10 помилок, яких більшість людей припускається під час співбесіди

І що робити натомість

30 Березня 2017

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Проходження співбесіди є важливим компонентом успішної кар’єри і мистецтвом, яким володіє не кожен. Більшість людей нервують, коли віч-на-віч зустрічаються з групою експертів, які вирішуватимуть, брати вас на роботу чи ні.

Більшість людей намагаються грати ролі, присвоюючи собі манери, що їм не притаманні. Результати, відповідно, — дуже погані.

Коли я був аспірантом в галузі клінічної психології, впродовж чотирьох років мені доводилося відвідувати в середньому по сім інтерв’ю щороку. Хоча мені є куди розвиватися, інтерв’ю, які я проходив у найкращих психологів та терапевтів — людей, які вміють «читати» та інтерпретувати людську поведінку, — багато чому мене навчили, і я хотів би поділитися з вами цим досвідом.

Ось 10 найпоширеніших помилок, яких припускається більшість людей під час співбесід, і поради щодо того, як їх можна уникнути:

1. Приділяти недостатньо уваги, часу, енергії та сили на підготовку.

Люди, які не намагаються дізнатися якомога більше про компанію, в яку прагнуть влаштуватися, про її завдання і людей, яких зазвичай наймає ця компанія, роботи переважно не отримують. Скажу вам із власного досвіду: те, наскільки добре я був підготовленим до відповідей на питання про себе та чи володів достатньою інформацією про організацію, завжди визначало рівень мого власного комфорту та впевненості в собі під час розмови.

Будьте впевнені в собі та вивчіть інформацію про компанію.

2. Не знати, про що говорить ваше тіло (жести, міміка та постава).

Я став психологом, вивчаючи власні тенденції: я схрещував руки або відхилявся нервуючись. Тепер я впевнений, що мова мого тіла повністю відкрита, обґрунтована та не захисна. Це дає змогу іншим зрозуміти, що я почуваюся комфортно, впевнено у собі, з повагою до інших, а також це має додаткову перевагу, оскільки жести надсилають у мій мозок сигнали, нагадуючи про потребу залишатися спокійним.

Поспостерігайте за собою, аби зрозуміти, як жестикулюєте та яку позу займаєте у стресових ситуаціях, а потім попрацюйте над корегуванням мови власного тіла.

3. Занадто багато говорити.

Часто людям здається, що вони повинні багато говорити, використати кожну можливу хвилину, демонструючи власну компетентність. Така тенденція зазвичай не спрацьовує на їхню користь, тому що увагу інерв’юерів більше привертає схвилювання кандидата на посаду, ніж суть сказаного.

Мовчання може бути могутнім. Вам слід навчитися витримувати паузу і розуміти, коли ваша відповідь була достатньо хорошою та вичерпною.

4. Боятися повертатися до раніше розглянутих тем та питань.

Психологи та люди, які часто проводять інтерв’ю, називають здатність до самоаналізу одним із найважливіших умінь. Це вміння співвідноситься із емоційним інтелектом та дає змогу зрозуміти, який вплив на інших ви маєте. Іноді для того, аби визначити, чи володієте ви такими вміннями, достатньо поєднати вашу поточну відповідь із озвученою раніше.

Вчіться помічати тенденції та закономірності власних відповідей і не бійтеся повертатися до попередніх суджень, особливо якщо це демонструє вашу здатність до самоаналізу.

5. Давати необдумані відповіді або бурмотати щось під ніс.

Немає нічого гіршого від порожнього бездумного базікання або бурмотання собі під ніс. Якщо ви не можете впоратися з тиском інтенсивного інтерв’ю, то як будете справлятися з божевільними ритмами робочих днів?

Скажіть співрозмовнику, що вам потрібна хвилинка, аби сформулювати відповідь, — це покаже вашу впевненість та холоднокровність.

6. Не підтверджувати сказаного доказами та реальними прикладами.

Розповідати про себе і про те, як ви працюєте, — добре. Але продемонструвати на конкретному прикладі, як і чому саме так ви дієте, — це набагато краще. Під час інтерв’ю дозвольте людині зрозуміти суть, побачити те, що робить вас цінним, і підтверджуйте свої слова прикладами із реального життя. Це зробить ваші ствердження вагомішими.

Стверджуючи щось, завжди пояснюйте, чому вважаєте саме так.

7. Недооцінювати значимість власного зовнішнього вигляду.

Так, це поверхневий світ, і ви повинні взяти це до уваги. Наприклад: «Я переконаний, що моя борода демонструє мудрість та мужність», або «Моя фіолетова сорочка показує мою жіночність та творчість», або «Мої окуляри промовляють: «Привіт, я розумний!».

Все, що одягнене на вас, говорить про те, ким ви є, тому добре подумайте над тим, яке повідомлення ви хочете донести оточенню за допомогою свого зовнішнього вигляду.

8. Не мати заздалегідь підготовлених запитань, що продемонструють вашу компетентність та зацікавленість.

Найбільша помилка усіх новачків — не продумувати заздалегідь запитань, які можна буде поставити. Не будьте людиною, яка завершує інтерв’ю, не поставивши жодного запитання, оскільки правильні питання можуть підвищити ваш авторитет. 

Складіть список запитань, які підкреслюють вашу уважність до деталей та здатність критично препарувати інформацію.

9. Не пояснювати власної значимості та не наголошувати на тому, наскільки добре ви і компанія пасуєте одне одному.

Це наче намагатися побудувати романтичні стосунки з кимось, хто переконаний, що їх не потребує. Якщо ви не поясните, чому це маєте бути саме ви, то навряд чи отримаєте запрошення на побачення.

Покажіть, що ви можете дати і яку саме вигоду можуть принести ці стосунки.

10. Дозволяти стресові та хвилюванню зруйнувати початок та завершення вашого інтерв’ю.

Стрес та хвилювання трапляються з кожним, але вам потрібно зосередитися.

Робіть усе, що потрібно, аби контролювати себе перед розмовою, а потім докладіть максимум зусиль, аби перше та останнє враження про вас були незабутніми, — спробуйте виділитися з-поміж усіх інших.

Оригінал — Matthew Jones
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — stocksnap.io

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!