6 фактів про стартапи

На що варто звернути увагу, обираючи роботу в стартапі

The Ukrainians
20 Липня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Зазвичай у травні новоспечені випускники коледжів, які тільки що поповнили лави працездатного населення, розпочинають пошуки роботи, віддаючи перевагу стартапам, а не великим компаніям. За даними минулорічного опитування, проведеного компанією Accenture, тільки 14% випускників американських навчальних закладів хочуть влаштуватися в корпорацію, при цьому 44% опитаних виявили бажання приєднатися до стартапу або невеликої  фірми. Незважаючи на те, що робота в стартапі відрізняється деякими перевагами, наприклад, неформальною атмосферою, в якій можна вчитися в прискореному темпі без відриву від виробництва і діяти з більшою самостійністю, — вона все ж не позбавлена недоліків. Перш ніж вирішити, що стартап — це ідеальне місце для початку вашої кар’єри, переконайтеся, що вам відомо, на що ви погоджуєтеся. Зважаючи на власний досвід роботи з такими компаніями, а також з недавніми випускниками, я б хотіла звернути увагу на труднощі, про які молоді спеціалісти часто і не здогадуються.

Відсутність фіксованої зарплати і пільг. Перше, що вам необхідно зробити після отримання роботи, — домовитися про умови оплати праці. Тоді і виникають перші труднощі: в стартапі ваші шанси завдяки переговорам отримати вищу зарплату або будь-які пільги зведені до мінімуму. Якщо вам запропонували роботу в стартапі, у якого немає проблем з фінансуванням, ви, можливо, будете отримувати дуже хороші гроші на своїй посаді. Однак якщо вас запрошує до себе група ентузіастів, яка розраховує тільки на себе, ваш дохід може виявитися досить низьким. Зарплата в стартапі коливається більше, ніж в сталій корпорації, через що зіставляти її з аналогічними показниками в інших компаніях вкрай проблематично. А як щодо пільг? Більшість стартапів не пропонує стоматологічної або медичної страховки, а також пенсійного плану 401 (к) (найпопулярніший накопичувальний пенсійний план в США.), бо їм просто не вистачає грошей, щоб забезпечити вас подібними бонусами. З цієї причини вам необхідно звернути увагу на інші аспекти роботи в стартапі, перш ніж вирішити, чи дійсно ви хочете в ньому працювати.

Постійно змінюється корпоративна культура. Корпоративна культура компанії формується на основі того, яким чином колеги взаємодіють одне з одним, як вони вирішують різні питання і працюють разом. У великій компанії новий фахівець має справу з уже існуючою культурою і встановленими правилами. Однак, якщо вам пощастило стати одним з перших 20 співробітників стартапу, ви будете формувати її самі. Цей аспект може збити з пантелику будь-якого, особливо тих, хто вперше влаштувався на роботу. Якщо ваша компанія, як і більшість стартапів, відрізняється високою плинністю кадрів, створити хоча б якусь корпоративну культуру буде ще складніше.

Проблеми самоорганізації або навіть відсутності керівника. Новоспечені випускники приходять працювати в стартапи з освітнього середовища, в якому їм необхідно було послідовно досягати чітко поставлених цілей під пильним контролем батьків і викладачів. І ось вони влаштовуються на роботу, де завдання формулюють нечітко або вони постійно змінюються — іноді відбувається те й інше відразу — і де їм доводиться виконувати свої обов’язки без належного нагляду або зворотного зв’язку з боку керівництва. Трудитися в таких умовах досить складно. Молодим людям часто дуже не вистачає уваги і відповідної реакції оточення, крім того, їм складно показувати стабільні результати або покращувати їх, якщо вони не знають, за якими критеріями оцінюють успіх. Висловлюючись делікатно, деяким стартапам не вистачає організованості, однак якщо називати речі своїми іменами — в них панує «цілковитий хаос». Як досягти успіху співробітнику на своїй посаді, якщо робоче середовище постійно змінюється, а засновники або інвестори постійно чинять на нього тиск? Насамперед ви повинні бути морально готовими працювати у вкрай мінливих умовах.

У деяких випадках у вас може і зовсім не бути керівника. Мені доводилося спілкуватися з недавніми випускниками, які влаштувалися на свою першу роботу. Всі вони розраховували працювати під чиїмось керівництвом, однак зараз їм доводиться будувати кар’єру без безпосереднього керівника. (В деяких випадках у них якийсь час був бос, але він потім залишив компанію, а на його посаду нікого не призначили.) Тепер ці ще вчорашні студенти — «самі собі начальники». Однак, незважаючи на таку можливість, вони все одно хотіли б мати людину, яка була б для них наставником і консультантом, допомагала б визначати пріоритети, вирішувати організаційні моменти й навчати чомусь новому.

Відсутність вихідних. Робота в більшості стартапів не вирізняється розміреністю, навпаки, вона кипить цілодобово, немов напередодні випускних іспитів, і так — тиждень за тижнем. Ви будете не тільки працювати на команду засновників, яка в гонитві за своїми мріями взагалі не відпочиває (і бере на себе більше фінансових і репутаційних ризиків, ніж ви), а й, імовірно, співпрацювати з колегами, старшими за вас, що вирішили спробувати щастя в стартапі після того, як вони скуштували всі «принади» стажувань на кшталт «подай-принеси» і першої нічим не примітної роботи. Електронні листи, смс та повідомлення  в Slack можуть приходити вам уночі або ж у вихідні, при цьому передбачено, що ви будете кидати все і тут же на них відповідати. Доручаючи вам будь-яку роботу, ваші колеги будуть розраховувати на те, що ви зробите все можливе, щоб її виконати, не виявляючи невдоволення і не ставлячи занадто багато питань. Якщо ви не готові закотити рукави та взятися за справу або ж у вас просто немає бажання бути «постійно на зв’язку», вам, мабуть, слід пошукати інші варіанти працевлаштування. Наприклад, в більшій компанії, де графік роботи менш мінливий, а вихідний зазвичай вважають недоторканним.

Нестача ресурсів. Влаштувавшись у велику компанію, ви будете мати у своєму розпорядженні безліч ресурсів: до ваших послуг — відділ з роботи з персоналом, технічний відділ, команда маркетологів. Якщо вам не вистачає якихось знань, у вас є можливість скористатися засобами відповідного бюджету та виробити необхідні навички, відвідуючи конференції або семінари в різних великих містах. Працюючи в стартапі, ви самі виступаєте в ролі цілого відділу, наймаючи персонал, займаючись маркетингом, стратегічним плануванням, просуванням в соціальних мережах, в загальному — всім. Якщо вам не відомо, як робити що-небудь, ви виправляєте пробіли в знаннях самостійно за допомогою відео на YouTube, онлайн-курсів та інших безкоштовних ресурсів. Хочете, щоби хтось вам допоміг? Іноді це просто неможливо. Багато молодих людей спочатку насолоджуються такою свободою творчості, проте рано чи пізно вони заходять в глухий кут.

Нестабільне фінансове становище. Я розмовляла з великою кількістю молодих людей, які успішно пропрацювали два роки в компанії, що, як тоді здавалося, тільки набирала обертів. Вони були одними з перших 40 співробітників, займали хороші посади, заробляли великі гроші, проте через два роки або інвестори виходили з проекту, або його фінансування припинялося. Чи не встигали хлопці і оком моргнути, як вони залишалися без роботи, те ж саме відбувалося і з більшістю їхніх колег. Якщо ви приходите в стартап, то маєте бути готовими до такого розвитку подій, незалежно від того, наскільки ретельно ви працюєте. Навіть в стартапі, що різниться стійким матеріальним становищем, вас можуть звільнити за те, що результати вашої роботи незадовільні. Кожного співробітника беруть на працю з конкретною метою, виділяючи для цього певні кошти з бюджету. Якщо ви не відповідаєте певній посаді або не сприяєте якимось чином успіху загальної справи, ваша цінність в очах компанія падає. Нічого особистого, просто компанія не може дозволити собі витрачати гроші і час на того, хто не рухає її вперед. Вибираючи стартап як відправну точку своєї кар’єри, будьте готовими зробити значний внесок в його розвиток.

Оригінал — Loren Berger 
Переклад — Інна Березніцька

Зображення — unplash.com

Текст
The Ukrainians

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки