Юлія Орлова: «Добре, коли люди читають, а що вони читають — це вже не мені судити»

Директорка видавництва Vivat — про одночасну успішність книговидавничого бізнесу і потребу пригальмувати під час великої війни

21 Листопада

Хімікиня за освітою, Юлія Орлова не завжди планувала займатись книжками — її цікавила судова медицина. Але ще під час навчання почала з одногрупником продавати книжки. І залишилась у книжковому бізнесі на довгі роки.

Видавництво Vivat, співвласницею та директоркою якого є Юлія, за 11 років своєї роботи стало одним з найуспішніших в Україні. Та найбільший виклик, із яким воно зіштовхнулося, – велика війна: 23 травня 2024 року росіяни обстріляли харківську типографію «Фактор-Друк», де друкувались віватівські книжки. Внаслідок обстрілу загинули семеро працівників друкарні, ще двадцять двоє зазнали поранень; згоріло 50 тисяч книжок. 

Говоримо з Юлією Орловою про те, як обстріл друкарні змусив замислитись про подальші плани розвитку бізнесу і чому українці попри все купують дорогі книжки під час війни.

Як вплинув на видавництво обстріл друкарні «Фактор-Друк»? 

Я б хотіла одразу розділити видавничий бізнес і друкарню. Ми — видавництво, і ми входимо в холдинг, групу компаній «Фактор», до якого входить і друкарня. Через те, що ми в одному холдингу, це начебто «наша» друкарня. Так, ми здебільшого друкували у друкарні «Фактор-Друк», бо це логістично зручно. Але друкували й в інших місцях — для нас друкують книжки 8-9 друкарень.  

Зараз «Фактор-Друк» закуповує обладнання, це не швидкий процес — треба доставити верстати, налагодити їх. Якщо все буде добре, то друкарня запрацює в листопаді. Але вона й зараз втримує своїх людей, платить їм зарплатню.

Українські друкарні зараз дуже завантажені, і я вдячна за те, що наші замовлення на друк книжок приймають. Нас поставили в чергу, ми працюємо. Єдине, на що нам бракує грошей, — це на віддрук понищених книжок, бо це близько 20 мільйонів гривень збитків. Потрібен час, аби заробити гроші і далі потихеньку друкувати ці книжки. 

Який загалом зараз стан галузі у плані друкарських потужностей? Адже багато друкарень працювали і працюють у Харкові, друкарня вашого холдингу була однією з найбільших. При цьому на книжковому ринку щороку стає дедалі більше нових видань, потужності нарощуються — але чи стає більше можливостей друкувати? Чи дають раду друкарні з цим бумом книговидання?

Скажу свою особисту думку, бо не є великою експерткою і не працюю в друкарнях. Але з того, що бачу й чую: зараз дійсно бракує друкарень. Практично всі видавництва жаліються на велику чергу. Наприклад, нам, щоб надрукувати книжки, потрібно чекати мінімум два місяці. А якщо робити кольоровий зріз, то й три.

Будь-яке видавництво, роблячи перший наклад, завжди ризикує, бо невідомо, чи «зайде» книжка в Україні, навіть якщо це був бестселер за кордоном.

Ми визначаємо обсяг накладу, і він може дуже швидко розійтись. Потрібно одразу відреагувати на це і здати у друк додатковий наклад. Через те, що ми не можемо зрозуміти, як довго др

На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media

На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!

Що ви отримаєте

  • Емейл-розсилка «TUM зсередини»
  • Екоторба «Ambassador»
  • Ранній доступ до текстів The Ukrainians
  • Digital-доступ до історій Reporters
  • Доступ до онлайн-зустрічей
  • Доступ до офлайн-подій
  • Книжковий та інші клуби
  • 30% знижки на паперовий Reporters
  • 4 друковані номери Reporters на рік
  • Знижки на книжки TUM Publishing

від 416 грн/міс

Обрати рівень
новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки