунку, адже це так приємно!
Т: Подякуйте за увагу та турботу до вас. Вже після того, подумайте, кому ця річ принесе радість і користь. І передаруйте. Попри поширену думку, у цьому немає нічого поганого, особливо, якщо ви навіть не покористувалися подарунком. Інші ідеї підказує Ірина Миронова:
«Віддайте цю річ на благочинність чи якийсь фандрейзер. Тоді подарунок подвоїть свою цінність. Або продайте, адже зараз існує багато он-лайн платформ, де це легко зробити. А за отримані кошти купіть те, що вам потрібно. Є ще варіант обміну. Мода на свап-вечірки (swap) доходить і до наших міст. Організуйте таку в себе вдома чи на роботі. Вам будуть вдячні. І, зрештою, не соромтесь попросити в людини, яка вам подарувала цю річ, про чек, щоб ви могли обміняти річ в магазині якщо вам не підходить колір чи розмір.»
Т: Отож, як бачите, Різдво у стилі Zero Waste — не такий вже й міф. Достатньо дотримуватися кількох принципів.
Ю: Даруйте бажані і потрібні подарунки, а ще краще — емоції. Якщо ж подароване не сподобалося вам — не соромтеся поміняти подарунок або передарувати його.
Ю: Будьте в тренді!..
Т: …В еко-тренді! Термогорнятка, багаторазові трубочки та торбинки, а також бамбукова зубна щітка точно виділятимуться з-поміж багатьох інших подарунків і зроблять ваших близьких не лише щасливими, а й еко-свідомими.
Ю: Обираючи між обгортковим папером та паперовим пакетом – надайте перевагу останньому, а краще — взагалі відмовтеся від обгортки. Бо ж важливіше — це сам подарунок.
Т: А найнайважливіше — ким і з якими думками від подарований. Пам’ятайте про це!
У проекті Zero Waste Christmas — ми розповідаємо, як зробити ваші свята менш сміттєвими, подарунки — не лише близьким, а й планеті і взагалі, трішки змінити цей світ на краще. Слухайте в ефірі і у подкастах на сайті Радіо Сковорода.
Дізнатись більше про те як можна зменшити кількість відходів під час свят, також можна на сторінці Zero Waste Lviv, де щодня публікується святкова ZeroWaste підказка.
Фото — Unsplash.